Anaconda - en to ja translation catalogue (1224 entries)

en: 
    
    Press 'OK' to choose a different partitioning option.
ja: 
    
    「OK」を押して別のパーティション設定オプションを選択してください。

en: 
    
    Press 'OK' to exit the installer.
ja: 
    
    「OK」を押すとインストーラーを終了します。

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
ja: 
    
    インストーラーは %s MB の RAM を検出しました。

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
ja: 
    
    不明なエラーが発生しました。作業を中断します。

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
ja: 
    
    警告!!! VNC サーバーがパスワードなしで実行されています!
    サーバーの安全性を確保するには、vncpassword=<password>
    ブートオプションを使うことができます。

en: 
    
    WARNING:
    You are using a GPT bootdisk on a non-EFI system. This may not work, depending on your BIOS's support for booting from GPT disks.
ja: 
    
    警告:
    GPT ブートディスクを非 EFI 環境のシステムでお使いです。おそらく、これは BIOS が GPT ディスクからの起動をサポートしていないため動かないでしょう。

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
ja: 
    
    Listen モードの VNC Viewer に接続するよう選択しました。
    これは、パスワードを必要としません。もしパスワードを設定すると、
    VNC Viewew への接続失敗の原因になります。

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
ja: 
    
    パスワードを使って VNC を実行するように選択しました。

en: 
    This cannot be corrected in cmdline mode.
    Halting.
ja: 
    これは cmdline モードでは修正できません。
    一時停止します。

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
ja:   <Tab>/<Alt-Tab> 項目間の移動   |  <Space> 選択   |  <F12> 次の画面

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ja:   <Tab>/<Alt-Tab> 項目間の移動 | <Space> 選択 | <F12> 次の画面

en:  against anaconda at %s
ja: anaconda の %s に対して

en:  with the provider of this software.
ja: このソフトウェアの供給者と共に

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
ja: %(productName)s %(productVersion)s のインストール

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
ja: ホスト %(name)s 上の %(productName)s %(productVersion)s インストール

en: %(type)s filesystem check failure on %(device)s:
ja: %(device)s 上で %(type)s ファイルシステムのチェックに失敗:

en: %s Byte | %s Bytes
ja[0]: %s バイト

en: %s Installer
ja: %s インストーラー

en: %s directory:
ja: %s ディレクトリ:

en: %s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
ja: %s にはタイプ 0x82 (Linux swap) のパーティションがありますが、Linux swap パーティションとしてフォーマットされるようには表示されていません。
    
    このパーティションを swap パーティションとしてフォーマットしますか?

en: %s must have a %s disk label.
ja: %s は %s ディスクラベルを持っている必要があります。

en: %s must have a bsd disk label.
ja: %s は bsd ディスクラベルを持っている必要があります。

en: %s must have a mac disk label.
ja: %s には mac ディスクラベルを持っている必要があります。

en: '%s' is an invalid IP address.
ja: '%s' は、有効な IP アドレスではありません。

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
ja: %s は有効な IPv6 アドレスではありません。

en: (Max size is %s MB)
ja: (最大サイズは %s MB)

en: /boot must be less than 2TB
ja: /boot は 2TB を超えてはいけません

en: /boot must be less than 2TB. Shrink / or create a separate /boot partition.
ja: /boot は 2TB を超えてはいけません。/ を縮小するか、独立した /boot パーティションを用意してください。

en: /boot/efi is not EFI.
ja: /boot/efi は EFI ではありません。

en: <Enter> to exit
ja: <Enter> を押して終了します

en: <Not Applicable>
ja: <適用外>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Add drive   |   <F12> next screen
ja: <Space>,<+>,<-> 選択   |   <F2> ドライブの追加   |   <F12> 次の画面

en: <b>%s device(s) (%s MB) selected</b> out of %s device(s) (%s MB) total.
ja: <b>%s 個のデバイス (%s MB) を選択中</b> (システム上の %s 個のデバイス総容量: %s MB)

en: <b>%s devices (%s) selected</b> out of %s devices (%s) total.
ja: %s デバイスの合計 (%s) の内 <b>%s デバイス の (%s) を選択</b>

en: <b>Data Storage Devices</b> (to be mounted only)
ja: <b>データストレージデバイス</b> (マウントのみ)

en: <b>Device number:</b>
ja: <b>デバイス番号:</b>

en: <b>Install Target Devices</b>
ja: <b>インストール先のデバイス</b>

en: <b>Installing %(pkgStr)s</b> (%(size)s)
ja: <b>%(pkgStr)s のインストール</b> (%(size)s)

en: <b>Repository _name:</b>
ja: <b>リポジトリ名(_N):</b>

en: <b>Repository _type:</b>
ja: <b>リポジトリタイプ（_T）:</b>

en: <b>Shrink partition _to size (in MB):</b>
ja: <b>このサイズ（MB）までパーティションを縮小(_T):</b>

en: <b>Tip:</b> All Linux filesystems on install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
ja: <b>ヒント:</b> インストール対象のデバイス上にあるすべての Linux ファイルシステムは再フォーマットされてデータは抹消されます。バックアップがあることを確認してください。

en: <b>Tip:</b> Install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
ja: <b>ヒント:</b> インストール先のデバイスは再フォーマットされてデータは抹消されます。 バックアップがあることを確認してください。

en: <b>Tip:</b> Selecting a drive on this screen does not necessarily mean it will be wiped by the installation process.  Also, note that post-installation you may mount drives you did not select here by modifying your /etc/fstab file.
ja: <b>ヒント:</b> 選択したドライブは、インストール中にフォーマットを指示しない限りはフォーマットされません。また、ここで選択していなかったドライブは、インストール後に /etc/fstab の修正により自動的にマウントするよう設定できます。

en: <b>Tip:</b> Your filesystems on install target devices will not be wiped unless you choose to do so during customization.
ja: <b>ヒント:</b> インストール先のデバイス上にあるファイルシステムは、カスタマイズ中に再フォーマットの指示をしない限りは再フォーマットされません。

en: <b>Which %s installation would you like to upgrade?</b>
ja: <b>どちらの %s をアップグレードしますか?</b>

en: <span size="large" weight="bold">The storage device below may contain data.</span>
ja: <span size="large" weight="bold">以下のストレージデバイスは、有用なデータを含んでいるかもしれません。</span>

en: <span size="small" color="gray">Create a RAID formated partition</span>
ja: <span size="small" color="gray">RAID 形式にフォーマットをしたパーティションを作成</span>

en: <span size="small" color="gray">Create a logical volume on selected volume group</span>
ja: <span size="small" color="gray">選択したボリュームグループ上に論理ボリュームを作成 </span>

en: <span size="small" color="gray">Create an LVM formated partition</span>
ja: <span size="small" color="gray">LVM 形式にフォーマットをしたパーティションを作成</span>

en: <span size="small" color="gray">General purpose partition creation</span>
ja: <span size="small" color="gray">汎用目的のパーティションを作成</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 1 free LVM formated partition</span>
ja: <span size="small" color="gray">最低でも１つの LVM 形式にフォーマットをしたパーティションが必要</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 2 free RAID formated partitions</span>
ja: <span size="small" color="gray">最低でも２つの RAID 形式にフォーマットをしたパーティションが必要</span>

en: A RAID%d set requires atleast %d members
ja: RAID%d の構成には少なくとも %d 個のメンバーが必要です。

en: A boot loader password prevents users from changing kernel options, increasing security.
ja: ブートローダーパスワードによって、ユーザがカーネルオプションを変更してしまうのを防ぎ、より高度なシステムセキュリティを確保します。

en: A fatal error occurred when installing the %s package.  This could indicate errors when reading the installation media.  Installation cannot continue.
ja: %s パッケージをインストールしている時に致命的なエラーが発生しました。これはインストール媒体を読み込む時のエラーを示しているのかもしれません。インストールを継続できません。

en: A minimum swap file size of %d MB is recommended.  Please enter a size for the swap file:
ja: 最低でも %d MB の swap ファイルにすることを推奨します。swap ファイルの容量を入力してください。

en: A module name must be specified for the kickstart device command.
ja: モジュール名がキックスタートデバイスコマンドに指定されていません。

en: A password will prevent unauthorized listeners connecting and monitoring your installation progress.  Please enter a password to be used for the installation
ja: パスワードによって許可のないリスナーが接続してインストールの進捗を傍受するのを防ぎます。インストールに使用するパスワードを入力してください。

en: A screenshot named '%s' has been saved.
ja: 「%s」 と言う名前のスクリーンショットが保存されました。

en: A swap file is strongly recommended. Failure to create one could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure you wish to continue?
ja: swap ファイルの作成を強く推奨します。 swap ファイルを作成しないと、インストーラーが異常終了する原因となる場合があります。本当に続行しますか?

en: A value is required for the field %s
ja: フィールド %s 用に値が必要です。

en: About LVM
ja: LVM について

en: About RAID
ja: RAID について

en: Absolute Symlinks
ja: 絶対 Symlink

en: Active network interfaces:
ja: 有効なネットワークインタフェース:

en: Add Advanced Target
ja: 高度なターゲットの追加

en: Add Device
ja: デバイスの追加

en: Add FCP device
ja: FCP デバイスの追加

en: Add Partition
ja: パーティションの追加

en: Add Repository
ja: リポジトリの追加

en: Add Swap
ja: swap の追加

en: Add _FCoE SAN
ja: FCoE SAN を追加（_F）

en: Add _ZFCP LUN
ja: _ZFCP LUN を追加(_Z)

en: Add _iSCSI target
ja: iSCSI ターゲットを追加(_I)

en: Add/Edit boot loader record
ja: ブートローダーレコードの追加と編集

en: Additional Size Options
ja: 追加容量オプション

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Storage Options
ja: 高度なストレージオプション

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After shutdown, please perform a manual IPL from %s to continue installation.
ja: シャットダウンの後に、%s から手動で IPL を実行してインストールを継続してください

en: Allowable _Drives:
ja: 使用可能なドライブ(_D):

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices
ja: すべての暗号化された既存デバイスにもこのパスフレーズを追加します。

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices to streamline the boot process
ja: 暗号化済みのすべての既存デバイスにこのパスフレーズを追加して、ブートプロセスをスムーズにします。

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
ja: エラー発生 - 新規ファイルシステム作成のための有効なデバイスが見つかりません。ハードウェアをチェックして、この問題の原因を調査してください。

en: An error occured finding the installation image on your hard drive.  Please check your images and try again.
ja: ハードディスクからインストールイメージを読み込み中にエラーが発生しました。ご使用のイメージを確認してからやり直してください。

en: An error occurred converting the value entered for "%(field)s":
    %(errmsg)s
ja: "%(field)s" に入力された値を変換中にエラーが発生:
    %(errmsg)s

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s.  You may continue installation, but there may be problems.
ja: デバイス %(path)s を %(mountpoint)s としてマウントする際にエラーが発生しました。インストールは続行できますが、問題が生じる場合があります。

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s: %(msg)s. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
ja: デバイス %(path)s を %(mountpoint)s としてマウント中にエラーが発生しました: %(msg)s。 致命的なエラーとなるためインストールを続行できません。
    
    <Enter> を押してインストーラーを終了してください。

en: An error occurred mounting the source device %s.  This may happen if your ISO images are located on an advanced storage device like LVM or RAID, or if there was a problem mounting a partition.  Click exit to abort the installation.
ja: ソースデバイス %s のマウントでエラーが発生しました。 LVM や RAID のような高度なストレージデバイスに ISO イメージを配置したり、 パーティションのマウントに問題があった場合などにこのようなエラーが発生します。「終了」をクリックしてインストールを中止してください。

en: An error occurred saving screenshots to disk.
ja: スクリーンショットをディスクに保存中にエラーが発生しました。

en: An error occurred trying to bring up the %s network interface.
ja: %s ネットワークインターフェイスを起動中にエラーが発生しました。

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ja: システムのいくつか、あるいはすべてをマウントしようと試みている間にエラーが発生しました。いくつかのパーティションは %s の下にマウントされています。
    
    シェルを起動するには [Enter] を押してください。シェルを終了するとシステムは自動的に再起動します。

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
ja: ディスクをアンマウント中にエラーが発生しました。tty2 のシェルから %s にアクセスしていないことを確認してから [OK] をクリックして再試行してください。

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
ja: インストーラーインターフェースコンポーネントを読み込もうとしてエラーが発生しました。
    
    className = %s

en: An error occurred when trying to create %(mountpoint)s: %(msg)s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
ja: %(mountpoint)s を作成中にエラーが発生しました: %(msg)s。致命的なエラーとなるためインストールを続行できません。
    
    <Enter> を押してインストーラーを終了してください。

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
ja: %s を作成中にエラーが発生しました。このパスのどこかがディレクトリではありません。致命的なエラーとなるためインストールを続行できません。
    
    <Enter> を押してインストーラーを終了してください。

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
ja: スクリーンショット保存中にエラーが発生しました。パッケージインストール中に発生した場合、完了するには数回試行する必要があるかもしれません。

en: An error was encountered while activating your storage configuration.
ja: ストレージ構成をアクティベーション中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while creating device %s.
ja: デバイス %s を作成中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while formatting device %s.
ja: デバイス %s をフォーマット中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while migrating filesystem on device %s.
ja: デバイス %s 上のファイルシステムを移行中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while removing device %s.
ja: デバイス %s を削除中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while resizing device %s.
ja: デバイス %s のリサイズ中にエラーが発生しました。

en: An error was encountered while setting up device %s.
ja: デバイス %s をセットアップ中にエラーが発生しました。

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save a copy of the detailed exception and file a bug report
ja: 未処理の例外が発生しました。バグの可能性が考えられます。すべてのメッセージをコピーし、バグとして報告してください。

en: Apple Bootstrap
ja: Apple ブートストラップ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure you want to delete the logical volume "%s"?
ja: 本当に論理ボリューム 「%s」 を削除しますか?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
ja: 本当に、パーティションテーブル設定をリセットして元の状態に戻しますか?

en: Are you sure you want to skip entering a passphrase for device %s?
    
    If you skip this step the device's contents will not be available during installation.
ja: 本当にデバイス %s のパスフレーズの入力を省略しますか?
    
    このステップをスキップすると、インストール中のデバイス内のコンテンツへのアクセスはできません。

en: Are you sure you wish to exit the installer?
ja: 本当にインストーラーを終了しますか?

en: Assamese
ja: アッサム語

en: At least one existing installation has been detected on your system.  What would you like to do?
ja: 現在お使いのシステム上には既存のシステムがインストールされています。どのようになさいますか?

en: At least one of your swap devices does not have a UUID, which is common in swap space created using older versions of mkswap. These devices will be referred to by device path in /etc/fstab, which is not ideal since device paths can change under a variety of circumstances.
ja: swap デバイスの少なくとも1つは UUID を持っていなければなりません。これは旧バージョンの mkswap コマンドを使用して作成した swap 領域ではよくあります。これらのデバイスは /etc/fstab のデバイスパスによって参照されます。デバイスパスによる参照はさまざまな状況により変更されてしまうため理想的な方法ではありません。

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
ja: LVM ボリュームグループを作成するには、未使用の物理ボリュームパーティションが少なくとも 1 つ必要です。
    
    「物理ボリューム (LVM)」タイプのパーティションまたは RAID アレイを作成してから、 「LVM」 オプションを選択し直してください。

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
ja: RAID デバイスを作成するには、少なくとも 2 つの未使用ソフトウェア RAID パーティションが必要です。
     
    最初に「ソフトウェア RAID」タイプのパーティションを少なくとも2つ作成してから、再度「RAID」オプションを選択してください。

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
ja: ホスト %s 上の vnc クライアントに接続を試行中...

en: Automatic
ja: 自動取得

en: Automatic Partitioning Errors
ja: 自動パーティション設定のエラーです

en: Automatic neighbor discovery
ja: 近隣自動探索

en: Automatic, DHCP only
ja: 自動取得、DHCP のみ

en: BIOS Drive Order
ja: BIOS ドライブ順

en: Back
ja: 戻る

en: Bad argument to HD kickstart method command: %s
ja: HD キックスタートコマンド に対する引数が不正です: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command: %s
ja: NFS キックスタートメソッドコマンドに対する引数が不正です: %s

en: Bad argument to URL kickstart method command: %s
ja: URL キックスタートメソッドコマンドに対する引数が不正です: %s

en: Bad argument to device kickstart method command: %s
ja: デバイスキックスタートメソッドのコマンドに対する引数が不正です: %s

en: Bad argument to kickstart network command: %s
ja: キックスタートネットワークコマンドに対する引数が不正です: %s

en: Bad argument to shutdown kickstart method command: %s
ja: シャットダウンキックスタートメソッドコマンドに対する引数が不正です: %s

en: Bad bootproto %s specified in network command
ja: ネットワークコマンドで不正な bootproto %s が指定されました

en: Basic Devices
ja: 基本デバイス

en: Basic Storage Devices
ja: 基本ストレージデバイス

en: Below are the storage devices you've selected to be a part of this installation.  Please indicate using the arrows below which devices you'd like to use as data drives (these will not be formatted, only mounted) and which devices you'd like to use as system drives (these may be formatted).  Please also indicate which system drive will have the bootloader installed.
ja: このインストールの一部として選択したストレージデバイスを以下に示します。データ用ドライブとして使用したいデバイス (フォーマットは行なわれずマウントのみ) と、システム用ドライブとして使用したいデバイス (フォーマット可) を矢印を使って指定してください。また、ブートローダをインストールするシステムドライブも指定してください。

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bengali(India)
ja: ベンガル語 (インド)

en: Boot
    Loader
ja: ブート
     ローダー

en: Boot Loader Configuration
ja: ブートローダーの設定

en: Boot label contains illegal characters
ja: ブートラベルに不適切な文字があります

en: Boot loader device
ja: ブートローダーデバイス

en: Boot loader operating system list
ja: ブートローダーのオペレーティングシステムのリスト

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
ja: 起動可能なパーティションを配置できるのは RAID1 デバイス上のみです。

en: Bootable partitions cannot be on a RAID device.
ja: 起動可能なパーティションは RAID デバイス上には配置できません。

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
ja: 起動可能なパーティションは論理ボリューム上には配置できません。

en: Bootable partitions cannot be on an %s filesystem.
ja: 起動可能なパーティションはファイルシステム %s 上には配置できません。

en: Bootable partitions cannot be on an encrypted block device
ja: 起動可能なパーティションは暗号化されたブロックデバイス上には配置できません。

en: Bootloader
ja: ブートローダー

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: CHAP Password:
ja: CHAP パスワード:

en: CHAP Username:
ja: CHAP ユーザー名:

en: CHAP pair
ja: CHAP 秘密鍵

en: CHAP pair and a reverse pair
ja: CHAP 秘密鍵と逆順鍵

en: C_onfigure Network
ja: ネットワークの設定(_C)

en: C_ontinue
ja: 続行(_O)

en: C_reate
ja: 作成する(_R)

en: Can't have a question in command line mode!
ja: コマンドラインモードでは質問できません!

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cancelled
ja: 取り消されました

en: Cannot Delete
ja: 削除できません

en: Cannot find hard drive for BIOS disk %s
ja: BIOS ディスク %s 用のハードディスクが見つかりません

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
ja: CDROM 上にキックスタートファイルが見つかりません。

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
ja: ハードディスクにキックスタートファイルが見つかりません。

en: Cannot find ks.cfg on removable media.
ja: リムーバブルメディアに ks.cfg が見つかりません。

en: Cannot perform any creation action
ja: 作成作業を実行できません

en: Capacity
ja: 容量

en: Capacity (MB)
ja: 容量 (MB)

en: Caps Lock is on.
ja: Caps Lock がオンになっています。

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Chandev Parameters
ja: Chandev パラメーター

en: Chandev line
ja: Chandev 行

en: Change Disc
ja: ディスクの変更

en: Change _password
ja: パスワードを変更(_P)

en: Check the nodes you wish to log into:
ja: ログインしたいノードを確認してください。

en: Checking
ja: チェック中

en: Checking "%s".
ja: "%s" のチェック中。

en: Checking dependencies in packages selected for installation
ja: インストール対象パッケージの依存関係をチェック中。

en: Checking filesystem on %s
ja: %s のファイルシステムを検査中。

en: Checking media.
ja: メディアをチェック中。

en: Checksum Test
ja: チェックサムテスト

en: Chinese(Simplified)
ja: 中国語 (簡体)

en: Chinese(Traditional)
ja: 中国語 (繁体)

en: Choose "%s" to test the disc currently in the drive, or "%s" to eject the disc and insert another for testing.
ja: 現在ドライブに入っているディスクをテストする場合は "%s" を選びます。ドライブに入っているディスクを取り出し別のディスクを挿入してテストする場合は "%s" を選びます。

en: Choose a Language
ja: 言語を選択してください

en: Choose a passphrase for the encrypted devices. You will be prompted for this passphrase during system boot.
ja: 暗号化されたデバイス用のパスフレーズを選択してください。システムをブートする時にそのパスフレーズを求められます。

en: Choose a passphrase for this encrypted partition. You will be prompted for the passphrase during system boot.
ja: 暗号化されたデバイス用のパスフレーズを選択してください。システムのブート中に選択したパスフレーズの入力を求められます。

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your storage device(s).
ja: 既存の %s システムをアップグレードする場合に、このオプションを選択します。 このオプションはストレージデバイス上の既存データを保持します。

en: Choose this option to install a fresh copy of %s on your system.  Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
ja: システムに %s を新規インストールするにはこのオプションを選択します。既存のソフトウェアやデータは選択した設定によっては上書きされるかもしれません。

en: Clear Disks Selector
ja: ディスクセレクタを空にする

en: Command line mode requires all choices to be specified in a kickstart configuration file.
ja: コマンドラインモードでは kickstart 設定ファイルにすべての選択が設定されている必要があります。

en: Complete
ja: 完了

en: Completed
ja: 完了

en: Con_firm:
ja: 確認(_F):

en: Configure FCoE Parameters
ja: FCoE パラメータの設定

en: Configure TCP/IP
ja: TCP/IP の設定

en: Configure _proxy
ja: プロキシの設定(_P)

en: Configure interface %s to be used during installation process.
ja: インストール時に使用するインタフェース %s を構成してください。

en: Configuring Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェースを設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: Confirm Physical Extent Change
ja: 物理エクステントの変更を確認

en: Confirm Reset
ja: リセットの確認

en: Confirm passphrase:
ja: パスフレーズの確認:

en: Confirm:
ja: 確認:

en: Congratulations
ja: おめでとうございます

en: Congratulations, your %s installation is complete.
ja: おめでとうございます。 %s のインストールは完了しました。

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    Please reboot to use the installed system.  Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
ja: おめでとうございます。%s のインストールが完了しました。
    
    インストールしたシステムを使用するために再起動してください。ご使用のシステムの機能が正常な動作を行うために更新パッケージが提供されている可能性があります。再起動の後にパッケージのアップデートを行うことが推奨されています。

en: Connected!
ja: 接続しました!

en: Connecting to FCoE SAN
ja: FCoE SAN へ接続

en: Continue
ja: 続行

en: Copying live image to hard drive.
ja: ライブイメージをハードディスクに転送中。

en: Core group missing in selected repos
ja: 選択されたリポジトリに Core グループが見つかりません。

en: Could not add LUN %(fcplun)s to WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
ja: LUN %(fcplun)s を zFCP デバイス %(devnum)s (%(e)s)上で WWPN %(wwpn)s に追加できません、。

en: Could not add WWPN %(wwpn)s to zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
ja: WWPN %(wwpn)s を zFCP デバイス %(devnum)s (%(e)s) に追加できません。

en: Could not allocate requested logical volumes:
    
    %s.
ja: 要求した論理ボリュームを確保できません。
    
    %s.

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %(msg)s.%(extra)s
ja: 要求されたパーティションを割り当てできませんでした: 
    
    %(msg)s.%(extra)s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
ja: 要求されたパーティションを設定できませんでした: %s

en: Could not correctly delete SCSI device of zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s).
ja: zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s) の SCSI デバイスを正しく消すことができませんでした。

en: Could not find enough free space for automatic partitioning, please use another partitioning method.
ja: 自動パーティション設定用に十分な空き領域が見つかりません。別のパーティションメソッドを使用してください。

en: Could not find enough free space for automatic partitioning.  Press 'OK' to exit the installer.
ja: 自動パーティション設定用に十分な空き領域が見つかりません。インストーラーを抜け出すには'OK'を押してください。

en: Could not log in to any of the discovered nodes
ja: 見つかったノードすべてにログインできませんでした

en: Could not read failed attribute of LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
ja: zFCP デバイス %(devnum)s (%(e)s) 上の WWPN %(wwpn)s で失敗した LUN %(fcplun)s の属性を読み込むことができませんでした。

en: Could not remove LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
ja: zFCP デバイス %(devnum)s (%(e)s) 上の WWPN %(wwpn)s で LUN %(fcplun)s を削除できませんでした。

en: Could not remove WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
ja: zFCP デバイス %(devnum)s (%(e)s) 上で WWPN %(wwpn)s を削除できませんでした。

en: Could not set zFCP device %(devnum)s offline (%(e)s).
ja: zFCP デバイス %(devnum)s をオフライン (%(e)s) に設定できませんでした。

en: Could not set zFCP device %(devnum)s online (%(e)s).
ja: zFCP デバイス %(devnum)s をオンライン (%(e)s) にセットできませんでした。

en: Couldn't Mount ISO Source
ja: ISO ソースをマウントできない

en: Create Custom Layout
ja: カスタムレイアウトを作成する

en: Create LVM
ja: LVM を作成

en: Create Partition
ja: パーティションを作成

en: Create Software RAID
ja: ソフトウェア RAID を作成

en: Create Storage
ja: ストレージを作成

en: Creating
ja: 作成

en: Creating %s filesystem on %s
ja: %s ファイルシステムを %s 上に作成

en: Creating %s on %s
ja: %s 上に %s を作成

en: Creating device %s
ja: デバイス %s の作成

en: Creating file %s
ja: ファイル %s の作成

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Customize _later
ja: 後でカスタマイズ(_L)

en: Czech
ja: チェコ語

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
ja: DISPLAY 変数がセットされていません。テキストモードで起動します。

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Boot _Target
ja: デフォルトのブートターゲット(_T)

en: Dependency Check
ja: 依存関係チェック

en: Device
ja: デバイス

en: Device %s does not appear to contain an installation image.
ja: デバイス %s にはインストールイメージが含まれていないようです。

en: Device %s is encrypted. In order to access the device's contents during installation you must enter the device's passphrase below.
ja: デバイス %s は暗号化されています。インストール中にこのデバイスの内容にアクセスするには、以下にデバイスのパスフレーズを入力する必要があります。

en: Device Creation Failed
ja: デバイスの作成に失敗しました。

en: Device Filter
ja: デバイスフィルター

en: Device Options
ja: デバイスオプション

en: Device Removal Failed
ja: デバイスの取り外しに失敗しました。

en: Device Resize Failed
ja: デバイスのリサイズに失敗しました。

en: Device Setup Failed
ja: デバイスのセットアップに失敗しました。

en: Devices
ja: デバイス

en: Directory holding image:
ja: イメージを格納しているディレクトリ:

en: Dirty File Systems
ja: 損傷ファイルシステム

en: Disc Found
ja: ディスクが見つかりました

en: Disc Not Found
ja: ディスクが見つかりません

en: Discovery
ja: 探索

en: Disk %s contains BIOS RAID metadata, but is not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disk %s. | Disks %s contain BIOS RAID metadata, but are not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disks %s.
ja[0]: ディスク %s には、BIOS RAID メタデータが含まれていますが、認識された BIOS RAID セットの一部ではありません。ディスク %s を無視します。

en: Do _Not Format
ja: フォーマットをしない(_N)

en: Do you have a driver disk?
ja: ドライバーディスクがありますか?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
ja: このシステムでネットワークインターフェースを開始しますか?

en: Do you wish to load any more driver disks?
ja: 他のドライバーディスクを読み込みますか?

en: Done
ja: 終了

en: Drive %(drive)s (%(size)-0.f MB) (Model: %(model)s)
ja: ドライブ %(drive)s (%(size)-0.f MB) (モデル: %(model)s)

en: Driver Disk Source
ja: ドライバーディスクソース

en: Driver disc detected
ja: ドライバーディスクを検出しました

en: Driver disc was detected in %s. Do you want to use it?.
ja: ドライバーディスクが %s で検出されました。これを使用しますか？

en: Driver disk
ja: ドライバーディスク

en: Driver disk is invalid for this release of %s.
ja: この %s のリリースにはドライバーディスクは無効です。

en: Due to system changes, your boot loader configuration can not be automatically updated.
ja: システムが変わったので、ブートローダー設定は自動的には更新されません。

en: Duplicate Device
ja: デバイスが重複しています

en: Duplicate Label
ja: ラベルが重複しています

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dynamic IP Configuration (DHCPv6)
ja: DHCPv6 (動的 IP 設定)

en: Dynamic IP configuration (DHCP)
ja: DHCP (動的 IP 設定)

en: EFI System Partition
ja: EFI システムパーティション

en: E_xit Installer
ja: インストーラーを終了(_X)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit LVM Volume Group
ja: LVM ボリュームグループの編集

en: Edit LVM Volume Group: %s
ja: LVM ボリュームグループの編集: %s

en: Edit Logical Volume: %s
ja: 論理ボリュームを編集: %s

en: Edit Partition: %s
ja: パーティションの編集: %s

en: Edit RAID Device
ja: RAID デバイスの編集

en: Edit RAID Device: %s
ja: RAID デバイスの編集: %s

en: Edit Repository
ja: リポジトリの編集

en: Eject Disc
ja: ディスク取り出し

en: Enable HTTP proxy
ja: HTTP プロキシを有効にする

en: Enable IPv4 Support
ja: IPv4 サポートを有効にする

en: Enable IPv4 support
ja: IPv4 サポートを有効にする

en: Enable IPv6 Support
ja: IPv6 サポートを有効にする

en: Enable IPv6 support
ja: IPv6 サポートを有効にする

en: Enable network interface
ja: ネットワークインターフェースを有効にする

en: Encrypt device?
ja: デバイスの暗号化？

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Encrypting %s
ja: 暗号化 %s

en: English
ja: 英語

en: Enter Boot Loader Password
ja: ブートローダーパスワードを入力

en: Enter Module Parameters
ja: モジュールパラメーターを入力

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
ja: ブートローダーのパスワードを入力してからそのパスワードの確認をしてください。(BIOS のキーマップが実際に使用しているキーマップとは異なっている可能性があるので注意してください)

en: Enter a label for the boot loader menu to display. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
ja: ブートローダーメニューに表示されるラベルを入力します。デバイス(または、ハードディスクとパーティション番号)とは、起動用に使うデバイスのことです。

en: Enter passphrase for encrypted partition
ja: 暗号化されたパーティション用のパスフレーズを入力してください。

en: Enter passphrase:
ja: パスフレーズ:

en: Enter the IPv4 and/or the IPv6 address and prefix (address / prefix).  For IPv4, the dotted-quad netmask or the CIDR-style prefix are acceptable. The gateway and name server fields must be valid IPv4 or IPv6 addresses.
ja: IPv4 および/または IPv6 アドレスとプレフィックス (アドレス / プレフィックス) を入力してください。 IPv4 では 4 つの数字をドットで区切ったネットマスクか CIDR 形式のプレフィックスが可能です。ゲートウェイとネームサーバーのフィールドは、必ず有効な IPv4 または IPv6 アドレスでなければなりません。

en: Error
ja: エラー

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
ja: エラー - 論理ボリューム名 %s は有効ではありません。

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ja: エラー - 論理ボリューム名に不適切な文字または空白が含まれています。論理ボリューム名に使用できる符号は文字、数字、「.」、「_」になります。

en: Error - the volume group name %s is not valid.
ja: エラー - ボリュームグループ名 %s は有効ではありません。

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ja: エラー - ボリュームグループ名に不適切な文字または空白が含まれています。ボリュームグループ名として使用できる符号は文字、数字、「.」、「_」になります。

en: Error Enabling Network
ja: ネットワークの有効化でエラー

en: Error Installing Package
ja: パッケージのインストールでエラー

en: Error Parsing Kickstart Config
ja: キックスタート設定ファイル解析エラー

en: Error Partitioning
ja: パーティション設定エラー

en: Error Running Transaction
ja: トランザクション実行中にエラーが発生しました。

en: Error Saving Screenshot
ja: スクリーンショット保存中にエラー発生

en: Error Setting Up Repository
ja: リポジトリの設定中にエラー

en: Error With Data
ja: データにエラーがあります

en: Error With Request
ja: 要求にエラーがあります

en: Error determining boot device's disk name
ja: ブートデバイスのディスク名の決定でエラー

en: Error downloading kickstart file
ja: キックスタートファイルをダウンロードする際にエラー発生

en: Error downloading updates image
ja: アップデートイメージのダウンロード中にエラー発生

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    The /etc/fstab on your upgrade partition does not reference a valid swap device.
    
    Press OK to exit the installer
ja: スワップデバイス %(name)s を有効にしている際にエラー発生: %(msg)s
    
    アップグレードパーティションの /etc/fstab が有効なスワップデバイスを参照していません。
    
    OK を押してインストーラーを終了してください。

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    This most likely means this swap device has not been initialized.
    
    Press OK to exit the installer.
ja: スワップデバイス %(name)s を有効にしている際にエラー発生: %(msg)s
    
    このスワップデバイスが初期化されていない可能性があります。
    
    OK を押してインストーラーを終了してください。

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
ja: %s のエラーが %d 行目(キックスタートファイル %s の)で発生しました。

en: Error opening kickstart file %s: %m
ja: キックスタートファイル %s を開く際にエラー: %m

en: Error processing %%ksappend lines: %s
ja: %%ksappend 行目を処理中にエラーが発生しました: %s

en: Error processing LVM.
    There is inconsistent LVM data on %(msg)s.  You can reinitialize all related PVs (%(pvs)s) which will erase the LVM metadata, or ignore which will preserve the contents.  This action may also be applied to all other PVs with inconsistent metadata.
ja: LVM の処理中にエラーが発生しました。
    %(msg)s 上に不整合な LVM データが存在します。関連する PV (%(pvs)s) をすべて再初期化して LVM メタデータを消去するか、または不整合を無視してコンテンツを維持することもできます。この動作は不整合なメタデータを持つ他の全 PV にも適用することができます。

en: Error processing drive:
    
    %(path)s
    %(size)-0.fMB
    %(description)s
    
    This device may need to be reinitialized.
    
    REINITIALIZING WILL CAUSE ALL DATA TO BE LOST!
    
    This action may also be applied to all other disks needing reinitialization.%(details)s
ja: ドライブの処理中にエラー発生:
    
    %(path)s
    %(size)-0.fMB
    %(description)s
    
    このデバイスは再初期化が必要かもしれません。
    
    再初期化するとすべてのデータが消失します!
    
    このアクションは再初期化を必要とするすべての他のディスクにも適用できるかもしれません。%(details)s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %m
ja: キックスタートファイル %s の読み込み時にエラー: %m

en: Error storing an encryption key: %s
ja: 暗号化キーを格納中にエラー: %s

en: Error with Hostname
ja: ホスト名にエラー発生

en: Error with Partitioning
ja: パーティション設定エラー

en: Error with Password
ja: パスワードにエラー

en: Error with passphrase
ja: パスフレーズが違います。

en: Error!
ja: エラー!

en: Errors like this usually mean there is a problem with the filesystem that will require user interaction to repair.  Before restarting installation, reboot to rescue mode or another system that allows you to repair the filesystem interactively.  Restart installation after you have corrected the problems on the filesystem.
ja: このようなエラーは、一般的に修正にユーザーの介入を必要とするファイルシステム関連の問題であることを指しています。インストールを再開する前に、ファイルシステムを対話式で修復できる別のシステムやレスキューモードを再起動します。ファイルシステムの問題を修正したらインストールを再開します。

en: Escrow certificate with url %s requires network to be enabled in loader or configured in kickstart file.
ja: URL %s 条件付き証明書は、起動オプションもしくはキックスタートファイル内で設定されたネットワーク接続を必要とします。

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Examining Devices
ja: デバイスを検査中

en: Examining storage devices
ja: ストレージデバイスを検査中

en: Exit
ja: 終了

en: Exit installer
ja: インストーラーを終了する

en: Exiting
ja: 終了

en: Extended
ja: 拡張領域

en: FCoE not available
ja: FCoE は使用できません

en: Failed LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s removed again.
ja: zFCP デバイス %(devnum)s 上の WWPN %(wwpn)s で失敗した LUN %(fcplun)s が再度削除されました。

en: Failed to activate these network interfaces: %s
ja: これらのネットワークインターフェースの開始に失敗しました: %s

en: Failed to load driver disk from file.
ja: ファイルからのドライバーディスク読み込みに失敗しました。

en: Failed to mount driver disk.
ja: ドライバーディスクのマウントに失敗しました。

en: Failed to mount partition.
ja: パーティションのマウントに失敗しました。

en: Failed to mount updates disk
ja: 更新ディスクのマウントに失敗しました

en: Failed to read directory %s: %m
ja: %s ディレクトリの読み込みに失敗: %m

en: File System _Type:
ja: ファイルシステムタイプ(_T):

en: File system errors left uncorrected.
ja: ファイルシステムエラーが未修正のままです。

en: Filesystems have already been activated.  You cannot go back past this point.
    
    Would you like to continue with the installation?
ja: ファイルシステムは既に活性化しています。ここから元に戻ることはできません。
    
    インストールを続けますか?

en: Fill all space _up to (MB):
ja: 指定限度まで使用(MB)(_U):

en: Fill to maximum _allowable size
ja: 最大許容量まで使用(_A)

en: Filter By:
ja: フィルター項目:

en: Finishing upgrade
ja: アップグレードを終了中...

en: Finishing upgrade process.  This may take a little while.
ja: アップグレードプロセスを終了しています。数分かかることがあります。

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Firmware RAID
ja: ファームウェア RAID

en: First BIOS drive:
ja: 第一 BIOS ドライブ:

en: First sector of boot partition
ja: ブートパーティションの最初のセクタ

en: Flashing %s port lights for %d seconds.
ja: %s ポートの光源を %d 秒だけ点滅しています。

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
ja: 自動パーティション設定中に次の警告が発生しました:
    
    %s

en: Force to be a _primary partition
ja: 基本パーティションにする(_P)

en: Format
ja: フォーマットする

en: Format Warning
ja: フォーマット警告

en: Format Warnings
ja: フォーマットの警告

en: Format as Swap?
ja: swap としてフォーマットしますか?

en: Format uninitialized DASD device?
    
    There is %d uninitialized DASD device on this system.  To continue installation, the device must be formatted.  Formatting will remove any data on this device. | Format uninitialized DASD devices?
    
    There are %d uninitialized DASD devices on this system.  To continue installation, the devices must be formatted.  Formatting will remove any data on these devices.
ja[0]: 未初期化の DASD デバイスをフォーマットしますか？
    
    このシステムには %d 個の未初期化の DASD デバイスがあります。インストールを続けるにはデバイスがフォーマットされている必要があります。フォーマットを行うとデバイス上のすべてのデータが失われます。

en: Format?
ja: フォーマットしますか?

en: Formatting
ja: フォーマット中

en: Formatting DASD Device | Formatting DASD Devices
ja[0]: DASD デバイスをフォーマット中...

en: Formatting Failed
ja: フォーマット中に失敗しました。

en: Found local installation media
ja: ローカルのインストールメディアが検出されました

en: Fourth BIOS drive:
ja: 第四 BIOS ドライブ:

en: Free
ja: 空き

en: Free Space
ja: 空き領域

en: Free Space (MB)
ja: 空き領域 (MB)

en: Free Space:
ja: 空き領域:

en: French
ja: フランス語

en: Fresh Installation
ja: 新規インストール

en: Gateway:
ja: ゲートウェイ:

en: German
ja: ドイツ語

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
ja[0]: %d 回接続を試みた後に断念します。

en: Go _back
ja: 戻る(_B)

en: Graphical Desktop
ja: デスクトップ

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
ja: グラフィカルインストールは使用できません。テキストモードを起動します。

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Hard Drives
ja: ハードディスク

en: Hard drive
ja: ハードディスク

en: Hardware Error Encountered
ja: ハードウェアエラーが発生しました。

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
ja: ホスト名は 255 文字かそれ以下の長さにする必要があります。

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
ja: ホスト名は 「a-z」、「A-Z」または「0-9」の範囲の有効な文字で開始してください。

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.'
ja: ホスト名には 「a-z」、 「A-Z」、 「0-9」、「-」、 「.」以外の文字は使用できません。

en: How would you like to modify your drive configuration?
ja: どのように使用中のドライブ設定を変更したいですか？

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: I _don't want to create a swap file
ja: swap ファイルを作成しません(_D)

en: I _want to create a swap file
ja: swap ファイルを作成します(_W)

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
ja: 直前のステップに戻ることはできません。もう一度やり直してください。

en: IP address is missing.
ja: IP アドレスがありません。

en: IPv4 Address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv4 Address:
ja: IPv4 アドレス:

en: IPv4 CIDR prefix must be between 0 and 32.
ja: IPv4 CIDR のプレフィックスは 0 から 32 の間にしてください。

en: IPv4 Gateway
ja: IPv4 ゲートウェイ

en: IPv4 Nameserver
ja: IPv6 ネームサーバー

en: IPv4 Needed for NFS
ja: NFS には IPv4 が必要です

en: IPv4 Prefix
ja: IPv4 プレフィックス

en: IPv4 address:
ja: IPv4 アドレス:

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
ja: IPv4 アドレスは、ピリオドで区切られた 0 から 255 までの 4 つの数字を含まなければなりません。

en: IPv6 Address
ja: IPv6 アドレス

en: IPv6 Address:
ja: IPv6 アドレス:

en: IPv6 CIDR prefix must be between 0 and 128.
ja: IPv6 CIDR のプレフィックスは 0 から 128 の間にしてください。

en: IPv6 Gateway
ja: IPv6 ゲートウェイ

en: IPv6 Nameserver
ja: IPv6 ネームサーバー

en: IPv6 Prefix
ja: IPv6 プレフィックス

en: IPv6 address:
ja: IPv6 アドレス:

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Identifier
ja: 識別子

en: Identifier:
ja: 識別子:

en: Identify
ja: 識別

en: Identify NIC
ja: NIC の識別

en: If enabled the multipath devices are named following the /dev/mapper/mpath<letter> format instead of /dev/mapper/<wwid>. Note that the user friendly names are assigned by multipath tools and are not guaranteed to be the same between installs.
ja: もしマルチパスデバイスが有効な場合、/dev/mapper/mpath<数字> のかわりに /dev/mapper/<wwid> のように名前付けが行われます。ユーザフレンドリーな名前はマルチパスツールによって割り当てられるため、インストール時に同じであることが保証されないことに注意してください。

en: If you would like to test additional media, insert the next disc and press "%s". Testing each disc is not strictly required, however it is highly recommended.  Minimally, the discs should be tested prior to using them for the first time. After they have been successfully tested, it is not required to retest each disc prior to using it again.
ja: 追加のメディアをテストする場合は、次のディスクを挿入してから "%s" を押してください。それぞれのディスクのテストは絶対に必要なわけではありませんが、強く推奨します。最低でも、はじめて使用する前にはテストを行ってください。テストが成功したら、再度使用する前に各ディスクをテストする必要はありません。

en: Ignore _all
ja: すべてを無視(_A)

en: Illegal Logical Volume Name
ja: 不適切な論理ボリューム名

en: Illegal logical volume name
ja: 不適切な論理ボリューム名

en: Illegal size
ja: 不適切なサイズ

en: Iloko
ja: イロカノ語

en: In progress
ja: 進行中

en: In which time zone are you located?
ja: どのタイムゾーンに位置しますか?

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Initializing iSCSI initiator
ja: iSCSI イニシエーターの初期化中

en: Insert Driver Disk
ja: ドライバーディスクを挿入

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
ja: ドライバーディスクを /dev/%s に挿入し、「OK」 を押して続行します。

en: Insert your updates disk into %s and press "OK" to continue.
ja: 更新ディスクを %s に挿入してから 「OK」 を押して続行します。

en: Install
ja: インストール

en: Install Window
ja: インストールウィンドウ

en: Install class forcing text mode installation
ja: テキストモードインストールを強制するインストールクラス

en: Install on System
ja: システム上にインストール

en: Install the live CD to your hard disk
ja: ライブ CD をハードディスクにインストール

en: Install to Hard Drive
ja: ハードディスクにインストール

en: Installation Key
ja: インストール番号

en: Installation Method
ja: インストール方法

en: Installation Progress
ja: インストールの進捗

en: Installation Starting
ja: インストールを開始しています

en: Installation cannot continue.
ja: インストールを続行できません。

en: Installation requires partitioning of your hard drive.  The default layout is suitable for most users.  Select what space to use and which drives to use as the install target.
ja: インストールを行うにはハードディスクのパーティション設定が必要です。デフォルトのレイアウトはほとんどのユーザーに適しています。使用する領域と使用するハードディスクをインストールのターゲットとして選択します。

en: Installing %s
ja: %s をインストール中

en: Installing bootloader.
ja: ブートローダーをインストール中です。

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
ja: FireWire デバイス上にインストールしています。正常に稼動するシステムが作成されない場合があります。

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
ja: USB デバイス上にインストールしています。正常に稼動するシステムが作成されない場合があります。

en: Installs or upgrades to enterprise devices such as Storage Area Networks (SANs). This option will allow you to add FCoE / iSCSI / zFCP disks and to filter out devices the installer should ignore.
ja: SAN (Storage Area Networks) などのエンタープライズデバイスに、インストールまたはアップグレードします。このオプションにより、FCoE / iSCSI / zFCP などのストレージデバイスを追加でき、インストーラーが無視すべきデバイスを選別します。

en: Installs or upgrades to typical types of storage devices.  If you're not sure which option is right for you, this is probably it.
ja: 一般的なストレージデバイスにインストール、またはアップグレードします。どのオプションが正しいのか不明な場合は、これが適切でしょう。

en: Interconnect
ja: 相互接続

en: Interconnect
    Vendor
    Identifier
ja: 相互接続
    ベンダー
    識別子

en: Interface
ja: インタフェース

en: Invalid Directories
ja: 無効なディレクトリー

en: Invalid Duration
ja: 無効な期間

en: Invalid Prefix
ja: 無効なプレフィックス

en: Invalid Proxy URL
ja: 無効なプロキシ URL です。

en: Invalid Repository Name
ja: 無効なリポジトリ名です

en: Invalid Repository URL
ja: 無効なリポジトリ URL です。

en: Invalid Volume Group Name
ja: 無効なボリュームグループ名

en: Invalid mount point
ja: 無効なマウントポイント

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kernel Parameters
ja: カーネルパラメーター

en: Keyboard Selection
ja: キーボードの選択

en: Keyboard Type
ja: キーボードの種類

en: Kickstart Error
ja: キックスタートエラー

en: Korean
ja: 韓国語

en: LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s already configured.
ja: LUN %(fcplun)s は、zFCP デバイス %(devnum)s 上の WWPN %(wwpn)s で既に設定されています。

en: LVM Logical Volume
ja: LVM 論理ボリューム

en: LVM Physical Volume
ja: LVM 物理ボリューム

en: LVM Volume Group
ja: LVM ボリュームグループ

en: LVM Volume Group %s (%-0.f MB)
ja: LVM ボリュームグループ %s (%-0.f MB)

en: LVM Volume Groups
ja: LVM ボリュームグループ

en: Label
ja: ラベル

en: Language Selection
ja: 言語の選択

en: Load another disk
ja: 別のディスクをロード

en: Load driver disk
ja: ドライバーディスクの読み込み

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading %s driver
ja: %s ドライバーを読み込み中

en: Loading SCSI driver
ja: SCSI ドライバーを読み込み中

en: Local CD/DVD
ja: ローカル CD/DVD

en: Logging in to iSCSI node
ja: iSCSI ノードにログイン中

en: Logging in to iSCSI node %s
ja: iSCSI ノード %s にログイン中

en: Logical Volume Manager (LVM) is a 3 level construct. The first level is made up of disks or partitions formated with LVM metadata called Physical Volumes (PV).  A Volume Group (VG) sits on top of one or more PVs. The VG, in turn, is the base to create one or more Logical Volumes (LV).  Note that a VG can be an aggregate of PVs from multiple physical disk.  For more information on using LVM please consult the %s documentation
ja: LVM (Logical Volume Manager) は3レベル構造になっています。最初のレベルは LVM メタデータでフォーマットされた物理ボリューム (PV) と呼ばれるディスク、またはパーティションの集合です。ボリュームグループ (VG) は１つまたは複数の PV から構成されます。そして次には VG が１つまたは複数の論理ボリューム (LV) を構成する土台となります。VG は複数の物理ディスクから出来る PV の集合体であることに留意してください。LVM の使用法についての詳細には、%s ドキュメントをご覧ください。

en: Logical Volume Name
ja: 論理ボリューム名

en: Logical Volume Name:
ja: 論理ボリューム名:

en: Logical Volume Names must be less than %d characters
ja: 論理ボリューム名は %d 文字以下にしてください。

en: Login
ja: ログイン

en: Looking for installation images on CD device %s
ja: CD デバイス %s 上のインストールイメージを探しています。

en: Looking for installation images on CD device %s
ja: CD デバイス %s 上のインストールイメージを探しています。

en: MD RAID ARRAY %s (%-0.f MB)
ja: MD RAID アレイ %s (%-0.f MB)

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Maithili
ja: マイティリー語

en: Make LVM Volume Group
ja: LVM ボリュームグループの作成

en: Make Logical Volume
ja: 論理ボリュームを作成

en: Make RAID Device
ja: RAID デバイスの作成

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Manual Configuration
ja: 手動による設定

en: Manual TCP/IP Configuration
ja: 手動による TCP/IP 設定

en: Manual configuration
ja: 手動による設定

en: Manually choose
ja: 手動で選択

en: Manually create your own custom layout on the selected device(s) using our partitioning tool.
ja: パーティション設定ツールを使用して選択したデバイス上に手動で個人設定のカスタムレイアウトを作成します。

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Master Boot Record (MBR)
ja: マスタブートレコード(MBR)

en: Media Check
ja: メディアチェック

en: Media Detected
ja: 検出されたメディア

en: Media ejected
ja: メディアが取り出されました。

en: Mi_grate filesystem to:
ja: ファイルシステムを次へ移行する(_G):

en: Migrate File Systems
ja: ファイルシステムの移行

en: Migration Failed
ja: 移行に失敗しました。

en: Minimal
ja: 最小限

en: Missing /boot Volume
ja: /boot ボリュームが見つかりません。

en: Missing Group
ja: 見つからないグループ

en: Missing ISO 9660 Image
ja: ISO 9660 イメージがありません

en: Missing Information
ja: 情報が不足しています

en: Missing Package
ja: 見つからないパッケージ

en: Missing Protocol
ja: 見つからないプロトコル

en: Missing options on line %d of kickstart file %s.
ja: %d 行目のオプションがキックスタートファイル %s にありません。

en: Missing protocol
ja: 見つからないプロトコル

en: Model
ja: モデル

en: More Driver Disks?
ja: 他のドライバーディスク?

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mount Point Error
ja: マウントポイントのエラー

en: Mount Point/
    RAID/Volume
ja: マウントポイント/
    RAID/ボリューム

en: Mount failed
ja: マウントに失敗しました

en: Mount point in use
ja: 使用中のマウントポイント

en: Multipath Devices
ja: マルチパスデバイス

en: Must provide an iSCSI initiator name
ja: iSCSI イニシエーター名を入力しなければなりません

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
ja: Url キックスタート方法には、 --url の引数を使用する必要があります。

en: NFS Setup
ja: NFS 設定

en: NFS directory
ja: NFS ディレクトリ:

en: NFS installation method requires IPv4 support.
ja: NFS インストールを行うには IPv4 のサポートが必要になります。

en: NFS mount options (optional):
ja: NFS マウントポイント（オプション）

en: NFS server name:
ja: NFS サーバー名:

en: Name Server:
ja: ネームサーバー:

en: Name in use
ja: 名前は使用中です

en: Nameserver:
ja: ネームサーバー:

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Network Configuration
ja: ネットワークの設定

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

en: Network Install Required
ja: ネットワークのインストールが必要

en: Networking Device
ja: ネットワーク構築デバイス

en: No
ja: いいえ

en: No Drives Found
ja: ドライブが見つかりませんでした。

en: No Media Found
ja: メディアが見つかりません。

en: No Network Available
ja: ネットワークは使用できません。

en: No Software Repos Enabled
ja: ソフトウェアレポジトリが有効になっていません

en: No authentication
ja: 認証なし

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
ja: デバイスドライバーはシステムにロードされていません。ドライバーをロードしますか?

en: No disks found
ja: ディスクが見つかりません

en: No driver found
ja: ドライバーが見つかりません

en: No drivers found
ja: ドライバーが見つかりません

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
ja: 手動で挿入するドライバーが見つかりませんでした。ドライバーディスクを使用しますか?

en: No free slots
ja: 空きスロットがありません

en: No free space
ja: 空き領域はありません

en: No iSCSI nodes discovered
ja: iSCSI ノードが見つかりませんでした

en: No iSCSI nodes to log in
ja: ログインする iSCSI ノードがありません

en: No initiator name set
ja: イニシエーター名がありません

en: No installation media was found. Please insert a disc into your drive and try again.
ja: インストール用メディアが見つかりません。ディスクをドライブに挿入してもう一度試してください。

en: No kernel packages were installed on the system.  Bootloader configuration will not be changed.
ja: システムにカーネルパッケージはインストールされませんでした。ブートローダー設定は変更されません。

en: No new drivers were found on this driver disk.This may indicate that this disk has already been loaded,or that the drivers it contains don't match your hardware.Would you like to manually select the driver, continue anyway, or load another driver disk?
ja: このドライバーディスクには新しいドライバーが見つかりません。このディスクがすでに読み込まれたか、またはこのドライバーはハードウェアに適合しない可能性があります。手動でとにかく継続するか、もしくは別のドライバーディスクを読み込み、ドライバーを選択しますか？

en: No new iSCSI nodes discovered
ja: 新しい iSCSI ノードは見つかりませんでした。

en: No partitions are available to resize.  Only physical partitions with specific filesystems can be resized.
ja: リサイズできるパーティションがありません。特定のファイルシステムでフォーマットされた、物理パーティションのみリサイズできます。

en: No password
ja: パスワードなし

en: No usable disks have been found.
ja: 使用可能なディスクは見つかりません。

en: Node Name
ja: ノード名

en: None
ja: なし

en: Northern Sotho
ja: 北ソト語

en: Norwegian(Bokmål)
ja: ノルウェー語 (Bokmål)

en: Not enough physical volumes
ja: 物理ボリュームが足りません

en: Not enough space
ja: 容量が足りません

en: Note that the creation action requires one of the following:
    
    * Free space in one of the Hard Drives.
    * At least two free Software RAID partitions.
    * At least one free physical volume (LVM) partition.
    * At least one Volume Group with free space.
ja: 作成作業には以下のいずれかが必要なことに注意してください:
    
    * ハードディスクの１つに空き領域。
    * ソフトウェア RAID に最低 2つの空きパーティション。 
    * 物理ボリューム (LVM) に最低１つの空きパーティション。
    * 最低１つの空き領域を持つボリュームグループ。

en: Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
ja: ご使用のシステムの正常な機能を確実にするために更新が利用できる可能性があり、 再起動の後にこの更新が推奨されることに注意してください。

en: Notice
ja: 通知

en: Number of _spares:
ja: スペア数(_S):

en: Operational error.
ja: 操作上のエラー

en: Opt_ions
ja: オプション(_I)

en: Optional packages selected: %(inst)d of %(cnt)d
ja: オプションパッケージが選択されました: %(cnt)d 個内の %(inst)d 個

en: Original File System Label:
ja: 元のファイルシステムラベル:

en: Original File System Type:
ja: 元のファイルシステムタイプ:

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Other SAN Devices
ja: 他の SAN デバイス

en: PPC PReP Boot
ja: PPC PReP ブート

en: Package Installation
ja: パッケージのインストール

en: Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d | Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d
ja[0]: 完了したパッケージ: %(numpkgs)d 個中 %(donepkgs)d 個が完了

en: Packages in %s
ja: %s に含まれるパッケージ

en: Partition
ja: パーティション

en: Partitioning
ja: パーティション設定

en: Partitioning Errors
ja: パーティション設定エラー

en: Partitioning Type
ja: パーティションタイプ

en: Partitioning Warning
ja: パーティション設定の警告

en: Partitioning Warnings
ja: パーティション設定の警告

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  To do this, select the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
ja: タイプ '%s' のパーティションは単独ドライブに入れる必要があります。これは行うには、「選択可能なドライブ」のチェックリストからそのドライブを選択します。

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase for encrypted device
ja: 暗号化されたデバイス用のパスフレーズ

en: Password
ja: パスワード

en: Password (confirm):
ja: パスワード (確認):

en: Password Length
ja: パスワードの長さ

en: Password Mismatch
ja: パスワードが一致しません

en: Password empty
ja: パスワードが空です。

en: Password:
ja: パスワード:

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Passwords don't match
ja: パスワードが一致しません

en: Paths
ja: パス

en: Performing post-installation configuration
ja: インストール後の設定を実行中

en: Performing post-installation filesystem changes.  This may take several minutes.
ja: インストール後のファイルシステムの変更を開始しています。これには、数分かかることがあります。

en: Performing post-upgrade configuration
ja: アップグレード後の設定を実行中。

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Physical Volumes to _Use:
ja: 使用する物理ボリューム(_U):

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know it and do not make a typing mistake.
ja: root パスワードを設定してください。パスワードを2回入力することで、パスワードを覚えていて、タイプミスがないことを確認します。

en: Placing the root partition on an XFS filesystem is not supported in %s.
ja: %s では root パーティションをXFS ファイルシステム上に配置することはサポートされていません。

en: Please Select A Device
ja: デバイスを １つ選択してください。

en: Please enter a logical volume name.
ja: 論理ボリューム名を入力してください。

en: Please enter a volume group name.
ja: ボリュームグループ名を入力してください。

en: Please enter an NFS server and path.
ja: NFS サーバーとパスを入力してください。

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.
ja: %s モジュールに渡すパラメーターを空白で区切って入力してください。どのパラメーターを使用するのかわからない場合、「OK」 ボタンを押してこの画面をスキップしてください。

en: Please enter the URL containing the %s installation image on your server.
ja: %s のインストールイメージを含んでいるサーバーの URL を入力してください。

en: Please enter the server and NFSv3 path to your %s installation image and optionally additional NFS mount options.
ja: %s インストールイメージの存在する NFSv3 サーバーのサーバー名とパスを入力して、オプションとして追加の NFS マウントオプションを入力してください。

en: Please insert %(productName)s disc %(discnum)d to continue.
ja: %(productName)s ディスク %(discnum)d を挿入して続行してください。

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
ja: インストールを開始するには、ご使用の vnc クライアントを %s に手動で接続してください。

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
ja: インストールを開始するには、ご使用の vnc クライアントを手動で接続してください。

en: Please name this computer.  The hostname identifies the computer on a network.
ja: このコンピュータのホスト名を指定してください。ホスト名はネットワーク上でこのコンピュータを識別するために必要です。

en: Please provide the configuration information for this software repository.
ja: このソフトウェアリポジトリの設定情報を入力してください。

en: Please reboot to use the installed system.
ja: インストール済のシステムを使用するには再起動してください。

en: Please select any additional repositories that you want to use for software installation.
ja: ソフトウェアのインストールに必要な追加リポジトリを選択してください。

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
ja: 読み込むドライバーを下記から選択してください。必要なドライバーが表示されていないがドライバーディスクがある場合、F2 を押してください。

en: Please select the drives you'd like to install the operating system on, as well as any drives you'd like to automatically mount to your system, below:
ja: オペレーティングシステムのインストール先となるドライブを選択してください。また、システムが起動時に自動的にマウントするドライブも指定してください。

en: Please select the network interface which is connected to
    your FCoE switch.
ja: 使用する FCoE スイッチに接続しているネットワークインターフェイス 
    を選択してください。

en: Please shutdown to use the installed system.
ja: インストールしたシステムを使用するにはシャットダウンしてください

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Port
ja: ポート

en: Port / Target / LUN
    Target Identifier
ja: ポート / ターゲット / LUN
    ターゲット識別子

en: Port:
ja: ポート:

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese(Brazilian)
ja: ポルトガル語 (ブラジル系)

en: Post Installation
ja: インストール後

en: Post Upgrade
ja: アップグレード後

en: Post-Installation
ja: インストール後

en: Pre-Installation
ja: インストール前

en: Prefix must be between 1 and 32 for IPv4 networks or between 1 and 128 for IPv6 networks
ja: プレフィックスは、IPv4 ネットワークなら 1 から 32 まで、IPv6 ネットワークなら 1 から 128 までの数値にしなければなりません。

en: Preparing %d DASD device for use with Linux... | Preparing %d DASD devices for use with Linux...
ja[0]: Linuxで使うために %d 個のDASDのデバイスを準備中...

en: Preparing to install
ja: インストールの準備中

en: Preparing transaction from installation source
ja: インストールソースからのトランザクションを準備中。

en: Press <enter> for a shell
ja: シェルを開始するには <enter>キーを押します。

en: Proceed with upgrade?
ja: アップグレードしますか?

en: Proxy URL
ja: プロキシ URL

en: Proxy U_RL (host:port)
ja: プロキシ U_RL (ホスト:ポート)

en: Proxy must be either an ftp or http URL
ja: プロキシ は ftp か http のものである必要があります。

en: Proxy pass_word
ja: プロキシのパスワード(_W)

en: Proxy u_sername
ja: プロキシのユーザー名(_S)

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: RAID Device
ja: RAID デバイス

en: RAID Devices
ja: RAID デバイス

en: RAID Partition
ja: RAID パーティション

en: RAID _Device:
ja: RAID デバイス(_D):

en: RAID _Level:
ja: RAID レベル(_L):

en: RAM detected (MB):
ja: 検出された RAM 容量 (MB):

en: Re-ini_tialize all
ja: すべてを再初期化(_T)

en: Re_boot
ja: 再起動(_B)

en: Re_set
ja: リセット(_S)

en: Re_view and modify partitioning layout
ja: パーティションのレイアウトをレビューまたは修正する(_V)

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Reading anaconda updates
ja: anaconda の更新を読み込み中

en: Reading driver disk
ja: ドライバーディスクを読み込み中

en: Reason:
ja: 理由:

en: Reboo_t
ja: 再起動(_T)

en: Reboot
ja: 再起動する

en: Reboot?
ja: 再起動しますか?

en: Recent kernels (2.4 or newer) need significantly more swap than older kernels, up to twice the amount of RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
ja: 最近のカーネル(2.4以降)では旧来のカーネルに比べ、膨大な swap 領域を必要とし、最大でシステムの RAM の 2 倍が必要です。現在、 %dMB の swap 領域を確保していますが、ここでファイルシステムのいずれかに追加の swap 領域を作成することができます。

en: Recoverable errors have been detected or dosfsck has discovered an internal inconsistency.
ja: 復元可能なエラーが検出されたか、または dosfsck が内部の整合性問題を発見しました。

en: Reinstall System
ja: システムの再インストール

en: Remote exception saving methods will not work.
ja: リモートに例外を保存する方式は機能しません。

en: Removes all partitions on the selected device(s).  This includes partitions created by other operating systems.
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
ja: 選択したデバイス上のすべてのパーティションを削除します。これには、他のオペレーティングシステムで作成されたパーティションも含まれます。
    
    <b>注意:</b>このオプションは選択したデバイスからデータを削除します。バックアップがあることを確認してください。

en: Removes only Linux partitions (created from a previous Linux installation).  This does not remove other partitions you may have on your storage device(s) (such as VFAT or FAT32).
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
ja: Linux のパーティションのみを削除します (前回の Linux インストールで作成されたパーティション)。 ストレージデバイス上にある他のパーティション (VFAT や FAT32 など) は削除されません。
    
    <b>注意:</b> 選択したデバイスからデータが削除されます。 バックアップがあることを確認してください。

en: Replace Existing Linux System(s)
ja: 既存の Linux システムを入れ替える

en: Replace existing Linux system
ja: 既存の Linux システムを入れ替え

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
ja: リポジトリ %r は設定内で名前がありません。id を使用します。

en: Repository _URL
ja: リポジトリの URL(_U)

en: Repository editing is not available in text mode.
ja: リポジトリの編集は、テキストモードではできません。

en: Requested password contains non-ASCII characters, which are not allowed.
ja: 要求されたパスワードには、パスワードに使用できない非 ASCII 文字が含まれています。

en: Required Install Media
ja: 必要なインストールメディア

en: Rescue
ja: レスキュー

en: Rescue Method
ja: レスキュー方法

en: Rescue Mode
ja: レスキューモード

en: Reserved Space:
ja: 予約された領域:

en: Resize Device Error
ja: デバイスリサイズエラー

en: Resize FileSystem Error
ja: ファイルシステムリサイズエラー

en: Resizing
ja: サイズ変更

en: Resizing Failed
ja: リサイズに失敗

en: Resizing filesystem on %s
ja: %s のファイルシステムのサイズ変更

en: Retains your current data and partitions and uses only the unpartitioned space on the selected device(s), assuming you have enough free space available.
ja: 現在のデータとパーティションを維持して、選択したデバイスに十分な空き領域がある場合は、その未設定領域のみを使用します。

en: Retrieving
ja: 取り込み中

en: Retrieving installation information for %s.
ja: %s に関するインストール情報を読み出し中。

en: Retrieving installation information.
ja: インストール情報を読み出し中。

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry _Login
ja: ログインの再試行(_L)

en: Retrying
ja: 再試行中

en: Retrying download.
ja: ダウンロードの再試行中。

en: Reverse CHAP Password:
ja: 逆順 CHAP パスワード:

en: Reverse CHAP Username:
ja: 逆順 CHAP ユーザー名:

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Root Password
ja: root パスワード

en: Root Password:
ja: root パスワード:

en: Root _Password:
ja: root パスワード(_P):

en: Running anaconda %s, the %s rescue mode - please wait.
ja: anaconda %s を %s レスキューモードで実行中 - しばらくお待ちください。

en: Running anaconda %s, the %s system installer - please wait.
ja: anaconda %s・%s システムインストーラーを実行中 - しばらくお待ちください。

en: Running anaconda via telnet.
ja: telnet 経由で anaconda を実行中。

en: Running post-installation scripts
ja: インストール後スクリプトを実行中

en: Running pre-installation scripts
ja: インストール前スクリプトを実行中

en: Running...
ja: 実行中...

en: Russian
ja: ロシア語

en: Saving Screenshot
ja: スクリーンショットを保存中

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Scanning iSCSI nodes
ja: iSCSI ノードをスキャン中

en: Screenshots Copied
ja: スクリーンショットがコピーされました

en: Scriptlet Failure
ja: Scriptlet の失敗

en: Search
ja: 検索

en: Search By:
ja: 検索項目:

en: Search Results:
ja: 検索結果:

en: Second BIOS drive:
ja: 第二 BIOS ドライブ:

en: Seconds:
ja: 2 番目:

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
ja: 処理を続行してこれらのパーティションをフォーマットするには、「はい」を選択します。前に戻り設定を変更するには「いいえ」を選択します。

en: Select A Directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: Select Device Driver to Load
ja: 読み込むデバイスドライバーを選択してください

en: Select Partition
ja: パーティションを選択してください

en: Select driver
ja: ドライバーを選択してください

en: Select driver disk image
ja: ドライバーディスクイメージを選択してください

en: Select network interface
ja: ネットワークインターフェースを選択

en: Select the _partition to put the swap file on:
ja: swap ファイルを配置するパーティションを選択(_P):

en: Select the file which is your driver disk image.
ja: ドライバーディスクイメージのファイルを選択してください。

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian(Latin)
ja: セルビア語 (ラテン系)

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Setup Networking
ja: ネットワークの設定

en: Shared library error.
ja: 共有ライブラリのエラー

en: Show Identifiers that Include:
ja: 以下を含む識別子を表示します:

en: Show Only Devices From:
ja: 以下からのデバイスのみを表示します:

en: Show Only Devices Using:
ja: 以下を使用したデバイスのみを表示します:

en: Shrink Current System
ja: 現在のシステムを縮小する

en: Shrinks existing partitions to create free space for the default layout.
ja: 現在のパーティションを縮小してデフォルトレイアウト用に空き領域を作成します。

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Size
    (MB)
ja: 容量
    (MB)

en: Size (MB)
ja: サイズ (MB)

en: Size (MB):
ja: サイズ (MB):

en: Skip
ja: スキップする

en: Skip boot loader updating
ja: ブートローダー更新のスキップ

en: Skip it
ja: それをスキップする

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Software Development
ja: ソフトウェア開発

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
ja: ソフトウェア RAID を使用すれば、複数のディスクを結合して 1 つの大きな RAID デバイスとすることができます。RAID デバイスは、個別のドライブ使用に比べ速度と信頼性を高めるように設定することができます。RAID デバイスの詳細情報については %s ドキュメントを参照してください。

en: Some of the packages you have selected for install are missing dependencies or conflict with another package. You can exit the installation, go back and change your package selections, or continue installing these packages without their dependencies.
ja: インストールするために選択したパッケージの一部は依存関係が欠如しているか他のパッケージと競合しています。インストールを終了してパッケージ選択に戻るか、または依存関係のないパッケージのインストールを継続してください。

en: Some of your software repositories require networking, but there was an error enabling the network on your system.
ja: ソフトウェアリポジトリの一部はネットワークを必要とします。しかし、使用中のシステムでネットワークの有効化にエラーが発生しました。

en: Some packages associated with this group are not required to be installed but may provide additional functionality.  Please choose the packages which you would like to have installed.
ja: このグループに関連付けられるいくつかのパッケージは、インストールする必要がありません。しかし、インストールすることによって追加機能を提供します。どのパッケージをインストールするか選択してください。

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Specialized Storage Devices
ja: エンタープライズストレージデバイス

en: Specify optional module arguments
ja: オプションのモジュール引数を指定してください

en: Standard Partition
ja: 標準パーティション

en: Start VNC
ja: VNC を起動する

en: Start _Discovery
ja: 探索を開始(_D)

en: Starting VNC...
ja: VNC を起動中...

en: Starting graphical installation.
ja: グラフィカルインストールの開始中

en: Starting installation process
ja: インストール処理の開始

en: Storage Activation Failed
ja: ストレージのアクティベーションに失敗しました。

en: Storage Device Warning
ja: ストレージデバイスの警告

en: Storing encryption keys
ja: 暗号化キーを格納

en: Success
ja: 成功

en: Successfully logged in and attached the following nodes:
ja: ログインに成功しました。次のノードへ接続しました。

en: Suggested size (MB):
ja: 推奨容量 (MB):

en: Swap file _size (MB):
ja:  swap ファイルの容量 (MB)(_S):

en: Swap file size (MB):
ja: swap ファイル容量 (MB):

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: System clock uses UTC
ja: このコンピュータはシステムクロックに世界標準時間(UTC)を使用します。

en: System to Rescue
ja: レスキュー対象システム

en: System to Upgrade
ja: アップグレード対象システム

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Target
ja: ターゲット

en: Target IP Address:
ja: ターゲット IP アドレス:

en: Target:
ja: ターゲット:

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Test
ja: テスト

en: Text mode provides a limited set of installation options.  It does not allow you to specify your own partitioning layout or package selections.  Would you like to use VNC mode instead?
ja: テキストモードによるインストールは限定的なインストールオプションしか提供されず、パーティション設定やパッケージ選択の指定が行えません。代わりに VNC モードを使用しますか？

en: Thank you for downloading this pre-release of %(productName)s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       %(bugzillaUrl)s
    
    and file a report against '%(fileagainst)s'.
ja: %(productName)s のプレリリース版をダウンロードして頂きありがとうございます。
    
    これは最終リリースではありません。また実稼働用システムでの使用を目的としたものではありません。このリリースの目的は、テスターからのフィードバックを収集することであり、日常的な使用には適していません。
    
    フィードバックの報告は以下よりお願いします。
    
    %(bugzillaUrl)s
    
    %(fileagainst)s に対して報告を提出してください。

en: That directory could not be mounted from the server.
ja: そのディレクトリはサーバーからマウントできませんでした。

en: That directory does not seem to contain a %s installation image.
ja: そのディレクトリは %s のインストールイメージを含んでいないようです。

en: That's not the correct %s disc.
ja: 正しい %s ディスクではありません。

en: The %s disc was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
ja: いずれの CDROM ドライブにも %s ディスクは見つかりませんでした。%s ディスクを挿入してから、%s を押して再試行してください。

en: The %s disc was not found in any of your drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
ja: いずれのドライブにも %s ディスクは見つかりませんでした。%s ディスクを挿入してから、%s を押して再試行してください。

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error.
ja: この ISO イメージ %s のサイズは、2048 バイトの倍数ではありません。これは、このコンピューターへの転送の際に、それが破壊されたことを意味します。
    
    終了して、インストールを中止することをお勧めしますが、もしこれが間違いだと思う場合は、続行することができます。

en: The VNC server is now running.
ja: VNC サーバーが稼動しています。

en: The arch of the release of %(productName)s you are upgrading to appears to be %(myarch)s which does not match your previously installed arch of %(arch)s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
ja: アップグレードしようとしている %(productName)s のリリースパッケージのアーキテクチャは %(myarch)s で、既にインストールされているパッケージのアーキテクチャ、%(arch)s と一致しません。この状況では、インストールに失敗するかもしれません。本当にこのアップグレードプロセスを続行しますか?

en: The boot partition must be a primary partition.
ja: ブートパーティションはプライマリーパーティションでなければなりません。

en: The boot partition must be within the first 4MB of the disk.
ja: ブートパーティションはディスクの最初の 4MB 以内にある必要があります。

en: The current requested size (%(size)10.2f MB) is larger than the maximum logical volume size (%(maxlv)10.2f MB). To increase this limit you can create more Physical Volumes from unpartitioned disk space and add them to this Volume Group.
ja: 現在の要求サイズ (%(size)10.2f MB) は、最大論理ボリュームサイズ (%(maxlv)10.2f MB) より大きくなります。この上限を増やすには、パーティションが未設定のディスク領域から物理ボリュームを作成し、それをこのボリュームグループに追加します。

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage.  What additional tasks would you like your system to support?
ja: %s のデフォルトインストールには一般的なネットワーク環境での利用できるソフトウェアのセットが含まれています。システムに追加で対応させたいタスクは何ですか?

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage. You can optionally select a different set of software now.
ja: %s のデフォルトインストールには一般的なネットワーク環境で利用できるソフトウェアのセットが含まれています。オプションとして異なる組み合わせのソフトウェアを選択することができます。

en: The default installation of %s is a minimum install. You can optionally select a different set of software now.
ja: %s のデフォルトインストールは最小限インストールです。オプションとして追加のソフトウェアを選択することができます。

en: The disc currently inserted to your drive was ejected. Press %s to continue.
ja: 現在お使いの光学ドライブに挿入されたディスクが取り出されました。%s を押すと継続します。

en: The disk %s requires at least 1MB of free space at the beginning.
ja: ディスク %s には最初に少なくとも 1MB の空き領域が必要です。

en: The file %s cannot be opened.  This is due to a missing file, a corrupt package or corrupt media.  Please verify your installation source.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will likely require reinstallation.
ja: ファイル %s を開けません。ファイルが見つからないか、パッケージやメディアが破損している可能性があります。インストール元を検証してください。
    
    終了するとシステムは矛盾した状態となり、再インストールを必要とする可能性が高くなります。

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
ja: アップグレードの選択をした Linux インストールのファイルシステムは既にマウントされています。ここから元に戻ることはできません。

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
ja: これらは、シンボリックリンクであるべきディレクトリーであり、アップグレード時に起きる問題の原因となります。シンボリックリンクとして本来の状態に戻してからアップグレードを再開してください。

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %(productName)s.
    
    %(errorstr)s
ja: 要求されたパーティション設定に次のような致命的なエラーが存在しています。%(productName)s のインストールを続行する前に、これらのエラーを修正する必要があります。
    
    %(errorstr)s

en: The following devices have been found on your system.
ja: システム上で次のデバイスが検出されました。

en: The following error occurred when mounting the file systems listed in /etc/fstab.  Please fix this problem and try to upgrade again.
    %s
ja: /etc/fstab に一覧表示されたファイルシステムをマウント中に以下のエラーが発生しました。この問題を解決してから再度アップグレードをしてください。
    %s

en: The following error occurred while setting up the installation repository:
    
    %(e)s
    
    Installation can not continue.
ja: インストールリポジトリを設定中に次のエラーが発生しました。
    
    %(e)s
    
    インストール作業を継続できません。

en: The following error occurred while setting up the installation repository:
    
    %(e)s
    
    Please provide the correct information for installing %(productName)s.
ja: インストールリポジトリ設定中に次のエラーが発生しました:
    
    %(e)s
    
    %(productName)s のインストールについての正しい情報を提示してください。

en: The following error occurred while setting up the repository:
    
    %s
ja: リポジトリの設定中に次のエラーが見つかりました。
    
    %s

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
ja: escrow 証明書のダウンロード中に次のエラーに遭遇しました:
    
    %s

en: The following error was found while parsing the kickstart configuration file:
    
    %s
ja: キックスタート設定ファイルの解析中に次のエラーが見つかりました。
    
    %s

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %(errortxt)s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation. %(extra)s
ja: パーティション作成に次のエラーが発生しました:
    
    %(errortxt)s
    
    このエラーは、インストール用に十分な領域がハードディスク上にない場合に発生します。%(extra)s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
ja: ご使用の Linux システム用の次のファイルシステムは正常にアンマウントされませんでした。アップグレードするには、 Linux インストールを起動し、ファイルシステムのチェックをしてから正常なシャットダウンを行ってください。
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
ja: ご使用の Linux システム用の次のファイルシステムは正常にアンマウントされませんでした。とにかくそれらをマウントしますか?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
ja: 次のファイルはアップグレード中にはサポートしていない絶対シンボリックリンクです。相対シンボリックリンクに変更してからアップグレードを再開してください。

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s
ja: キックスタートのドライバーディスクコマンドに以下のような不正な引数が指定されました: %s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
ja: 次のパーティションは使用中のため削除されませんでした。
    
    %s

en: The following pre-existing devices have been selected to be formatted, destroying all data.
ja: 次の既存のデバイスをフォーマットするよう選択されています。これによりすべてのデータが消去されます。

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
ja: 次の既存のパーティションをフォーマットするよう選択されています。これによりすべてのデータが消去されます。

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ja: 要求されたパーティション設定について次のような警告があります。
    
    %s
    
    このパーティション設定のまま続行しますか?

en: The given location isn't a valid %s live CD to use as an installation source.
ja: 指定された場所は、インストールソースとして使用する有効な %s ライブ CDではありません。

en: The hostname "%(hostname)s" is not valid for the following reason:
    
    %(herrors)s
ja: ホスト名 "%(hostname)s" は、次のような理由で有効ではありません。
    
    %(herrors)s

en: The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
ja: 今テストしたイメージはエラーを含んでいます。欠陥のあるダウンロードまたはディスク不良が原因の可能性があります。ディスクの汚れを拭き取ってからやり直してください。このテストが失敗を繰り返す場合、インストールは中止すべきです。

en: The image which was just tested was successfully verified.  It should be OK to install from this media.  Note that not all media/drive errors can be detected by the media check.
ja: テストしたイメージの検証に成功しました。このメディアからのインストールは問題ないでしょう。ただし、すべてのメディア・ドライブのエラーがメディアチェックで発見できるとは限りません。

en: The installation source given by device %s could not be found.  Please check your parameters and try again.
ja: デバイス %s で与えられたインストールソースが見つかりません。パラメータをチェックしてもう一度試してください。

en: The installation was stopped due to what seems to be a problem with your hardware. The exact error message is:
    
    %s.
    
     The installer will now terminate.
ja: インストール作業はハードウェアに問題があると思われる症状が発生したため停止されました。正確なエラーメッセージは次のとおりです：
    
    %s
    
    インストーラーを終了します。

en: The installer has detected the %(type)s boot loader currently installed on %(bootDev)s.
ja: インストーラーが現在 %(bootDev)s にインストールされている %(type)s ブートローダーを検出しました。

en: The installer has tried to mount image #%s, but cannot find it on the hard drive.
    
    Please copy this image to the drive and click Retry.  Click Exit to abort the installation.
ja: インストーラーはイメージ #%s のマウントを試行しましたが、ハードディスク上に見つかりませんでした。
    
    このイメージをドライブにコピーしてから「再試行」をクリックしてください。「終了」をクリックするとインストールを中止します。

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
ja: インストーラーは現在システムで使用中のブートローダーを検出できません。

en: The kickstart configuration file is missing required information that anaconda cannot prompt for.  Please add the following sections and try again:
    %s
ja: 指定されたキックスタートファイルには、Anaconda にリクエストする際に必要な情報が欠落しています。以下のセクションを追加して再試行してください:
    %s

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
ja: 論理ボリューム名 "%s" はすでに使用中です。他の名前を選択してください。

en: The mount point "%s" is in use. Please pick another.
ja: マウントポイント "%s" は使用中です。他を選択してください。

en: The mount point %s is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
ja: マウントポイント %s は無効です。マウントポイントは 「/」 で始まらなければならず、「/」 で終ることはできません。また、空白がなく表示可能な文字で構成されていなければなりません。

en: The mount point %s must be on a linux file system.
ja: マウントポイント %s は linux ファイルシステム上にある必要があります。

en: The partitioning options you have selected will now be written to disk.  Any data on deleted or reformatted partitions will be lost.%s
ja: 選択したディスク分割のオプションを書き込みます。削除および再フォーマットする パーティションにあるデータはすべて失われます。 %s

en: The partitioning scheme you requested caused the following critical errors.
ja: あなたが要求したパーティション設定案は以下の重大なエラーを起こしました。

en: The partitioning scheme you requested generated the following warnings.
ja: あなたが要求したパーティション設定案には以下の警告があります。

en: The passphrase must be at least %d character long. | The passphrase must be at least %d characters long.
ja[0]: パスフレーズは少なくとも %d 文字以上にしてください。

en: The passphrase must be at least eight characters long.
ja: パスフレーズは少なくとも 8 文字以上にしてください。

en: The passphrases you entered were different.  Please try again.
ja: 入力したパスフレーズが異なっています。もう一度やり直してください。

en: The password must be at least six characters long.
ja: パスワードは最低 6 文字以上でなければなりません。

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
ja: 入力したパスワードが異なっています。もう一度やり直してください。

en: The passwords you entered were different. Please try again.
ja: 入力したパスワードが異なっています。もう一度やり直してください。

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
ja: 物理エクステントサイズは変更できません。変更すると現在定義されている論理ボリュームが必要とする領域が使用可能な領域以上に増加してしまうためです。

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
ja: 物理エクステントのサイズは変更できません。結果としてできる最大論理ボリュームサイズ (%10.2f MB) が現在定義されている 1 つまたは複数の論理ボリュームよりも小さくなるためです。

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
ja: 物理エクステントのサイズは変更できません。選択された値 (%(curpe)10.2f MB) がボリュームグループ内の最小物理ボリューム (%(maxpvsize)10.2f MB) よりも大きいためです。

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
ja: 物理エクステントのサイズを変更することはできません。ボリュームグループ内の最小物理ボリューム (%(maxpvsize)10.2f MB) のサイズと比較して、選択された値 (%(curpe)10.2f MB) が大きすぎるためです。

en: The repository %s has already been added.  Please choose a different repository name and URL.
ja: リポジトリ %s はすでに追加されています。別のリポジトリ名と URL を選択してください。

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
ja: 入力された要求サイズは 0 より大きい有効な数値ではありません。

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.  If you need to activate SAN devices choose 'Advanced'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
ja: レスキュー環境はこれから Linux インストールを探し、ディレクトリ %s の下にマウントしようと試みます。その後にご使用のシステムに必要な変更を行うことができます。このプロセスを続ける場合、「続行」を選択してください。また「読み取り専用」を選択すると、「読み取りと書き込み」ではなく「読み取り専用」でのファイルシステムのマウントを選択することもできます。SAN デバイスをアクティベートする必要がある場合は、「高度な設定」を選択してください。
    
    何らかの原因でこのプロセスが失敗する場合は「スキップする」を選択し、このプロセスをとばして直接コマンドシェルに行くことができます。

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
ja: root ユーザーはシステムの管理用に使用します。 root ユーザーのパスワードを入力してください。

en: The root filesystem you created is not large enough for this live image (%.2f MB required).
ja: 作成した / (root) ファイルシステムのサイズが、このライブイメージが必要としているサイズより小さすぎます(最低 %.2f MB は必要です)。

en: The root for the previously installed system was not found.
ja: 以前のインストールされたシステムに root が見つかりませんでした。

en: The root for the previously installed system was not found.  You can exit installer or backtrack to choose installation instead of upgrade.
ja: 以前にインストールされたシステムの root が見つかりませんでした。 インストーラーを終了するか、 またはアップグレードではなくインストールを選択し直すことができます。

en: The root password must be at least 6 characters long.
ja: root パスワードは 6 文字以上にしてください。

en: The root password must be at least six characters long.
ja: root パスワードは最低 6 文字以上でなければなりません。

en: The screenshots have been saved in the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
ja: スクリーンショットは次のディレクトリに保存されました:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    再起動して root でログインするとアクセスできます。

en: The size entered for this logical volume (%(size)d MB) combined with the size of the other logical volume(s) exceeds the size of the volume group (%(tempvgsize)d MB). Please make the volume group larger or make the logical volume smaller.
ja: この論理ボリューム用に入力されたサイズ (%(size)d MB) と他の論理ボリュームのサイズを合計すると、ボリュームグループのサイズ (%(tempvgsize)d MB) を超過しています。ボリュームグループのサイズを大きくするか、論理ボリュームのサイズを小さくしてください。

en: The software you have selected to install will require the following %(productName)s %(productVersion)s discs:
    
    %(reqcdstr)s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and exit please select "Reboot".
ja: インストール用に選択したソフトウェアには次の %(productName)s  %(productVersion)s ディスクが必要です:
    
    %(reqcdstr)s
    インストールを続行する前にこれらのディスクを用意してください。インストールを中止して操作を終了する必要がある場合は「再起動」を選択します。

en: The storage configuration you have chosen has already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
ja: 選択されたストレージ設定は既にアクティベートされています。ここからディスク編集画面に戻ることはできません。インストールプロセスを続けますか?

en: The swap device:
    
         %s
    
    does not contain a supported swap volume.  In order to continue installation, you will need to format the device or skip it.
ja: スワップデバイス:
    
         %s
    
    はサポートされたスワップボリュームを含みません。インストールを継続するには、 デバイスをフォーマットするか、またはスキップします。

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. If you are performing a new install, make sure the installer is set to format all swap devices.
ja: /etc/fstab ファイル内の swap デバイス:
    
         %s
    
    は現在、ソフトウェアサスペンドデバイスとして使用されており、これはシステムがハイバネート状態であることを意味します。新規のインストールを実行している場合は、インストーラーがすべての swap パーティションをフォーマットするよう設定されていることを確認してください。

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. To perform an upgrade, please shut down your system rather than hibernating it.
ja: /etc/fstab ファイル内の swap デバイス:
    
          %s
    
    は現在、ソフトウェアサスペンドデバイスとして使用されており、これはシステムがハイバネート状態であることを意味します。アップグレードを実行するには、システムをハイバネートするのではなく、シャットダウンしてください。

en: The swap device:
    
         %s
    
    is an old-style Linux swap partition.  If you want to use this device for swap space, you must reformat as a new-style Linux swap partition.
ja: スワップデバイス:
    
         %s
    
    は旧式の Linux swap パーティションです。スワップ領域用にこのデバイスを使用したい場合は、新スタイルの Linux swap パーティションとして再フォーマットする必要があります。

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
ja: swap ファイルは 1 MB から 2000 MB の間の容量にしてください。

en: The system will be rebooted now.
ja: システムが再起動します。

en: The system will now reboot.
ja: システムが再起動します。

en: The value you entered is not a valid number.
ja: 入力した値は無効な数です。

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
ja: ボリュームグループ名 "%s" はすでに使用されています。別の名前を選択してください。

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup require.
ja: z/IPL ブートローダーはインストールが完了してからシステム上にインストールされます。ここで、ご使用のマシンまたは設定が必要とする追加のカーネルおよび chandev パラメーターを入力することができます。

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
ja: z/IPL ブートローダーがシステムにインストールされます。
    
    root パーティションはパーティションの設定で既に選択したパーティションになります。
    
    マシンの起動に使用されるカーネルはデフォルトでインストールされるカーネルになります。
    
    インストール後に変更を加える場合は、/etc/zipl.conf の設定ファイルを自由に変更できます。
    
    ここでご使用のマシンまたは設定が必要とする追加のカーネルパラメーターを入力することができます。

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
ja: z/IPL ブートローダーがシステムにインストールされます。

en: There are multiple partitions on this device which could contain the driver disk image.  Which would you like to use?
ja: このデバイスにはドライバーディスクのイメージを格納できるパーティションが複数あります。使用するパーティションを指定してください。

en: There are multiple partitions on this device which could contain the update disk image.  Which would you like to use?
ja: このデバイスにはアップデートディスクイメージを含んでいるかもしれないパーティションが複数あります。使用するパーティションを指定してください。

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you must reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
ja: 新規の論理ボリュームを作成する空き領域がボリュームグループには残っていません。論理ボリュームを追加するには、ひとつ以上の既存の論理ボリュームのサイズを縮小する必要があります。

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
ja: swap パーティション用に選択したデバイスには十分な領域がありません。

en: There seem to be one or more existing Linux installations on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
ja: システム上に 既存の Linux インストールがひとつ以上あるようです。
    
    アップグレードするにはひとつを選び、新規にシステムをインストールするには、「システムの再インストール」を選んでください。

en: There was an error configuring network device %s
ja: ネットワークインターフェース %s の設定中にエラーが発生しました。

en: There was an error configuring your network interface.
ja: ネットワークインターフェースの設定中にエラーが発生しました。

en: There was an error encountered while resizing the device %s.
ja: デバイス %s のリサイズ中にエラーが発生しました。

en: There was an error installing the bootloader.  The system may not be bootable
ja: ブートローダーのインストールでエラーが発生しました。システムは起動できないかもしれません。

en: There was an error installing the bootloader.  The system may not be bootable.
ja: ブートローダーのインストールでエラーが発生しました。システムは起動できないかもしれません。

en: There was an error installing the live image to your hard drive.  This could be due to bad media.  Please verify your installation media.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will require reinstallation.
ja: ライブイメージをハードディスクにインストールする時にエラーが発生しました。 不正なメディアが原因かもしれません。インストールメディアを確認してください。
    
    終了するとシステムは矛盾した状態となり、再インストールを必要とするようになります。

en: There was an error running the kickstart script at line %(lineno)s.  You may examine the output in %(msgs)s.  This is a fatal error and installation will be aborted.  Press the OK button to exit the installer.
ja: キックスタートスクリプトの %(lineno)s 行目の実行中にエラーが発生しました。%(msgs)s 内の出力を調査した方が良いでしょう。これは致命的なエラーであり、インストールは中止されます。OK ボタンを押すとインストーラーを終了します。

en: There was an error running your transaction for the following reason(s): %s.
ja: トランザクションの実行中に次のような理由でエラーが発生しました: %s

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s
ja: トランザクションの実行中に次のような理由でエラーが発生しました。%s

en: There were file conflicts when checking the packages to be installed:
    %s
ja: インストールするパッケージに、競合するファイルが見つかりました:
    %s

en: Third BIOS drive:
ja: 第三 BIOS ドライブ:

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
ja: このブートターゲットは、インストールしようとしている %s システム用になっているため削除できません。

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take effect immediately.
ja: この物理エクステントの値を変更する場合は、 現在の論理ボリューム要求サイズを物理エクステントの整数倍に切り上げる必要があります。
    
    この変更は直ちに反映されます。

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
ja: 物理エクステントの値を変更すると、ボリュームグループ内の1つまたは複数の物理ボリュームの相当な領域を浪費することになります。

en: This device is already being used for another boot entry.
ja: このデバイスは既に別のブートエントリに使用されています。

en: This device is an extended partition which contains logical partitions that cannot be deleted:
ja: このデバイスは拡張パーティションです。この中の論理パーティションは先に削除できません:

en: This device is part of a LVM volume group.
ja: このデバイスは LVM ボリュームグループの一部です。

en: This device is part of a RAID device.
ja: このデバイスは RAID デバイスの一部です。

en: This device is part of the LVM volume group '%s'.
ja: このデバイスは LVM ボリュームグループ %s の一部です。

en: This device is part of the RAID device %s.
ja: このデバイスは RAID デバイス %s の一部です。

en: This hardware (or a combination thereof) is not supported by CentOS.  For more information on supported hardware, please refer to http://www.centos.org/hardware.
ja: お使いのハードウェア (またはシステム構成) は CentOS によってサポートされておりません。サポートされているハードウェアの詳細については、http://www.centos.org/hardware をご参照ください。

en: This is a global passphrase
ja: これはグローバルパスフレーズです。

en: This is the recommended option.
ja: これは推奨されるオプションです。

en: This label is already in use for another boot entry.
ja: このラベルは既に別のブートエントリに使用されています。

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
ja: このマウントポイントは正しくありません。%s ディレクトリは / ファイルシステム上になければなりません。

en: This option creates a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
ja: このオプションは新しいブートローダー設定を作成します。ブートローダーを変更したい場合は、これを選択してください。

en: This option makes no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
ja: このオプションはブートローダー設定をまったく変更しません。他社製ブートローダーを使用している場合は、これを選択してください。

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
ja: このパーティションはハードディスクインストール用のデータを保有しています。

en: This partition is part of an inconsistent LVM Volume Group.
ja: このパーティションは不整合な LVM ボリュームグループの一部になります。

en: This platform requires /boot on a dedicated partition or logical volume.  If you do not want a /boot volume, you must place / on a dedicated non-LVM partition.
ja: お使いのプラットフォームでは専用のパーティションまたは論理ボリューム上に /boot を配置する必要があります。あなたが /boot ボリュームを作りたくない場合は、非 LVM 上の専用パーティションに / を配置しなければなりません。

en: This release of %(productName)s supports an updated file system, which has several benefits over the file system traditionally shipped in %(productName)s.  This installation program can migrate formatted partitions without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
ja: %(productName)s のこのリリースでは最新のファイルシステムをサポートしています。これらは従来 %(productName)s で配布されていたファイルシステムに比べ優れた点をいくつか備えています。このインストールプログラムは、データを失うことなくフォーマットしたパーティションを移行することができます。
    
    これらのどのパーティションを移行しますか?

en: This release of %(productName)s supports the an updated file system, which has several benefits over the file system traditionally shipped in %(productName)s.  This installation program can migrate formatted partitions without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
ja: %(productName)s のこのリリースでは最新のファイルシステムをサポートしています。これらは従来 %(productName)s で配布されていたファイルシステムに比べ優れた点をいくつか備えています。このインストーラーは、データを失うことなくフォーマットしたパーティションを移行することができます。
    
    これらのパーティションを移行しますか?

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please configure a network interface.
ja: 作業を継続するにはインストール中に有効なネットワーク接続が必要になります。ネットワークインターフェースを設定してください。

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please select network interface to configure.
ja: 作業を継続するにはインストール中に有効なネットワーク接続が必要になります。ネットワークインターフェースを設定してください。

en: This will update your current boot loader.
ja: これで現在のブートローダーを更新します。

en: Time Zone Selection
ja: タイムゾーンの選択

en: To begin testing the media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
ja: インストールの前にメディアのテストを開始するには %s を押します。
    
    メディアテストをスキップするには %s を選択して、インストールを開始します。

en: To create a PV you need a partition with free space.  To create a VG you need a PV that is not part of any existing VG.  To create a LV you need a VG with free space.
ja: PV を作成するには、空き領域を持つパーティションが必要です。VG を作成するには、既存の VG の一部ではない PV が必要です。LV を作成するには、空き領域を持つ VG が必要になります。

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device that can be formatted and mounted.
ja: RAIDを使用するには、まず「ソフトウェア RAID」タイプのパーティションを少くとも 2 つ作成する必要があります。そうすると、フォーマットおよびマウントが可能な RAID デバイスが作成できるようになります。

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
ja: iSCSI ディスクを使用するには、このシステム向けに用意した iSCSI イニシエーター名およびiSCSI ターゲットのアドレスを入力してください。

en: Too small
ja: 小さすぎます

en: Total Space:
ja: 合計領域:

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: タイプ

en: URL Setup
ja: URLの設定

en: URL is a _mirror list
ja: URL は mirror list です。(_M)

en: URL must be either an ftp or http URL
ja: URL は ftp か http のものである必要があります。

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable To Delete
ja: 削除できません

en: Unable To Edit
ja: 編集できません

en: Unable to Start X
ja: X を起動できません

en: Unable to access the disc.
ja: ディスクにアクセスできません。

en: Unable to activate a networking device.  Networking will not be available in rescue mode.
ja: ネットワーキングデバイスを始動できません。ネットワーキングはレスキューモードでは使用できません。

en: Unable to change iSCSI initiator name once set
ja: iSCSI イニシエータ名はセットされた後は変更できません

en: Unable to download the kickstart file.  Please modify the kickstart parameter below or press Cancel to proceed as an interactive installation.
ja: キックスタートファイルをダウンロードすることができません。以下のキックスタートパラメーターを変更するか、対話インストールとして続行するために「取り消し」を押してください。

en: Unable to download the updates image.  Please modify the updates location below or press Cancel to proceed without updates..
ja: アップデートイメージをダウンロードできません。以下のアップデートの場所を編集するか、「取り消し」を押してアップデートを中止してください。

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
ja: 実行するための /bin/sh が見つかりません。シェルを 開始していません。

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
ja: このインストールタイプに必要な種類のデバイスを見つけることができません。手動でドライバーを選択しますか、またはドライバーディスクを使用しますか ?

en: Unable to find image
ja: イメージを検出できません。

en: Unable to find install image %s
ja: インストールイメージ %s を検出できません。

en: Unable to find the checksum in the image.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
ja: イメージ内でチェックサムを見つけることができません。おそらく、このディスクはチェックサムを追加しないで作成されています。

en: Unable to load title bar
ja: タイトルバーを読み込めません

en: Unable to mount filesystem
ja: ファイルシステムをマウントできません

en: Unable to open the image.
ja: イメージを開けません。

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
ja: リポジトリからグループ情報を読み取ることはできません。これは、インストールツリーの生成の問題です。

en: Unable to read package metadata from repository.  This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your repository has been correctly generated.
    
    %s
ja: リポジトリからパッケージのメタデータを読み込めません。repodata ディレクトリがないことが原因の可能性があります。リポジトリが正しく生成されているか確認してください。
    
    %s

en: Unable to read package metadata. This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your install tree has been correctly generated.
    
    %s
ja: パッケージのメタデータを読めません。repodata ディレクトリが見つからないのが原因かもしれません。インストールツリーが正しく構築されているか確認してください。
    
    %s

en: Unable to retrieve %s.
ja: %s の取り込みができません。

en: Unable to retrieve the install image.
ja: インストールイメージを取り込むことができません。

en: Uncategorized
ja: カテゴリなし

en: Unformatted DASD Device Found | Unformatted DASD Devices Found
ja[0]: 未初期化の DASD デバイスが見つかりました。

en: Unknown Device
ja: 不明なデバイス

en: Unknown Linux system
ja: 不明な Linux システム

en: Unknown Url method %s
ja: %s は不明な Url 方法です

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
ja: キックスタートの元となるドライバーディスクが不明です: %s

en: Unknown error processing %%ksappend lines: %s
ja: %%ksappend 行目を処理中に不明なエラーが発生しました: %s

en: Unknown return code: %d.
ja: 不明なリターンコードです: %d

en: Unrecoverable Error
ja: 修復不能なエラー

en: Unsupported Hardware Detected
ja: サポートされていないハードウェアを検出しました。

en: Update Disk Source
ja: ディスクソースの更新

en: Update boot loader configuration
ja: ブートローダー設定の更新

en: Updates
ja: 更新

en: Updates Disk
ja: 更新ディスク

en: Upgrade Boot Loader Configuration
ja: ブートローダー設定のアップグレード

en: Upgrade Examine
ja: アップグレードテスト

en: Upgrade Swap Partition
ja: swap パーティションのアップグレード

en: Upgrade an Existing Installation
ja: 既存インストールのアップグレード

en: Upgrade root not found
ja: アップグレード root が見つかりません

en: Upgrading %s
ja: %s をアップグレード中

en: Usage error.
ja: 使用法エラー

en: Usage or syntax error.
ja: ユーザーまたは構文のエラー

en: Use All Space
ja: すべての領域を使用する

en: Use DCB
ja: DCB の使用

en: Use Free Space
ja: 空き領域を使用する

en: Use _friendly names for multipath devices
ja: マルチパスデバイスに分かりやすい名前を使用する(_F)

en: Use a driver disk
ja: ドライバーディスクを使用する

en: Use auto vlan
ja: 自動VLANを使用する

en: Use entire drive
ja: ドライブ全域を使用

en: Use free space
ja: 空き領域を使用

en: Use it
ja: それを使用する

en: Use text mode
ja: テキストモードを使用する

en: Use the credentials from the discovery step
ja: 探索時から証明書を使用

en: Used Space:
ja: 使用中の領域:

en: Username
ja: ユーザー名

en: VNC Configuration
ja: VNC の設定

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Volume Group Name:
ja: ボリュームグループ名:

en: Volume Group Names must be less than %d characters
ja: ボリュームグループ名は %d 文字以下にしてください

en: Volume to Shrink
ja: 縮小する量

en: WWPN %(wwpn)s not found at zFCP device %(devnum)s.
ja: WWPN %(wwpn)s が zFCP デバイス %(devnum)s で見つかりません。

en: Waiting for NetworkManager
ja: NetworkManager を待っています。

en: Waiting for NetworkManager to activate these devices: %s
ja: NetworkManager がこれらのデバイスを開始するのを待っています: %s

en: Waiting for NetworkManager to configure %s.
ja: NetworkManager の %s の設定を待っています。

en: Waiting for telnet connection.
ja: telnet 接続の待機中。

en: Warning
ja: 警告

en: Warning! This is pre-release software!
ja: 警告! これはプレリリース版のソフトウェアです!

en: Warning: %s.
ja: 警告: %s

en: Warnings During Automatic Partitioning
ja: 自動パーティション設定中の警告

en: We could not detect partitions or filesystems on this device.
    
    This could be because the device is <b>blank</b>, <b>unpartitioned</b>, or <b>virtual</b>. If not, there may be data on the device that can not be recovered if you use it in this installation. We can remove the device from this installation to protect the data.
    
    Are you sure this device does not contain valuable data?
ja: このデバイス上のパーティションもしくはファイルシステムが検出できませんでした。
    
    この場合、デバイスが<b>ブランク</b>か、<b>パーティション未定義</b>、もしくは<b>仮想</b>の場合が考えられます。デバイス上にデータが含まれている場合、今回インストールに使用するとデバイス上のデータは復元できなくなります。データを保護するために、インストール対象からデバイスを取り除くことができます。
    
    このデバイス上に価値のあるデータは本当に含まれていませんか？

en: Weak Password
ja: パスワードが弱すぎます。

en: Web Server
ja: Web サーバー

en: Welcome to %(productName)s for %(productArch)s
ja: %(productArch)s の %(productName)s へようこそ

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: Welcome to %s for %s
ja: %s (%s 用)へようこそ

en: Welcome to %s for %s - Rescue Mode
ja: %s (%s 用)へようこそ - レスキューモード

en: Welcome to %s!
ja: %s へようこそ!

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: What kind of iSCSI <b>discovery authentication</b> do you wish to perform:
ja: iSCSI の <b>探索時の認証</b> の方式を指定してください。

en: What kind of iSCSI <b>login authentication</b> do you wish to perform:
ja: iSCSI の <b>ログイン時の認証</b> の方式を指定してください。

en: What language would you like to use during the installation process?
ja: インストール時に使用する言語を選択してください。

en: What partition and directory on that partition holds the installation image for %s?  If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
ja: %s 用インストールイメージを格納しているパーティションとディレクトリを指定してください。一覧内に、使用しているディスクドライブがなければ、 F2 を押して追加デバイスの設定を行ってください。

en: What type of devices will your installation involve?
ja: どちらのタイプのストレージデバイスにインストールしますか?

en: What type of keyboard do you have?
ja: ご使用のキーボードの種類を指定してください。

en: What type of media contains the installation image?
ja: インストールイメージが格納されているメディアタイプを指定してください。

en: What type of media contains the rescue image?
ja: レスキューイメージが格納されているメディアタイプを指定してください。

en: What would you like to do?
ja: どうしますか?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
ja: 完了したらシェルを終了してください。システムが再起動します。

en: Where would you like to install the boot loader for your system?
ja: ブートローダーのインストール場所を指定してください。

en: Which device holds the root partition of your installation?
ja: どのデバイスにインストールの root パーティションを置きますか？

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
ja: このインストールに使用するドライブを指定してください。

en: Which model keyboard is attached to this computer?
ja: このコンピューターに接続されるキーボードのモデルを指定してください。

en: Which partition would you like to shrink to make room for your installation?
ja: インストールするための空きを作るために、どのパーティションを縮小しますか?

en: Which type of installation would you like?
ja: どのタイプのインストールをしますか ?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
ja: 15 秒後に再接続を試みます...

en: Would you like to continue with the upgrade?
ja: アップグレードを続行しますか?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ja: このパーティション設定のまま続行しますか?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
ja: ISO イメージのチェックサムテストを実施しますか: 
    
       %s?

en: Would you like to use VNC?
ja: VNC を使用しますか ?

en: Writing storage configuration to disk
ja: ストレージ構成をディスクに書き込み中

en: Wrong Disc
ja: 不適切なディスクです

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
ja: ご使用のマシンで X を起動できませんでした。VNC を起動して別のコンピューターからこのコンピューターに接続しグラフィカルインストールを行ないますか、あるいはテキストモードのインストールで続行しますか?

en: Yes
ja: はい

en: You appear to be upgrading from a system which is too old to upgrade to this version of %s.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
ja: %s のこのバージョンにアップグレードを行うには古過ぎるシステムからアップグレートしているようです。本当にこのアップグレードのプロセスを続行しますか?

en: You are about to delete a RAID device.
ja: RAID デバイスを削除しようとしています。

en: You are about to delete all partitions on the device '%s'.
ja: デバイス %s 上のすべてのパーティションを削除しようとしています。

en: You are about to delete the %(type)s %(name)s
ja: %(type)s %(name)s を削除しようとしています。

en: You are about to delete the %s partition.
ja: %s パーティションを削除しようとしています。

en: You are about to delete the logical volume "%s".
ja: 論理ボリューム "%s" を削除しようとしています。

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
ja: ボリュームグループ "%s" を削除しようとしています。
     
    このボリュームグループ内のすべての論理ボリュームが消去されます!

en: You can further customize the software selection now, or after install via the software management application.
ja: 次のステップでソフトウェアの選択を詳細にカスタマイズすることができます。またはインストール後にソフトウェア管理アプリケーションでカスタマイズを行うこともできます。

en: You can identify the physical port for
ja: 以下のための物理ポートを識別できます

en: You cannot create more than %d logical volume per volume group. | You cannot create more than %d logical volumes per volume group.
ja[0]: ボリュームグループあたり %d 個以上の論理ボリュームは作成できません。

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
ja: DASD 形式でフォーマットされた LDL パーティションは削除できません。

en: You cannot edit this device:
    
    %s
ja: このデバイスは編集できません:
    
    %s

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
ja: この物理ボリュームは削除できません。削除すると現在定義されている論理ボリュームを保持するにはボリュームグループが小さくなりすぎるためです。

en: You currently have %d available PV free to use.
     | You currently have %d available PVs free to use.
ja[0]: 現在、利用できる空きのPVが %d 個あります。

en: You currently have %d software RAID partition free to use. | You currently have %d software RAID partitions free to use.
ja[0]: %d 個のソフトウェア RAID パーティションの空き領域が使用できます。

en: You did not enter a password
ja: パスワードを入力していません。

en: You do not have an active network connection.  This is required by some exception saving methods.  Would you like to configure your network now?
ja: 有効なネットワーク接続がありません。いくつかの例外を保存する方法で必要とされています。いますぐネットワークの設定を行いますか？

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
ja: このマシンには %s のインストールに十分な RAM がありません。

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
ja: グラフィカルインストーラーを使用するには RAM が足りません。テキストモードで開始します。

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
ja: Linux パーティションがありません。再起動します。

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ja: Linux パーティションがありません。シェルを起動するには [Enter] を押してください。シェルを終了するとシステムは自動的に再起動します。

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
ja: このシステムにはハードディスクがないようです。追加デバイスの設定を行いますか?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then continue without formatting this partition.
ja: 既存のパーティションをフォーマットせずに、インストールに使用するよう選択しています。前のオペレーティングシステムのファイル群が原因でこの Linux のインストールに支障をきたさないよう、パーティションのフォーマットを行うことを推奨します。尚、ユーザーのホームディレクトリーなど保持しておく必要があるファイルをある場合は、パーティションのフォーマットを行わずに続行します。

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
ja: ドライバーディスク用のソースとして使用できるデバイスが複数あります。使用するデバイスを指定してください。

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
ja: 更新ディスク用のソースとして使用できるデバイスが複数あります。使用するデバイスを指定してください。

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
ja: このシステムには複数のネットワークデバイスが存在します。インストールの際に使用するデバイスを選択してください。

en: You have not created a /boot/efi partition.
ja: /boot/efi パーティションが作成されていません。

en: You have not created a bootable partition.
ja: ブート可能なパーティションが作成されていません。

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
ja: %s のインストールを継続するために必要な root パーティション (/) が定義されていません。

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
ja: FCP FUN を指定していないか、番号が無効です。

en: You have not specified a device number or the number is invalid
ja: デバイス番号を指定していないか番号が無効です。

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
ja: swap パーティションが未指定です。すべての場合において必ず必要というわけではありませんが、ほとんどのインストールにおいて明らかに性能を向上させます。

en: You have not specified a swap partition.  Due to the amount of memory present, a swap partition is required to complete installation.
ja: swap パーティションが未指定です。現在のメモリー量では、インストールを完了させるには swap パーティションが必要です。

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
ja: WWPN を指定していないか、そのポート名が無効です。

en: You have provided a weak password: %s
ja: あなたは弱いパスワードを与えています: %s

en: You have specified that the group '%s' should be installed. This group does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
ja: グループ '%s'をインストールするように指定しています。このグループは存在しません。インストールを継続しますか、中止しますか?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
ja: パッケージ '%s'をインストールするように指定しています。このパッケージは存在しません。インストールを続行しますか、中止しますか?

en: You must correct these errors before you continue your installation of %s.
ja: %s のインストールを続行する前にこれらのエラーを修正する必要があります。

en: You must enter a URL.
ja: URLを入力してください。

en: You must enter a valid hostname for this computer.
ja: このコンピュータ用の有効なホスト名を入力してください。

en: You must enter both a valid IPv4 address and a network mask or CIDR prefix.
ja: 有効な IPv4 アドレスとネットマスクまたは CIDR プレフィックスの両方を入力する必要があります。

en: You must enter both a valid IPv6 address and a CIDR prefix.
ja: 有効な IPv6 アドレスと CIDR プレフィックスの両方を入力する必要があります。

en: You must enter the number of seconds as an integer between 1 and 30.
ja: １から30までの整数で秒数を入力する必要があります。

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
ja: 続行するには、 root パスワードを入力してから、もう一度同じパスワードを入力して確認しなければなりません。

en: You must first select a partition to delete.
ja: まず削除するパーティションを選択してください。

en: You must have at least one software repository enabled to continue installation.
ja: インストールを続行するには、少なくともソフトウェアリポジトリをひとつ有効にしておく必要があります。

en: You must provide a repository name.
ja: リポジトリ名を入力しなければなりません。

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a proxy.
ja: プロキシには、HTTP, HTTPS, または FTP のURLを入力する必要があります。

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a repository.
ja: リポジトリには、HTTP, HTTPS, または FTP の URL を入力する必要があります。

en: You must select a NIC to use.
ja: 使用する NIC を選択する必要があります。

en: You must select at least one drive to be used for installation.
ja: インストール用に少なくともハードディスクを 1 つ選択しなければなりません。

en: You must select at least one protocol (IPv4 or IPv6).
ja: 少くともプロトコルを 1 つ選択しなければなりません (IPv4 または IPv6)。

en: You must select at least one protocol version
ja: 少くともプロトコルを 1 つ選択しなければなりません (IPv4 または IPv6)。

en: You must select at least one software repository containing the core package group.
ja: インストールを続行するためには少なくとも Core パッケージグループを含む１つのソフトウェアリポジトリが有効になっている必要があります。

en: You must select one drive to boot from.
ja: ブート元のドライブをを１つ選択する必要があります。

en: You must specify a label for the entry
ja: ブートエントリのラベルを指定してください

en: You need more space on the following file systems:
ja: 以下のファイルシステムは容量を増やす必要があります。

en: You need to select at least one hard drive to install %s.
ja: %s をインストールするには、少なくともハードディスクを 1 つ選択しなければなりません。

en: You specified block device encryption should be enabled, but you have not supplied a passphrase. If you do not go back and provide a passphrase, block device encryption will be disabled.
ja: 暗号化が有効になっているはずのブロックデバイスを指定しています、しかし、パスフレーズが供給されていません。戻ってパスフレーズを記入しないとブロックデバイスの暗号化は無効になります。

en: Your %(mount)s partition is less than %(size)s megabytes which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
ja: %(mount)s パーティションの容量が %(size)s MB以下であり、通常の %(productName)s インストールの推奨値を満たしていません。

en: Your %s partition is too %s for %s formatting (allowable size is %d MB to %d MB)
ja: このシステムの %s パーティションは%s (%s フォーマットに対して) (指定可能なサイズは %d MB から %d MB となっています)

en: Your / partition does not match the the live image you are installing from.  It must be formatted as %s.
ja: あなたの / パーティションはインストールしようとしているライブイメージと一致しません。%s としてフォーマットされている必要があります。

en: Your / partition is less than %(min)s MB which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
ja: /  パーティションは %(min)s MB 以下であり、これは通常の %(productName)s のインストールの推奨値を満たしていません。

en: Your boot loader password is shorter than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
ja: ブートローダーパスワードが 6 文字未満になっています。ブートローダーのパスワードはこれより長くすることを推奨します。
    
    このパスワードで続行しますか?

en: Your installation source is set to a network location, but no netork devices were found on your system.  To avoid a network installation, boot with the full DVD, full CD set, or do not pass a repo= parameter that specifies a network source.
ja: インストールソースがネットワーク上の場所を指定してありますが、システム上にネットワークデバイスが見当たりません。ネットワークインストールを避けるには、 完全な DVD もしくは完全な CD セットにて起動していた場合、ネットワークソースを指定してしまう repo= parameter を渡さないでください。

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
ja: root パーティションが 250 MB 以下になっています。通常、 %s のインストールには小さすぎます。

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
ja: 選択したパッケージはインストールに %d MB の空き領域を必要としますが、充分な空きがありません。選択を変更するか、またはインストーラーを終了してください。

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ja: システムに損傷のあるファイルシステムがありマウントしないことを選択しています。[Enter] を押すとシェルが起動され、そこで fsck やパーティションのマウントができます。シェルを終了するとシステムは自動的に再起動します。

en: Your system has been mounted under %(rootPath)s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ja: システムを %(rootPath)s 下にマウントしています。
    
    シェルを起動するには <return> を押してください。そのシステムを root 環境として利用するには次のコマンドを実行します:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    シェルを終了するとシステムは自動的に再起動します。

en: Your system is mounted under the %s directory.
ja: システムは %s ディレクトリ配下にマウントされます。

en: Your system will now be rebooted...
ja: システムが再起動します...

en: Zulu
ja: ズールー語

en: _Abort
ja: 中止(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add FCoE Disk(s)
ja: FCoE ディスクの追加（_A）

en: _Add additional software repositories
ja: 他のソフトウェアリポジトリの追加(_A)

en: _Add drive
ja: ドライブ追加(_A)

en: _Apply my choice to all devices with undetected partitions or filesystems
ja: 選択したすべてのデバイス（検出されていないパーティションもしくはファイルシステムを含む）に適用します。(_A)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Bind targets to network interfaces
ja: ターゲットをネットワークインタフェースへバインドする(_B)

en: _Cancel
ja: 取り消し(_C)

en: _Change device
ja: デバイスの変更(_C)

en: _Configure Network
ja: ネットワークの設定(_C)

en: _Confirm:
ja: 確認(_C):

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: _Create
ja: 作成（_C）

en: _Create new boot loader configuration
ja: 新しいブートローダー設定を作成(_C)

en: _Customize now
ja: 今すぐカスタマイズ(_C)

en: _Debug
ja: デバッグ(_D)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Deselect
ja: 選択解除(_D)

en: _Deselect all optional packages
ja: すべての追加パッケージの選択を解除(_D)

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _Device Options
ja: デバイスオプション(_D)

en: _Directory
ja: ディレクトリ(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Eject
ja: ディスクを取り出す(_E)

en: _Encrypt
ja: 暗号化(_E)

en: _Encrypt system
ja: システムを暗号化する(_E)

en: _Exit
ja: 終了(_E)

en: _Exit installer
ja: インストーラーを終了する(_E)

en: _Fedora
ja: Fedora(_F)

en: _File Bug
ja: バグを記録する(_F)

en: _File System Type:
ja: ファイルシステムタイプ(_F):

en: _Fixed size
ja: 固定容量(_F)

en: _Format
ja: フォーマット(_F)

en: _Format as:
ja: フォーマットする(_F):

en: _Format partition?
ja: パーティションをフォーマットしますか(_F)?

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: _Ignore All
ja: すべてを無視(_I)

en: _Install anyway
ja: とにかくインストールする

en: _Install boot loader on /dev/%s.
ja: ブートローダーを /dev/%s にインストールする。(_I)

en: _Label
ja: ラベル(_L)

en: _Logical Volume Name:
ja: 論理ボリューム名(_L):

en: _Logical Volumes
ja: 論理ボリューム(_L)

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: _Modify Partition
ja: パーティションの変更(_M)

en: _Modify repository
ja: リポジトリの編集(_M)

en: _Mount Point:
ja: マウントポイント(_M):

en: _Next
ja: 次(_N)

en: _No, keep any data
ja: いいえ。含まれています。どのようなデータであっても保護してください。(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Optional packages
ja: 追加パッケージ(_O)

en: _Partition
ja: パーティション(_P)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Path
ja: パス(_P)

en: _Physical Extent:
ja: 物理エクステント(_P):

en: _RAID Members:
ja: RAID メンバー(_R):

en: _Re-initialize
ja: 再初期化(_R)

en: _Reboot
ja: 再起動(_R)

en: _Resize
ja: サイズを変更(_R)

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Select all optional packages
ja: すべての追加パッケージを選択(_S)

en: _Server
ja: サーバー(_S)

en: _Shrink
ja: 縮小(_S)

en: _Size (MB):
ja: サイズ (MB)(_S):

en: _Skip boot loader updating
ja: ブートローダーの更新をスキップ(_S)

en: _Try again
ja: 再試行する(_T)

en: _Update boot loader configuration
ja: ブートローダー設定の更新(_U)

en: _Use Anyway
ja: とにかく使用する(_U)

en: _Use a boot loader password
ja: ブートローダーパスワードを使用(_U)

en: _Volume Group Name:
ja: ボリュームグループ名(_V):

en: _Write changes to disk
ja: 変更をディスクに書き込む(_W)

en: _Yes, discard any data
ja: はい。含まれていません。どのようなデータであっても破棄してください。(_Y)

en: by flashing the LED lights for a number of seconds.  Enter a number between 1 and 30 to set the duration to flash the LED port lights.
ja: 数秒間だけ LED の光源を点滅することで達成します。１から30までの数字を挿入して LED ポートの光源を点滅する時間をセットします。

en: default:LTR
ja: デフォルト:LTR

en: dialog1
ja: ダイアログ1

en: e2fsck cancelled by user request.
ja: ユーザーの指示で e2fsck が取り消されました。

en: file conflicts
ja: ファイル競合

en: filesystem configuration missing a type
ja: ファイルシステム設定にタイプがありません。

en: iSCSI Discovered Nodes
ja: iSCSI 探索されたノード

en: iSCSI Discovery Details
ja: iSCSI 探索結果の詳細

en: iSCSI Error
ja: iSCSI エラー

en: iSCSI Initiator Name:
ja: iSCSI イニシエーター名:

en: iSCSI Login Results
ja: iSCSI ログイン結果

en: iSCSI Nodes
ja: iSCSI ノード

en: iSCSI Nodes Login
ja: iSCSI ノードへログイン

en: iSCSI login has failed for the following nodes:
ja: 次のノードに対する iSCSI ログインが失敗しました。

en: iSCSI not available
ja: iSCSI は使用できません

en: insufficient disk inodes
ja: ディスク inode の不足

en: insufficient disk space
ja: ディスク容量の不足

en: large
ja: 大きすぎます。

en: loader has already been run.  Starting shell.
ja: ローダーはすでに実行されています。シェルの起動中です。

en: older package(s)
ja: 旧パッケージ

en: package already installed
ja: パッケージは既にインストールされています

en: package conflicts
ja: パッケージ競合

en: package for incorrect arch
ja: 不適切なアーキテクチャ用のパッケージ

en: package for incorrect os
ja: 不適切な OS 用のパッケージ

en: required package
ja: 必要なパッケージ

en: small
ja: 小さすぎます。

en: the device containing /boot
ja: /boot を含むデバイス

en: vginfo failed for %s
ja: %s 用の vginfo に失敗

en: z/IPL Boot Loader Configuration
ja: z/IPL ブートローダーの設定

en: z/IPL Configuration
ja: z/IPL の設定

en: zFCP device %s not found, not even in device ignore list.
ja: zFCP デバイス %s が見つからず、デバイス無視リストにもありません。

en: zSeries machines can access industry-standard SCSI devices via Fibre Channel (FCP). You need to provide a 16 bit device number, a 64 bit World Wide Port Name (WWPN), and a 64 bit FCP LUN for each device.
ja: zSeries マシンはファイバーチャネル (FCP) 経由で業界基準の SCSI デバイスにアクセスすることができます。それぞれのデバイスに 16 ビットのデバイス番号、64 ビットの World Wide Port Name (WWPN) および 64 ビットの FCP LUN を指定する必要があります。
