Anaconda - en to sv translation catalogue (1087 entries)

en: 
    
    Press 'OK' to choose a different partitioning option.
sv: 
    
    Tryck 'OK' för att välja en annan partitioneringsalternativ.

en: 
    
    Press 'OK' to exit the installer.
sv: 
    
    Tryck "OK" för att avsluta installationsprogrammet.

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
sv: 
    
    Installationsprogrammet har hittat %s MB arbetsminne.

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
sv: 
    
    Okänt fel.  Avbryter.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
sv: 
    
    VARNING!!! VNC-servern kör UTAN LÖSENORD!
    Du kan använda startflaggan vncpassword=<lösenord>
    om du vill säkra servern.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
sv: 
    
    Du valde att ansluta till en lyssnande vncviewer. 
    Detta kräver inte att ett lösenod anges.  Om du 
    anger ett lösenord kommer det att användas ifall anslutningen 
    till vncviwer:n inte lyckas.

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
sv: 
    
    Du valde att köra vnc med ett lösenord.

en: 
    This cannot be corrected in cmdline mode.
    Halting.
sv: 
    Detta kan inte rättas i kommandoradsläge.
    Stannar.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element   |  <Blanksteg> väljer  |  <F12> nästa skärm

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element | <Blanksteg> väljer | <F12> nästa skärm

en:  against anaconda at %s
sv:  mot anaconda på %s

en:  with the provider of this software.
sv:  till den som tillhandahåller detta program.

en: %(productName)s %(productVersion)s installation
sv: Installation av %(productName)s %(productVersion)s

en: %(productName)s %(productVersion)s installation on host %(name)s
sv: Installation av %(productName)s %(productVersion)s på värden %(name)s

en: %(type)s filesystem check failure on %(device)s:
sv: %(type)s-filsystemskontrollen misslyckades på %(device)s:

en: %s Byte | %s Bytes
sv[0]: %s byte
sv[1]: %s byte

en: %s Installer
sv: Installationsprogram för %s

en: %s KB
sv: %s kB

en: %s directory:
sv: %s-katalog:

en: %s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
sv: %s har en partitionstyp som är 0x82 (Linux swap), men den verkar inte vara formaterad som en Linux-växlingspartition.
    
    Vill du formatera denna partition som en växlingspartition?

en: %s must have a %s disk label.
sv: %s måste ha en %s-disketikett.

en: %s must have a bsd disk label.
sv: %s måste ha en bsd-disketikett.

en: %s must have a mac disk label.
sv: %s måste ha en mac-disketikett.

en: '%s' is an invalid IP address.
sv: '%s' är ingen giltig IP-adress.

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
sv: '%s' är ingen giltig IPv6-adress.

en: (Max size is %s MB)
sv: (Maximal storlek är %s MB)

en: /boot/efi is not EFI.
sv: /boot/efi är inte EFI.

en: <Enter> to exit
sv: <Retur> för att avsluta

en: <Not Applicable>
sv: <Inte tillämpbart>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Add drive   |   <F12> next screen
sv: <Blanksteg>,<+>,<-> val    |    <F2> Lägg till enhet    |    <F12> nästa skärm

en: <b>%s device(s) (%s MB) selected</b> out of %s device(s) (%s MB) total.
sv: <b>%s enheter (%s MB) valda</b> av %s enheter (%s MB) totalt.

en: <b>%s devices (%s) selected</b> out of %s devices (%s) total.
sv: <b>%s enheter (%s) valda</b> av %s enhter (%s) totalt.

en: <b>Data Storage Devices</b> (to be mounted only)
sv: <b>Datalagringsenheter</b> (skall bara monteras)

en: <b>Device number:</b>
sv: <b>Enhetsnummer:</b>

en: <b>Install Target Devices</b>
sv: <b>Installationsmålenheter</b>

en: <b>Installing %(pkgStr)s</b> (%(size)s)
sv: <b>Installerar %(pkgStr)s</b> (%(size)s)

en: <b>Repository _name:</b>
sv: <b>Förråds_namn:</b>

en: <b>Repository _type:</b>
sv: <b>Förråds_typ:</b>

en: <b>Shrink partition _to size (in MB):</b>
sv: <b>Krymp partition _till storlek (i MB):</b>

en: <b>Tip:</b> All Linux filesystems on install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
sv: <b>Tips:</b> Alla Linuxfilsystem på enheter som är installationsmål kommer att formateras om och rensas på all data.  Se till att du har säkerhetskopior.

en: <b>Tip:</b> Install target devices will be reformatted and wiped of any data.  Make sure you have backups.
sv: <b>Tips:</b> Enheter som är installationsmål kommer att formateras om och rensas på all data.  Se till att du har säkerhetskopior.

en: <b>Tip:</b> Selecting a drive on this screen does not necessarily mean it will be wiped by the installation process.  Also, note that post-installation you may mount drives you did not select here by modifying your /etc/fstab file.
sv: <b>Tips:</b> Att välja en disk på denna skärm betyder inte nödvändigtvis att den kommer att tömmas av installationsprocessen.  Dessutom, notera att du efter installationen kan montera diskar du inte valde här genom att ändra din /etc/fstab-fil.

en: <b>Tip:</b> Your filesystems on install target devices will not be wiped unless you choose to do so during customization.
sv: <b>Tips:</b> Dina filsystem på enheter som är installationsmål kommer inte att rensas om du inte valde det under inställningen.

en: <b>Which %s installation would you like to upgrade?</b>
sv: <b>Vilken %s-installation vill du uppgradera?</b>

en: <span size="small" color="gray">Create a RAID formated partition</span>
sv: <span size="small" color="gray">Skapa en RAID-formaterad partition</span>

en: <span size="small" color="gray">Create a logical volume on selected volume group</span>
sv: <span size="small" color="gray">Skapa en logisk volym på vald volymgrupp</span>

en: <span size="small" color="gray">Create an LVM formated partition</span>
sv: <span size="small" color="gray">Skapa en LVM-formaterad partition</span>

en: <span size="small" color="gray">General purpose partition creation</span>
sv: <span size="small" color="gray">Skapande av allmän partition</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 1 free LVM formated partition</span>
sv: <span size="small" color="gray">Kräver åtminstone 1 fri LVM-formaterad partition</span>

en: <span size="small" color="gray">Requires at least 2 free RAID formated partitions</span>
sv: <span size="small" color="gray">Kräver åtminstone 2 fria RAID-formaterade partitioner</span>

en: A RAID%d set requires atleast %d members
sv: En RAID%d-uppsättning behöver åtminstone %d medlemmar

en: A boot loader password prevents users from changing kernel options, increasing security.
sv: Ett startprogramlösenord förhindrar användare från att ändra flaggor till kärnan, vilket ökar säkerheten.

en: A fatal error occurred when installing the %s package.  This could indicate errors when reading the installation media.  Installation cannot continue.
sv: Ett ödesdigert fel inträffade vid installationen av paketet %s.  Detta kan indikera fel vid läsning av installationsmediumet.  Installationen kan inte fortsätta.

en: A minimum swap file size of %d MB is recommended.  Please enter a size for the swap file:
sv: Det rekommenderas att din växlingsfil är minst %d MB. Ange en storlek för växlingsfilen:

en: A module name must be specified for the kickstart device command.
sv: Ett modulnamn måste anges för kickstartenhetskommandot.

en: A password will prevent unauthorized listeners connecting and monitoring your installation progress.  Please enter a password to be used for the installation
sv: Ett lösenord kommer att förhindra otillåtna lyssnare från att ansluta och övervaka installationsförloppet. Ange ett lösenord att använda för installationen

en: A screenshot named '%s' has been saved.
sv: En skärmdump med namnet "%s" har sparats.

en: A swap file is strongly recommended. Failure to create one could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure you wish to continue?
sv: Det rekommenderas varmt att du skapar en växlingsfil. Om du inte gör det kan installationsprogrammet komma att avslutas onormalt. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: A value is required for the field %s
sv: Ett värde krävs i fältet %s

en: About LVM
sv: Om LVM

en: About RAID
sv: Om RAID

en: Absolute Symlinks
sv: Absoluta symboliska länkar

en: Add Advanced Target
sv: Lägg till avancerat mål:

en: Add Device
sv: Lägg till enhet

en: Add FCP device
sv: Lägg till FCP-enhet

en: Add Partition
sv: Lägg till partition

en: Add Repository
sv: Lägg till förråd

en: Add Swap
sv: Lägg till växlingsutrymme

en: Add _FCoE SAN
sv: Lägg till _FCoE-SAN

en: Add _ZFCP LUN
sv: Lägg till _ZFCP LUN

en: Add _iSCSI target
sv: Lägg till _iSCSI-mål

en: Additional Size Options
sv: Ytterligare storleksalternativ

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Storage Options
sv: Avancerade storleksalternativ

en: Allowable _Drives:
sv: Tillåtna _hårddiskar:

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices
sv: Lägg också till detta lösenord för alla befintliga krypterade enheter

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices to streamline the boot process
sv: Lägg också till detta lösenord till alla befintliga krypterade enheter för att förenkla uppstartsprocessen

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
sv: Ett fel har uppstått - inga giltiga enheter som kan användas för att skapa nya filsystem kunde hittas. Undersök din hårdvara för orsaken till detta problem.

en: An error occured finding the installation image on your hard drive.  Please check your images and try again.
sv: Det inträffade ett fel vid sökning efter installationsavbilden på din hårddisk.  Kontrollera dina avbilder och försök igen.

en: An error occurred converting the value entered for "%(field)s":
    %(errmsg)s
sv: Ett fel inträffade vid konvertering av värdet som angavs för "%(field)s":
    %(errmsg)s

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s.  You may continue installation, but there may be problems.
sv: Ett fel inträffade vid montering av enheten %(path)s som %(mountpoint)s.  Du kan fortsätta installationen, men det kan bli problem.

en: An error occurred mounting device %(path)s as %(mountpoint)s: %(msg)s. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
sv: Ett fel inträffade vid montering av enhet %(path)s som %(mountpoint)s: %(msg)s.  Detta är ett ödesdigert fel och installationen kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att avsluta installationsprogrammet.

en: An error occurred mounting the source device %s.  This may happen if your ISO images are located on an advanced storage device like LVM or RAID, or if there was a problem mounting a partition.  Click exit to abort the installation.
sv: Ett fel inträffade vid montering av av källenheten %s. Detta kan hända om din ISO-avbild finns på en avancerad lagringsenhet som LVM eller RAID, eller om det uppstod ett problem vid montering av en partition. Klicka på Avbryt för att avbryta installationen.

en: An error occurred saving screenshots to disk.
sv: Ett fel inträffade när skärmdumpar sparades till disk.

en: An error occurred trying to bring up the %s network interface.
sv: Ett fel inträffade vid försök att ta upp nätverksgränssnittet %s.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ett fel inträffade vid försök att montera en del av eller hela ditt system. En del kan ha monterats under %s.
    
    Tryck <Retur> för att komma till ett skal. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
sv: Ett fel inträffade vid avmontering av skivan. Försäkra dig om att du inte försöker komma åt %s från skalet på tty2. Klicka sedan på OK för att försöka igen.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att läsa in en gränssnittskomponent för installationsprogrammet.
    
    className = %s

en: An error occurred when trying to create %(mountpoint)s: %(msg)s.  This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att skapa %(mountpoint)s: %(msg)s.  Detta är ett ödesdigert fel och installationsprogrammet kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att avsluta installationsprogrammet.

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
sv: Ett fel inträffade vid försöket att skapa %s. Ett element i sökvägen är inte en katalog. Detta är ett ödesdigert fel och installationen kan inte fortsätta.
    
    Tryck <Retur> för att för att avsluta installationsprogrammet.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
sv: Ett fel inträffade vid sparande av skärmdumpen. Om detta inträffade under installation av paket kan du behöva försöka flera gånger för att det ska lyckas.

en: An error was encountered while activating your storage configuration.
sv: Ett fel uppstod när din lagringskonfiguration aktiverades.

en: An error was encountered while creating device %s.
sv: Ett fel uppstod när enheten %s skapades.

en: An error was encountered while formatting device %s.
sv: Ett fel uppstod när enheten %s formaterades.

en: An error was encountered while migrating filesystem on device %s.
sv: Ett fel uppstod när filsystement på enhet %s migrerades.

en: An error was encountered while removing device %s.
sv: Ett fel uppstod när enheten %s togs bort.

en: An error was encountered while resizing device %s.
sv: Ett fel uppstod när storleken på enhet %s ändrades.

en: An error was encountered while setting up device %s.
sv: Ett fel uppstod när enheten %s sattes upp.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save a copy of the detailed exception and file a bug report
sv: En undantagshändelse som inte hanteras har inträffat.  Detta är med största sannolikhet ett fel.  Var vänlig och spara en kopia av detaljerna från detta undantagsfel och skapa en felrapport

en: Apple Bootstrap
sv: Apple-bootstrap

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Are you sure you want to delete the logical volume "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den logiska volymen "%s"?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
sv: Är du säker på att du vill återställa partitionstabellen till dess ursprungliga tillstånd?

en: Are you sure you want to skip entering a passphrase for device %s?
    
    If you skip this step the device's contents will not be available during installation.
sv: Är du säker på att du vill hoppa över att ange en lösenfras för enher %s?
    
    Om du hoppar över detta steg kommer enhetens innehåll inte vara tillgängligt under installationen.

en: Are you sure you wish to exit the installer?
sv: Är du säker på att du vill avsluta installationsprogrammet?

en: Assamese
sv: Assamesiska

en: At least one existing installation has been detected on your system.  What would you like to do?
sv: Åtminstone en befintlig installation har upptäckts på ditt system.  Vad vill du göra?

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
sv: Minst en oanvänd fysisk volym krävs för att skapa en LVM-volymgrupp.
    
    Skapa en partition eller RAID-kedja av typen "fysisk volym (LVM)" och välj sedan alternativet "LVM" igen.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
sv: Minst två oanvända programvaru-RAID-partitioner krävs för att skapa en RAID-enhet.
    
    Skapa först minst två partitioner av typen "programvaru-RAID" och välj sedan alternativet "RAID" igen.

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
sv: Försöker ansluta till vnc-klienten på värden %s...

en: Automatic Partitioning Errors
sv: Fel vid automatisk partitionering

en: Automatic neighbor discovery
sv: Automatisk upptäckt av grannar

en: BIOS Drive Order
sv: Diskordning i BIOS

en: Back
sv: Tillbaka

en: Bad argument to HD kickstart method command: %s
sv: Felaktigt argument till HD-kickstartmetodkommandot: %s

en: Bad argument to NFS kickstart method command: %s
sv: Felaktigt argument till NFS-kickstartmetodkommandot: %s

en: Bad argument to URL kickstart method command: %s
sv: Felaktigt argument till URL-kickstartmetodkommandot: %s

en: Bad argument to device kickstart method command: %s
sv: Felaktigt argument till enhetskickstartmetodkommandot: %s

en: Bad argument to kickstart network command: %s
sv: Felaktigt argument till kickstartnätverkskommandot: %s

en: Bad argument to shutdown kickstart method command: %s
sv: Felaktigt argument till kickstartmetodkommandot för nedstängning: %s

en: Bad bootproto %s specified in network command
sv: Felaktigt startprotokoll %s angivet i nätverkskommando

en: Basic Devices
sv: Normala enheter

en: Basic Storage Devices
sv: Normala lagringsenheter

en: Below are the storage devices you've selected to be a part of this installation.  Please indicate using the arrows below which devices you'd like to use as data drives (these will not be formatted, only mounted) and which devices you'd like to use as system drives (these may be formatted).  Please also indicate which system drive will have the bootloader installed.
sv: Nedan finns lagringsenheterna som du valt skall vara med i denna installation.  Indikera med pilarna nedan vilka enheter du vill använda som dataenheter (dessa formateras inte, monteras bara) och vilka enheter du vill använda som systemenheter (dessa kan komma att formateras).  Indikera också vilken systemenhet du vill startprogrammet installerat på.

en: Bengali(India)
sv: Bengali(Indien)

en: Boot
    Loader
sv: Start-
    program

en: Boot Loader Configuration
sv: Konfiguration av startprogram

en: Boot label contains illegal characters
sv: Startetiketten innehåller otillåtna tecken

en: Boot loader device
sv: Startprogramenhet

en: Boot loader operating system list
sv: Startprogrammets lista över operativsystem

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
sv: Startbara partitioner kan endast finnas på RAID1-enheter.

en: Bootable partitions cannot be on a RAID device.
sv: Startbara partitioner kan inte finnas på en RAID-enhet.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
sv: Startbara partitioner kan endast finnas på en logisk volym.

en: Bootable partitions cannot be on an %s filesystem.
sv: Startbara partitioner kan inte finnas på ett %s-filsystem.

en: Bootable partitions cannot be on an encrypted block device
sv: Startbara partitioner kan inte finnas på en krypterad blockenhet

en: Bootloader
sv: Startprogram

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Can't have a question in command line mode!
sv: Kan inte ha en fråga i kommandoradsläge!

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot Delete
sv: Kan inte ta bort

en: Cannot find hard drive for BIOS disk %s
sv: Kan inte hitta hårddisk för BIOS-disk %s

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
sv: Kan inte hitta kickstartfil på cdrom-skiva.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
sv: Kan inte hitta kickstartfil på hårddisken.

en: Cannot find ks.cfg on removable media.
sv: Hittar inte ks.cfg på löstagbart medium.

en: Cannot perform any creation action
sv: Kan inte utföra någon konstruktionsåtgärd

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Caps Lock is on.
sv: Skiftlåset är på.

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chandev Parameters
sv: Chandev-parametrar

en: Chandev line
sv: Chandev-rad

en: Change Disc
sv: Byt skiva

en: Change _password
sv: Byt l_ösenord

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Checking "%s".
sv: Kontrollerar "%s".

en: Checking dependencies in packages selected for installation
sv: Kontrollerar beroenden hos de paket som valts för installation

en: Checking filesystem on %s
sv: Kontrollerar filsystem på %s

en: Checking media.
sv: Kontrollerar mediumet.

en: Checksum Test
sv: Test av kontrollsumma

en: Chinese(Simplified)
sv: Kiniesiska(förenklad)

en: Chinese(Traditional)
sv: Kinisiska(traditionell)

en: Choose "%s" to test the disc currently in the drive, or "%s" to eject the disc and insert another for testing.
sv: Välj "%s" för att testa den skiva som för tillfället är i enheten, eller "%s" för att mata ut skivan och stoppa i en annan för testning.

en: Choose a Language
sv: Välj ett språk

en: Choose a passphrase for the encrypted devices. You will be prompted for this passphrase during system boot.
sv: Välj en lösenfras för de krypterade enheterna.  Du kommer att få en fråga om denna lösenfras under systemstart.

en: Choose a passphrase for this encrypted partition. You will be prompted for the passphrase during system boot.
sv: Välj ett lösenord denna krypterade partition. Systemet kommer fråga efter lösenordet under systemstart.

en: Choose this option if you would like to upgrade your existing %s system.  This option will preserve the existing data on your storage device(s).
sv: Välj detta alternativ om du vill uppgradera ditt befintliga %s-system.  Detta alternativ kommer att bevara befintlig data på dina lagringsenheter.

en: Choose this option to install a fresh copy of %s on your system.  Existing software and data may be overwritten depending on your configuration choices.
sv: Välj detta alternativ för att installera ett nytt exemplar av %s på ditt system.  Befintliga program och data kan komma att skrivas över beroende på dina konfigurationsval.

en: Clear Disks Selector
sv: Töm diskväljare

en: Command line mode requires all choices to be specified in a kickstart configuration file.
sv: Kommandoradsläge kräver att alla val anges i en kickstart-konfigurationsfil.

en: Complete
sv: Färdig

en: Completed
sv: Färdigt

en: Con_firm:
sv: B_ekräfta:

en: Configure FCoE Parameters
sv: Konfigurera FCoE-parametrar

en: Configure TCP/IP
sv: Konfigurera TCP/IP

en: Configure _proxy
sv: Konfigurera _proxy

en: Configuring Network Interfaces
sv: Konfigurera nätverksgränssnitt

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm Physical Extent Change
sv: Bekräfta ändring av fysisk yta

en: Confirm Reset
sv: Bekräfta återställning

en: Confirm passphrase:
sv: Bekräfta lösenfras:

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Congratulations
sv: Gratulerar

en: Congratulations, your %s installation is complete.
sv: Gratulerar, din installation av %s är färdig.

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    Please reboot to use the installed system.  Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
sv: Gratulerar, din installation av %s är klar.
    
    Starta om för att använda det installerade systemet.  Observera att det kan finnas uppdateringar tillgängliga för att se till att ditt system fungerar ordentligt och installation av dessa uppdateringar rekommenderas efter omstarten.

en: Connected!
sv: Ansluten!

en: Connecting to FCoE SAN
sv: Ansluter till FCoE SAN

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copying live image to hard drive.
sv: Överför live-avbilden till hårddisk.

en: Could not add LUN %(fcplun)s to WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
sv: Kunde inte lägga till LUN %(fcplun)s till WWPN %(wwpn)s på zFCP-enhet %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not add WWPN %(wwpn)s to zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
sv: Kunde inte lägga till WWPN %(wwpn)s till zFCP-enhet %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not allocate requested partitions: 
    
    %(msg)s.%(extra)s
sv: Kunde inte allokera begärda partitioner: 
    
    %(msg)s.%(extra)s

en: Could not allocate requested partitions: %s.
sv: Kunde inte allokera begärda partitioner: %s.

en: Could not correctly delete SCSI device of zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s).
sv: Kunde inte korrekt radera SCSI-enhet på zFCP %(devnum)s %(wwpn)s %(fcplun)s (%(e)s).

en: Could not find enough free space for automatic partitioning, please use another partitioning method.
sv: Kunde inte hitta tillräckligt med utrymme för automatisk partitionering, använd en annan partitioneringsmetod.

en: Could not find enough free space for automatic partitioning.  Press 'OK' to exit the installer.
sv: Hittade inte tillräckligt med fritt utrymme för automatisk partitionering.  Tryck "OK" för att avsluta installationsprogrammet.

en: Could not log in to any of the discovered nodes
sv: Kunde inte logga in till någon av de upptäckta noderna

en: Could not read failed attribute of LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
sv: Kunde inte läsa felattribut hos LUN %(fcplun)s på WWPN %(wwpn)s på zFCP-enhet %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not remove LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
sv: Kunde inte ta bort LUN %(fcplun)s på WWPN %(wwpn)s på zFCP-enhet %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not remove WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s (%(e)s).
sv: Kunde inte ta bort WWPN %(wwpn)s på zFCP-enhet %(devnum)s (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s offline (%(e)s).
sv: Kunde inte ställa in zFCP-enhet %(devnum)s offline (%(e)s).

en: Could not set zFCP device %(devnum)s online (%(e)s).
sv: Kunde inte ställa in zFCP-enhet %(devnum)s uppkopplad (%(e)s).

en: Couldn't Mount ISO Source
sv: Kunde inte montera ISO-källa

en: Create Custom Layout
sv: Skapa anpassad layout

en: Create LVM
sv: Skapa LVM

en: Create Partition
sv: Skapa partition

en: Create Software RAID
sv: Skapa programvaru-RAID

en: Create Storage
sv: Skapa lagring

en: Creating
sv: Skapar

en: Creating %s filesystem on %s
sv: Skapar %s-filsystem på %s

en: Creating %s on %s
sv: Skapar %s på %s

en: Creating device %s
sv: Skapar enhet %s

en: Creating file %s
sv: Skapar filen %s

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Customize _later
sv: Anpassa _senare

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
sv: DISPLAY-variabeln är inte satt.  Startar textläge!

en: Danish
sv: Danska

en: Default
sv: Standard

en: Default Boot _Target
sv: _Standardstartmål

en: Dependency Check
sv: Beroendekontroll

en: Device
sv: Enhet

en: Device %s does not appear to contain an installation image.
sv: Enheten %s ser inte ut att innehålla en installationsavbild.

en: Device %s is encrypted. In order to access the device's contents during installation you must enter the device's passphrase below.
sv: Enhet %s är krypterad.  För att komma åt enhetens innehåll under installationen måste du ange enhetens lösenfras nedan.

en: Device Creation Failed
sv: Misslyckades skapa enhet

en: Device Filter
sv: Enhetsfilter

en: Device Removal Failed
sv: Misslyckades ta bort enhet

en: Device Resize Failed
sv: Misslyckades ändra storlek på enhet

en: Device Setup Failed
sv: Misslyckades sätta upp enhet

en: Devices
sv: Enheter

en: Directory holding image:
sv: Katalog som innehåller avbild:

en: Dirty File Systems
sv: Nedsmutsade filsystem

en: Disc Found
sv: Skiva hittades

en: Disc Not Found
sv: Skiva hittades inte

en: Disk %s contains BIOS RAID metadata, but is not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disk %s. | Disks %s contain BIOS RAID metadata, but are not part of any recognized BIOS RAID sets. Ignoring disks %s.
sv[0]: Disken %s innehåller BIOS RAID-metadata, men är inte del av någon igenkänd BIOS RAID-kedja.  Ignorerar disk %s.
sv[1]: Diskarna %s innehåller BIOS RAID-metadata, men är inte del av någon igenkänd BIOS RAID-kedja.  Ignorerar diskarna %s.

en: Do _Not Format
sv: Formatera i_nte

en: Do you have a driver disk?
sv: Har du en drivrutinsdiskett?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
sv: Vill du starta nätverksgränssnitten på detta system?

en: Do you wish to load any more driver disks?
sv: Vill du läsa in fler drivrutinsdisketter?

en: Done
sv: Färdig

en: Drive %(drive)s (%(size)-0.f MB) (Model: %(model)s)
sv: Enhet %(drive)s (%(size)-0.f MB) (Modell: %(model)s)

en: Driver Disk Source
sv: Källa för drivrutinsdiskett

en: Driver disk
sv: Drivrutinsdiskett

en: Driver disk is invalid for this release of %s.
sv: Drivrutinsdisketten är ogiltig för denna utgåva av %s.

en: Due to system changes, your boot loader configuration can not be automatically updated.
sv: På grund av systemändringar kan konfigurationen för ditt startprogram inte uppdateras automatiskt.

en: Duplicate Device
sv: Dublettenhet

en: Duplicate Label
sv: Dublettetikett

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dynamic IP configuration (DHCP)
sv: Dynamisk IP-konfiguration (DHCP)

en: EFI System Partition
sv: EFI-systempartition

en: E_xit Installer
sv: _Avsluta installationsprogram

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit LVM Volume Group
sv: Redigera LVM-volymgrupp

en: Edit LVM Volume Group: %s
sv: Redigera LVM-volymgrupp: %s

en: Edit Logical Volume: %s
sv: Redigera logisk volym: %s

en: Edit Partition: %s
sv: Redigera partition: %s

en: Edit RAID Device
sv: Redigera RAID-enhet

en: Edit RAID Device: %s
sv: Redigera RAID-enhet: %s

en: Edit Repository
sv: Redigera förråd

en: Eject Disc
sv: Mata ut skiva

en: Enable HTTP proxy
sv: Aktivera HTTP-proxy

en: Enable IPv4 support
sv: Slå på IPv4 stöd

en: Enable IPv6 support
sv: Slå på IPv6 stöd

en: Enable network interface
sv: Slå på nätverksinterfacet

en: Encrypt device?
sv: Kryptera enhet?

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Encrypting %s
sv: Krypterar %s

en: English
sv: Engelska

en: Enter Boot Loader Password
sv: Ange lösenord för startprogram

en: Enter Module Parameters
sv: Ange modulparametrar

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
sv: Ange ett lösenord för startprogrammet och bekräfta det sedan (observera att din BIOS-tangentbordstabell kan skilja sig från den du är van vid).

en: Enter a label for the boot loader menu to display. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
sv: Ange en etikett som visas i startprogramsmenyn. Enheten (eller hårddisk och partitionsnummer) är den enhet som det startar från.

en: Enter passphrase for encrypted partition
sv: Ange lösenfras för krypterad partition

en: Enter passphrase:
sv: Ange lösenfras:

en: Enter the IPv4 and/or the IPv6 address and prefix (address / prefix).  For IPv4, the dotted-quad netmask or the CIDR-style prefix are acceptable. The gateway and name server fields must be valid IPv4 or IPv6 addresses.
sv: Ange IPv4- och/eller IPv6-adress och prefix (adress / prefix).  För IPv4 är punkt-kvadruppel nätmask eller prefix i CIDR-stil tillåtet. Fälten gateway och namnserver måste vara giltiga IPv4- eller IPv6-adresser.

en: Error
sv: Fel

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
sv: Fel - det logiska volymnamnet %s är inte giltigt.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
sv: Fel - det logiska volymnamnet innehåller otillåtna tecken eller blanktecken. Tillåtna tecken är bokstäver, siffror, "." eller "_".

en: Error - the volume group name %s is not valid.
sv: Fel - volymgruppsnamnet %s är inte giltigt.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
sv: Fel - volymgruppsnamnet innehåller otillåtna tecken eller blanktecken. Tillåtna tecken är bokstäver, siffror, "." eller "_".

en: Error Enabling Network
sv: Fel vid aktivering av nätverk

en: Error Installing Package
sv: Fel vid installation av paket

en: Error Parsing Kickstart Config
sv: Fel vid tolkning av kickstartkonfigurationen

en: Error Partitioning
sv: Fel vid partitionering

en: Error Running Transaction
sv: Fel när transaktion kördes

en: Error Saving Screenshot
sv: Fel vid sparande av skärmdump

en: Error Setting Up Repository
sv: Fel när förråd sattes upp

en: Error With Data
sv: Fel med data

en: Error With Request
sv: Fel med begäran

en: Error determining boot device's disk name
sv: Fel när startenhetens disknamn bestämdes.

en: Error downloading kickstart file
sv: Fel vid nedladdning av uppstartsfil

en: Error downloading updates image
sv: Fel vid nedladdning av uppdateringsavbild

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    The /etc/fstab on your upgrade partition does not reference a valid swap device.
    
    Press OK to exit the installer
sv: Fel vid aktivering av växlingsenhet %(name)s: %(msg)s
    
    /etc/fstab på din uppgraderingspartition refererar inte till en giltig växlingenhet.
    
    Tryck OK för att avsluta installationsprogrammet.

en: Error enabling swap device %(name)s: %(msg)s
    
    This most likely means this swap device has not been initialized.
    
    Press OK to exit the installer.
sv: Fel vid aktivering av växlingsenheten %(name)s: %(msg)s
    
    Med största sannolikhet har inte denna enhet initierats.
    
    Tryck OK för att avsluta installationsprogrammet.

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
sv: Fel i %s på rad %d i kickstartfilen %s.

en: Error opening kickstart file %s: %m
sv: Fel när kickstartfilen %s öppnades: %m

en: Error processing %%ksappend lines: %s
sv: Fel när %%ksappend-rader bearbetades: %s

en: Error processing LVM.
    There is inconsistent LVM data on %(msg)s.  You can reinitialize all related PVs (%(pvs)s) which will erase the LVM metadata, or ignore which will preserve the contents.  This action may also be applied to all other PVs with inconsistent metadata.
sv: Fel vid bearbetning av LVM.
    Det finns inkonsistenta LVM-data på %(msg)s.  Du kan initiera om alla relaterade PV:er (%(pvs)s), vilket kommer att radera LVM-metadata, eller ignorera, vilket kommer att bevara innehållet.  Denna åtgärd kan också tillämpas på alla andra PV:er med inkonsistenta metadata.

en: Error processing drive:
    
    %(path)s
    %(size)-0.fMB
    %(description)s
    
    This device may need to be reinitialized.
    
    REINITIALIZING WILL CAUSE ALL DATA TO BE LOST!
    
    This action may also be applied to all other disks needing reinitialization.%(details)s
sv: Fel vid bearbetning av disk:
    
    %(path)s
    %(size)-0.f MB
    %(description)s
    
    Denna enhet kanske behöver intieras om.
    
    ATT INITIERA OM GÖR ATT ALL DATA GÅR FÖRLORAD!
    
    Denna åtgärd kan också tillämpas på alla andra diskar som behöver initieras om %(details)s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %m
sv: Fel när innehållet i kickstartfil %s lästes: %m

en: Error storing an encryption key: %s
sv: Fel när krypteringsnycklel lagrades: %s

en: Error with Hostname
sv: Fel med värdnamn

en: Error with Partitioning
sv: Fel vid partitionering

en: Error with Password
sv: Fel i lösenord

en: Error with passphrase
sv: Fel med lösenfras

en: Error!
sv: Fel!

en: Errors like this usually mean there is a problem with the filesystem that will require user interaction to repair.  Before restarting installation, reboot to rescue mode or another system that allows you to repair the filesystem interactively.  Restart installation after you have corrected the problems on the filesystem.
sv: Fel som detta betyder vanligen att det finns ett problem med filsystemet som kräver åtgärd från användaren för att laga.  Före du startar om installationen, starta om i räddningsläge eller till ett annat system som låter dig laga filsystemet interaktivt.  Starta om installationen efter att du har rättat problemen på filsystemet.

en: Estonian
sv: Estniska

en: Examining Devices
sv: Undersöker enheter

en: Examining storage devices
sv: Undersöker lagringsenheter

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit installer
sv: Avsluta installationsprogram

en: Exiting
sv: Avslutar

en: Extended
sv: Utökad

en: FCoE not available
sv: FCoE inte tillgängligt

en: Failed LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s removed again.
sv: Söndrig LUN %(fcplun)s på WWPN %(wwpn)s på zFCP-enhet %(devnum)s borttagen igen.

en: Failed to activate these network interfaces: %s
sv: Det gick inte att aktivera dessa nätverksgränssnitt: %s

en: Failed to load driver disk from file.
sv: Misslyckades med att läsa in drivrutinsdisketten från fil.

en: Failed to mount driver disk.
sv: Montering av drivrutinsdisketten misslyckades.

en: Failed to mount partition.
sv: Misslyckades med att montera partitionen.

en: Failed to mount updates disk
sv: Montering av uppdateringsdisk misslyckades.

en: Failed to read directory %s: %m
sv: Kunde inte läsa katalogen %s: %m

en: File System _Type:
sv: Filsystems_typ:

en: File system errors left uncorrected.
sv: Filsystemsfel lämnades orättade.

en: Filesystems have already been activated.  You cannot go back past this point.
    
    Would you like to continue with the installation?
sv: Filsystem har redan aktiverats.  Du kan inte gå tillbaka förbi denna punkt.
    
    Vill du fortsätta med installationen?

en: Fill all space _up to (MB):
sv: Fyll allt _utrymme upp till (MB):

en: Fill to maximum _allowable size
sv: Fyll till största ti_llåtna storlek

en: Filter By:
sv: Filtrera efter:

en: Finishing upgrade
sv: Slutför uppgraderingen

en: Finishing upgrade process.  This may take a little while.
sv: Avslutar uppgraderingsprocessen.  Detta kan ta ett litet tag.

en: Finnish
sv: Finska

en: Firmware RAID
sv: RAID i fast programvara

en: First BIOS drive:
sv: Första BIOS-disk:

en: First sector of boot partition
sv: Första sektorn av startpartitionen

en: Flashing %s port lights for %d seconds.
sv: Blinkar lamporna för port %s i %d sekunder.

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
sv: Följande varningar inträffade under automatisk partitionering:
    
    %s

en: Force to be a _primary partition
sv: Tvinga att vara en _primär partition

en: Format
sv: Formatera

en: Format Warning
sv: Formateringsvarning

en: Format Warnings
sv: Formateringsvarningar

en: Format as Swap?
sv: Formatera som växlingspartition?

en: Format uninitialized DASD device?
    
    There is %d uninitialized DASD device on this system.  To continue installation, the device must be formatted.  Formatting will remove any data on this device. | Format uninitialized DASD devices?
    
    There are %d uninitialized DASD devices on this system.  To continue installation, the devices must be formatted.  Formatting will remove any data on these devices.
sv[0]: Formatera oinitierad DASD-enhet?
    
    Det finns %d oinitierad DASD-enhet på detta system.  För att fortsätta installationen behöver enheten formateras.  Formatering kommmer ta bort eventuella data på denna enhet.
sv[1]: Formatera oinitierade DASD-enheter?
    
    Det finns %d oinitierade DASD-enheter på detta system.  För att fortsätta installationen behöver enheterna formateras.  Formatering kommmer ta bort eventuella data på dessa enheter.

en: Format?
sv: Formatera?

en: Formatting
sv: Formaterar

en: Formatting DASD Device | Formatting DASD Devices
sv[0]: Formaterar DASD-enhet
sv[1]: Formaterar DASD-enheter

en: Formatting Failed
sv: Misslyckades med formatering

en: Found local installation media
sv: Lokalt installationsmedium detekterades

en: Fourth BIOS drive:
sv: Fjärde BIOS-disk:

en: Free
sv: Ledigt

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

en: Free Space (MB)
sv: Ledigt utrymme (MB)

en: Free Space:
sv: Ledigt utrymme:

en: French
sv: Franska

en: Fresh Installation
sv: Ny installation

en: German
sv: Tyska

en: Giving up attempting to connect after %d try!
     | Giving up attempting to connect after %d tries!
sv[0]: Ger upp försök att ansluta efter %d försök!
sv[1]: Ger upp försök att ansluta efter %d försök!

en: Go _back
sv: Gå till_baka

en: Graphical Desktop
sv: Grafiskt skrivbord

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
sv: Grafisk installation är inte tillgänglig.  Startar textläge.

en: Greek
sv: Grekiska

en: HTTP/FTP
    CD/DVD
    NFS
    Hard Drive
sv: HTTP/FTP
    CD/DVD
    NFS
    Hårddisk

en: Hard Drives
sv: Hårddiskar

en: Hard drive
sv: Hårddisk

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
sv: Värdnamnet får vara högst 255 tecken långt.

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
sv: Värdnamnet måste börja med ett giltigt tecken i något av intervallen "a-z", "A-Z" eller "0-9"

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.'
sv: Värdnamn kan endast innehålla tecknen "a-z", "A-Z", "0-9", "-" eller "."

en: How would you like to modify your drive configuration?
sv: Hur vill du ändra din enhetskonfiguration?

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: I _don't want to create a swap file
sv: Jag vill i_nte skapa en växlingsfil

en: I _want to create a swap file
sv: Jag _vill skapa en växlingsfil

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
sv: Jag kan inte gå till det föregående steget härifrån. Du måste försöka igen.

en: IP address is missing.
sv: IP-adress saknas.

en: IPv4 Address:
sv: IPv4-adress:

en: IPv4 CIDR prefix must be between 0 and 32.
sv: IPv4 CIDR-prefix måste vara mellan 0 och 32.

en: IPv4 Needed for NFS
sv: IPv4 behövs för NFS

en: IPv4 address:
sv: IPv4-adress:

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
sv: IPv4-adresser måste innehålla fyra tal mellan 0 och 255, separerade med punkter.

en: IPv6 address:
sv: IPv6-adress:

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Identify
sv: Identifiera

en: Identify NIC
sv: Identifiera NIC

en: If you would like to test additional media, insert the next disc and press "%s". Testing each disc is not strictly required, however it is highly recommended.  Minimally, the discs should be tested prior to using them for the first time. After they have been successfully tested, it is not required to retest each disc prior to using it again.
sv: Om du vill testa ytterligare media stoppar du in nästa skiva och trycker på "%s". Det är inte nödvändigt att testa varje skiva, men det rekommenderas. Skivorna bör åtminstone testas innan de används för första gången. När de har testats utan problem är det inte nödvändigt att testa varje skiva igen innan den används.

en: Ignore _all
sv: Ignorera _alla

en: Illegal Logical Volume Name
sv: Otillåtet namn på logisk volym

en: Illegal logical volume name
sv: Otillåtet namn på logisk volym

en: Illegal size
sv: Otillåten storlek

en: In progress
sv: Pågår

en: In which time zone are you located?
sv: Vilken tidszon befinner du dig i?

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Initializing iSCSI initiator
sv: Initierar iSCSI initierare

en: Insert Driver Disk
sv: Sätt in drivrutinsdiskett

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
sv: Sätt in din drivrutinsdiskett i /dev/%s och tryck på "OK" för att fortsätta.

en: Insert your updates disk into %s and press "OK" to continue.
sv: Sätt in din uppdateringsdisk i %s och tryck "OK" för att fortsätta.

en: Install
sv: Installera

en: Install Window
sv: Installationsfönster

en: Install class forcing text mode installation
sv: Installationsklassen påtvingar textlägesinstallation

en: Install on System
sv: Installera på system

en: Install the live CD to your hard disk
sv: Installera live-cd:n på din hårddisk

en: Install to Hard Drive
sv: Installera på hårddisk

en: Installation Key
sv: Installationsnyckel

en: Installation Method
sv: Installationsmetod

en: Installation Progress
sv: Installationsförlopp

en: Installation Starting
sv: Installationen startar

en: Installation cannot continue.
sv: Installationen kan inte fortsätta.

en: Installation requires partitioning of your hard drive.  The default layout is suitable for most users.  Select what space to use and which drives to use as the install target.
sv: Installationen kräver partitionering av din hårddisk.  Som standard väljs en partitioneringslayout som passar de flesta användare.  Välj det utrymme och de hårddiskar som skall användas som installationsmål.

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Installing bootloader.
sv: Installerar startprogram.

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
sv: Installerar på en FireWire-enhet. Detta kan skapa ett fungerande system, men det är inte säkert.

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
sv: Installerar på en USB-enhet. Detta kan skapa ett fungerande system, men det är inte säkert.

en: Installs or upgrades to enterprise devices such as Storage Area Networks (SANs). This option will allow you to add FCoE / iSCSI / zFCP disks and to filter out devices the installer should ignore.
sv: Installerar eller uppgraderar på enheter för stora organisationer, såsom SAN (Storage Area Network).  Med detta alternativ kan du lägga till FCoE- / iSCSI- / zFCP-diskar och filtrera bort enheter installeraren skall bortse ifrån.

en: Installs or upgrades to typical types of storage devices.  If you're not sure which option is right for you, this is probably it.
sv: Installerar eller uppgraderar på typiska lagringsenheter.  Om du inte är säker på vilket alternativ som är rätt för dig, är det formodligen detta.

en: Interconnect
sv: Anslutning

en: Interconnect
    Vendor
    Identifier
sv: Anslutning
    Tillverkare
    Identifierare

en: Invalid Directories
sv: Ogiltiga kataloger

en: Invalid Duration
sv: Ogiltig tid

en: Invalid Prefix
sv: Ogiltigt prefix

en: Invalid Proxy URL
sv: Ogiltig proxy-URL

en: Invalid Repository Name
sv: Ogiltigt förrådsnamn

en: Invalid Repository URL
sv: Ogiltig förråds-URL

en: Invalid Volume Group Name
sv: Ogiltigt namn på volymgrupp

en: Invalid mount point
sv: Ogiltig monteringspunkt

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Kernel Parameters
sv: Parametrar till kärnan

en: Keyboard Selection
sv: Tangentbordsval

en: Keyboard Type
sv: Tangentbordstyp

en: Kickstart Error
sv: Kickstartfel

en: Korean
sv: Koreanska

en: LUN %(fcplun)s at WWPN %(wwpn)s on zFCP device %(devnum)s already configured.
sv: LUN %(fcplun)s på WWPN %(wwpn)s på zFCP-enheten %(devnum)s är redan konfigurerad.

en: LVM Logical Volume
sv: LVM logisk volym

en: LVM Physical Volume
sv: LVM fysisk volym

en: LVM Volume Group
sv: LVM-volymgrupp

en: LVM Volume Group %s (%-0.f MB)
sv: LVM-volymgrupp %s (%-0.f MB)

en: LVM Volume Groups
sv: LVM-volymgrupper

en: Label
sv: Etikett

en: Language Selection
sv: Språkval

en: Load another disk
sv: Läs in en annan diskett

en: Load driver disk
sv: Läs in drivrutinsdiskett

en: Loading
sv: Läser in

en: Loading %s driver
sv: Läser in %s-drivrutinen.

en: Loading SCSI driver
sv: Läser in SCSI-drivrutin

en: Local CD/DVD
sv: Lokal CD/DVD

en: Logical Volume Name
sv: Namn på logisk volym

en: Logical Volume Name:
sv: Namn på logisk volym:

en: Looking for installation images on CD device %s
sv: Söker efter installationsavbilder på CD-enhet %s

en: Looking for installation images on CD device %s
sv: Söker efter installationsavbilder på CD-enhet %s

en: MBR
sv: Huvudbootblock

en: MD RAID ARRAY %s (%-0.f MB)
sv: MD-RAID-kedja %s (%-0.f MB)

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Make LVM Volume Group
sv: Skapa LVM-volymgrupp

en: Make Logical Volume
sv: Skapa logisk volym

en: Make RAID Device
sv: Skapa RAID-enhet

en: Malay
sv: Malajiska

en: Manual TCP/IP Configuration
sv: Manuell TCP/IP-konfiguration

en: Manual configuration
sv: Manuell konfiguration

en: Manually choose
sv: Välj manuellt

en: Manually create your own custom layout on the selected device(s) using our partitioning tool.
sv: Skapa manuellt din egen anpassade layout på de valda enheterna med partitioneringsverktyget.

en: Master Boot Record (MBR)
sv: Huvudstartposten (MBR)

en: Media Check
sv: Mediakontroll

en: Media Detected
sv: Medium detekterades

en: Mi_grate filesystem to:
sv: _Migrera filsystem till:

en: Migrate File Systems
sv: Migrera filsystem

en: Migration Failed
sv: Migrering misslyckades

en: Missing Group
sv: Grupp saknas

en: Missing ISO 9660 Image
sv: ISO 9660-avbild saknas

en: Missing Information
sv: Information saknas

en: Missing Package
sv: Paket saknas

en: Missing Protocol
sv: Protokoll saknas

en: Missing options on line %d of kickstart file %s.
sv: Flagga saknas på rad %d i kickstartfilen %s.

en: Model
sv: Modell

en: More Driver Disks?
sv: Fler drivrutinsdisketter?

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Mount Point Error
sv: Monteringspunktsfel

en: Mount Point/
    RAID/Volume
sv: Monteringspunkt/
    RAID/Volym

en: Mount failed
sv: Montering misslyckades

en: Mount point in use
sv: Monteringspunkten används

en: Multipath Devices
sv: Flervägsenheter

en: Must provide an iSCSI initiator name
sv: Du måste ange ett iSCSI-initierarnamn

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
sv: Måste ange ett --url-argument till Url-kickstartmetoden.

en: NFS Setup
sv: NFS-konfiguration

en: NFS directory
sv: NFS-katalog

en: NFS installation method requires IPv4 support.
sv: NFS-installationsmetod kräver IPv4-stöd.

en: NFS mount options (optional):
sv: NFS-monteringsflaggor (frivilligt):

en: NFS server name:
sv: Namn på NFS-server:

en: Name Server:
sv: Namnserver:

en: Name in use
sv: Namnet används

en: Nameserver:
sv: Namnserver:

en: Network Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: Network Error
sv: Nätverksfel

en: Network Install Required
sv: Nätverksinstallation krävs

en: Networking Device
sv: Nätverksenhet

en: No
sv: Nej

en: No Drives Found
sv: Inga hårddiskar hittades

en: No Media Found
sv: Inget medium hittades

en: No Network Available
sv: Inget nätverk tillgängligt

en: No Software Repos Enabled
sv: Inga programvaruförråd aktiverade

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
sv: Inga enhetsdrivrutiner för ditt system har lästs in. Vill du läsa in några nu?

en: No disks found
sv: Inga diskar hittade

en: No driver found
sv: Ingen drivrutin hittades

en: No drivers found
sv: Inga drivrutiner hittades

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
sv: Inga drivrutiner som kan infogas manuellt kunde hittas. Vill du använda en drivrutinsdiskett?

en: No free slots
sv: Inga lediga platser

en: No free space
sv: Inget ledigt utrymme

en: No iSCSI nodes discovered
sv: Inga iSCSI-noder upptäckta

en: No initiator name set
sv: Inget initierarnamn satt

en: No installation media was found. Please insert a disc into your drive and try again.
sv: Inget installationsmedium hittades.  Sätt in en skiva i din spelare och försök igen.

en: No kernel packages were installed on the system.  Bootloader configuration will not be changed.
sv: Inga kärnpaket installerades på systemet.   Konfigurationen för startprogrammet kommer inte att ändras.

en: No new iSCSI nodes discovered
sv: Inga nya iSCSI-noder upptäcktes

en: No partitions are available to resize.  Only physical partitions with specific filesystems can be resized.
sv: Inga partitioner är tillgängliga att ändra storlek på.  Endast fysiska partitioner med vissa filsystem går att storleksändra.

en: No password
sv: Inget lösenord

en: No usable disks have been found.
sv: Inga användbara diskar har hittats.

en: Northern Sotho
sv: Nordsotho

en: Norwegian(Bokmål)
sv: Norska(bokmål)

en: Not enough physical volumes
sv: Inte tillräckligt med logiska volymer

en: Not enough space
sv: Inte tillräckligt med utrymme

en: Note that the creation action requires one of the following:
    
    * Free space in one of the Hard Drives.
    * At least two free Software RAID partitions.
    * At least one free physical volume (LVM) partition.
    * At least one Volume Group with free space.
sv: Observera att konstruktionsåtgärderna kräver en av följande:
    
    * Fritt ytrymme på en av hårddiskarna.
    * Åtminstone två lediga mjukvaru-RAID-partitioner.
    * Åtminstone en fri fysisk (LVM)-partition.
    * Åtminstone en volymgrupp med fritt utrymme.

en: Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
sv: Observera att det kan finnas uppdateringar tillgängliga för att se till att ditt system fungerar ordentligt och installation av dessa uppdateringar rekommenderas efter omstarten.

en: Notice
sv: Information

en: Number of _spares:
sv: Antal reser_ver:

en: Operational error.
sv: Operativt fel.

en: Optional packages selected: %(inst)d of %(cnt)d
sv: Valfria paket valda: %(inst)d av %(cnt)d

en: Original File System Label:
sv: Ursprunglig filsystemsetikett:

en: Original File System Type:
sv: Ursprunglig filsystemstyp:

en: Other SAN Devices
sv: Andra SAN-enheter

en: PPC PReP Boot
sv: PPC PReP-start

en: Package Installation
sv: Paketinstallation

en: Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d | Packages completed: %(donepkgs)d of %(numpkgs)d
sv[0]: Avklarade paket: %(donepkgs)d av %(numpkgs)d
sv[1]: Avklarade paket: %(donepkgs)d av %(numpkgs)d

en: Packages in %s
sv: Paket i %s

en: Partitioning
sv: Partitionering

en: Partitioning Errors
sv: Partitioneringsfel

en: Partitioning Type
sv: Partitioneringstyp

en: Partitioning Warning
sv: Partitioneringsvarning

en: Partitioning Warnings
sv: Partitioneringsvarningar

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  To do this, select the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
sv: Partitioner av typen "%s" måste begränsas till en enda hårddisk. Detta görs genom att välja hårddisken i krysslistan "Tillåtna hårddiskar".

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Passphrase for encrypted device
sv: Lösenfras för krypterad enhet

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (confirm):
sv: Lösenord (bekräfta):

en: Password Length
sv: Lösenordslängd

en: Password Mismatch
sv: Olika lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Passwords don't match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Performing post-installation configuration
sv: Utför konfiguration efter installation

en: Performing post-installation filesystem changes.  This may take several minutes.
sv: Utför filsystemsändringar efter installationen.  Detta kan ta flera minuter.

en: Performing post-upgrade configuration
sv: Utför konfigurering efter uppgradering

en: Persian
sv: Persiska

en: Physical Volumes to _Use:
sv: Fysiska volymer att _använda:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know it and do not make a typing mistake.
sv: Välj ett root-lösenord.  Du måste skriva det två gånger för att säkerställa att du kan det och inte skrev fel.

en: Placing the root partition on an XFS filesystem is not supported in %s.
sv: Att placera root-partitionen på ett XFS-filsystem stödjs inte i %s.

en: Please Select A Device
sv: Välj en enhet

en: Please enter a logical volume name.
sv: Ange ett logiskt volymnamn.

en: Please enter a volume group name.
sv: Ange ett volymgruppsnamn.

en: Please enter an NFS server and path.
sv: Ange en NFS-server och sökväg.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.
sv: Ange alla parametrar som du vill skicka till modulen %s, åtskilda med blanksteg. Om du inte vet vilka parametrar du bör ange hoppar du bara över denna skärm genom att trycka på knappen "OK".

en: Please enter the URL containing the %s installation image on your server.
sv: Ange URL:en som innehåller %s-installationsavbilden på din server.

en: Please enter the server and NFSv3 path to your %s installation image and optionally additional NFS mount options.
sv: Ange server och NFSv3-sökvägen till din %s-installationsavbild och eventuella ytterligare NFS-monteringsflaggor.

en: Please insert %(productName)s disc %(discnum)d to continue.
sv: Sätt in %(productName)s-skiva %(discnum)d för att fortsätta.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt till %s för att påbörja installationen.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
sv: Anslut din vnc-klient manuellt för att påbörja installationen.

en: Please name this computer.  The hostname identifies the computer on a network.
sv: Namnge din dator. Värdnamnet identifierar datorn i ett nätverk.

en: Please provide the configuration information for this software repository.
sv: Ange konfigurationsinformationen för detta programvaruförråd.

en: Please reboot to use the installed system.
sv: Starta för att använda det installerade systemet.

en: Please select any additional repositories that you want to use for software installation.
sv: Välj de ytterligare förråd du vill använda för installation av mjukvara.

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
sv: Välj den drivrutin nedan som du vill läsa in. Om den inte finns i denna lista och du har en drivrutinsdiskett, tryck F2.

en: Please select the drives you'd like to install the operating system on, as well as any drives you'd like to automatically mount to your system, below:
sv: Välj diskarna du vill installera operativsystemet på, samt eventuella diskar du vill skall monteras automatiskt av ditt system, nedan:

en: Please select the network interface which is connected to
    your FCoE switch.
sv: Välj det nätverksgränssnitt som är anslutet till
    din FCoE-växel.

en: Please shutdown to use the installed system.
sv: Stäng av för att använda det installerade systemet.

en: Polish
sv: Polska

en: Port / Target / LUN
    Target Identifier
sv: Port / Mål / LUN
    Målidentifierare

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese(Brazilian)
sv: Portugisiska(brasiliansk)

en: Post Installation
sv: Efter installation

en: Post Upgrade
sv: Efteruppgradering

en: Post-Installation
sv: Efterinstallation

en: Pre-Installation
sv: Förinstallation

en: Prefix must be between 1 and 32 for IPv4 networks or between 1 and 128 for IPv6 networks
sv: Prefix måste vara mellan 1 och 32 för IPv4-nätverk eller mellan 1 och 128 för IPv6-nätverk

en: Preparing %d DASD device for use with Linux... | Preparing %d DASD devices for use with Linux...
sv[0]: Förbereder %d DASD-enhet för att användas med Linux ...
sv[1]: Förbereder %d DASD-enheter för att användas med Linux ...

en: Preparing to install
sv: Förbereder att installera

en: Preparing transaction from installation source
sv: Förbereder transaktion från installationskälla

en: Press <enter> for a shell
sv: Tryck <retur> för ett skal

en: Proceed with upgrade?
sv: Fortsätt med uppgraderingen?

en: Proxy URL
sv: Proxy-URL

en: Proxy U_RL (host:port)
sv: Proxy-U_RL (värd:port)

en: Proxy must be either an ftp or http URL
sv: Proxy:n måste antingen vara en ftp- eller en http-URL

en: Proxy pass_word
sv: Proxy_lösenord

en: Proxy u_sername
sv: Proxy_användarnamn

en: RAID Device
sv: RAID-enhet

en: RAID Devices
sv: RAID-enheter

en: RAID Partition
sv: RAID-partition

en: RAID _Device:
sv: RAID-_enhet_

en: RAID _Level:
sv: RAID-_nivå:

en: RAM detected (MB):
sv: Detekterat arbetsminne (MB):

en: Re-ini_tialize all
sv: Omini_tiera alla

en: Re_boot
sv: Starta _om

en: Re_set
sv: _Återställ

en: Re_view and modify partitioning layout
sv: _Granska och modifiera partitioneringslayouten

en: Read-Only
sv: Skrivskyddat

en: Reading anaconda updates
sv: Läser anaconda-uppdateringar

en: Reading driver disk
sv: Läser drivrutinsdisk

en: Reboo_t
sv: Starta _om

en: Reboot
sv: Starta om

en: Reboot?
sv: Starta om?

en: Recent kernels (2.4 or newer) need significantly more swap than older kernels, up to twice the amount of RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
sv: Nyare kärnor (2.4 eller nyare) behöver avsevärt mer växlingsutrymme (swap) än tidigare kärnor, upp till dubbelt så mycket som mängden RAM-minne på systemet. Du har för tillfället %d MB växlingsutrymme konfigurerat, men du kan skapa ytterligare växlingsutrymme på ett av dina filsystem nu.

en: Recoverable errors have been detected or dosfsck has discovered an internal inconsistency.
sv: Fel som går att åtgärda har upptäckts eller så har dosfsck upptäckte en intern inkonsistens.

en: Reinstall System
sv: Installera om system

en: Removes all partitions on the selected device(s).  This includes partitions created by other operating systems.
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
sv: Tar bort alla partitioner på de valda enheterna.  Detta inkluderar partitioner skapade av andra operativsystem.
    
    <b>Tips:</b> Detta alternativ kommer ta bort data från de valda enheterna.  Se till att du har säkerhetskopior.

en: Removes only Linux partitions (created from a previous Linux installation).  This does not remove other partitions you may have on your storage device(s) (such as VFAT or FAT32).
    
    <b>Tip:</b> This option will remove data from the selected device(s).  Make sure you have backups.
sv: Tar endast bort Linuxpartitioner (skapade under en tidigare Linuxinstallation).  Detta tar inte bort andra partitioner du kan tänkas ha på dina lagringsenheter (såsom VFAT eller FAT32).
    
    <b>Tips:</b> Detta alternativ kommer ta bort data från de valda enheterna.  Se till att du har säkerhetskopior.

en: Replace Existing Linux System(s)
sv: Ersätt befintliga Linuxsystem

en: Replace existing Linux system
sv: Ersätter existerande Linuxsystem

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
sv: Förrådet %r saknar namn i konfigurationen, använder id

en: Repository _URL
sv: Förråds-_URL:

en: Repository editing is not available in text mode.
sv: Förrådsredigering är inte tillgängligt i textläge.

en: Requested password contains non-ASCII characters, which are not allowed.
sv: Det begärda lösenordet innehåller tecken som inte är ASCII och det är inte tillåtet.

en: Required Install Media
sv: Nödvändiga installationsmedia

en: Rescue
sv: Räddning

en: Rescue Method
sv: Räddningsmetod

en: Rescue Mode
sv: Räddningsläge

en: Resize Device Error
sv: Fel vid storleksändring av enhet

en: Resize FileSystem Error
sv: Fel vid ändring av storlek på filsystemet

en: Resizing
sv: Ändrar storlek

en: Resizing Failed
sv: Misslyckades ändra storlek

en: Resizing filesystem on %s
sv: Ändrar storlek på filsystemet på %s

en: Retains your current data and partitions and uses only the unpartitioned space on the selected device(s), assuming you have enough free space available.
sv: Bevarar dina nuvarande data och partitioner och använder bara det opartitionerade utrymmet på de valda enheterna, under antagandet att du har tillräckligt fritt utrymme tillgängligt.

en: Retrieving
sv: Hämtar

en: Retrieving installation information for %s.
sv: Hämtar installationsinformation för %s.

en: Retrieving installation information.
sv: Hämtar installationsinformation.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Retrying
sv: Försöker igen

en: Retrying download.
sv: Försöker hämta igen.

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Root Password
sv: Root-lösenord

en: Root Password:
sv: Rootlösenord:

en: Root _Password:
sv: Root-_lösenord:

en: Running anaconda %s, the %s rescue mode - please wait.
sv: Kör anaconda %s, räddningsläget för %s - var vänlig vänta.

en: Running anaconda %s, the %s system installer - please wait.
sv: Kör anaconda %s, systeminstallationsprogrammet för %s - var vänlig vänta.

en: Running anaconda via telnet.
sv: Kör anaconda via telnet.

en: Running post-installation scripts
sv: Kör efterinstallationsskript

en: Running pre-installation scripts
sv: Kör förinstallationsskript

en: Running...
sv: Kör...

en: Russian
sv: Ryska

en: Saving Screenshot
sv: Sparar skärmdump

en: Scanning
sv: Söker

en: Scanning iSCSI nodes
sv: Söker SCSI-noder

en: Screenshots Copied
sv: Skärmdumpar kopierade

en: Scriptlet Failure
sv: Skriptfel

en: Search
sv: Sök

en: Search By:
sv: Sök efter:

en: Search Results:
sv: Sköresultat:

en: Second BIOS drive:
sv: Andra BIOS-disk:

en: Seconds:
sv: Sekunder:

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
sv: Välj "Ja" för att fortsätta och formatera dessa partitioner, eller "Nej" för att gå tillbaka och ändra dessa inställningar.

en: Select A Directory
sv: Välj en katalog

en: Select Device Driver to Load
sv: Välj enhetsdrivrutin att läsa in

en: Select Partition
sv: Välj partition

en: Select driver
sv: Välj drivrutin

en: Select driver disk image
sv: Välj avbild för drivrutinsdiskett

en: Select network interface
sv: Välj nätverksgränssnitt

en: Select the _partition to put the swap file on:
sv: Välj den _partition som växlingsfilen ska läggas på:

en: Select the file which is your driver disk image.
sv: Välj den fil som är avbilden för drivrutinsdisketten.

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbian(Latin)
sv: Serbiska(latinsk)

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Setup Networking
sv: Konfigurera nätverk

en: Shared library error.
sv: Fel i delat bibliotek.

en: Show Identifiers that Include:
sv: Visa identifierare som innehåller:

en: Show Only Devices From:
sv: Visa endast enheter från:

en: Show Only Devices Using:
sv: Visa endast enheter som använder:

en: Shrink Current System
sv: Krymp nuvarande system

en: Shrinks existing partitions to create free space for the default layout.
sv: Krymper befintliga partitioner för att skapa fritt utrymme för standardlayouten.

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Sinhala
sv: Singalesiska

en: Size
    (MB)
sv: Storlek
    (MB)

en: Size (MB)
sv: Storlek (MB)

en: Size (MB):
sv: Storlek (MB):

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip boot loader updating
sv: Hoppa över uppdatering av startprogram

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Software Development
sv: Programvaruutveckling

en: Software RAID allows you to combine several disks into a larger RAID device.  A RAID device can be configured to provide additional speed and reliability compared to using an individual drive.  For more information on using RAID devices please consult the %s documentation.
sv: Programvaru-RAID låter dig kombinera flera hårddiskar i en större RAID-enhet.  En RAID-enhet kan konfigureras att tillhandahålla ytterligare hastighet och pålitlighet jämfört med att använda en ensam hårddisk.  För mer information om användning av RAID-enheter, se %s-dokumentationen.

en: Some of your software repositories require networking, but there was an error enabling the network on your system.
sv: En del av dina programvaruförråd kräver nätverk, men ett fel uppstod vid aktiveringen av nätverket på ditt system.

en: Some packages associated with this group are not required to be installed but may provide additional functionality.  Please choose the packages which you would like to have installed.
sv: Några paket associerade med denna grupp måste inte installeras men kan ge extra funktionalitet.  Välj de paket du vill ha installerade.

en: Spanish
sv: Spanska

en: Specialized Storage Devices
sv: Speciella lagringsenheter

en: Specify optional module arguments
sv: Ange valfria modulparametrar

en: Standard Partition
sv: Standardpartition

en: Start VNC
sv: Starta VNC

en: Starting VNC...
sv: Startar VNC...

en: Starting graphical installation.
sv: Startar grafisk installation.

en: Starting installation process
sv: Startar installationsprocess

en: Storage Activation Failed
sv: Misslyckades aktivera lagring

en: Storing encryption keys
sv: Lagrar krypteringsnycklar

en: Success
sv: Gick bra

en: Suggested size (MB):
sv: Föreslagen storlek (MB):

en: Swap file _size (MB):
sv: _Storlek på växlingsfil (MB):

en: Swap file size (MB):
sv: Storlek på växlingsfil (MB):

en: Swedish
sv: Svenska

en: System clock uses UTC
sv: Systemklockan använder UTC

en: System to Rescue
sv: System att rädda

en: System to Upgrade
sv: System att uppgradera

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Target
sv: Mål

en: Target:
sv: Mål:

en: Telugu
sv: Telugo

en: Test
sv: Testa

en: Text mode provides a limited set of installation options.  It does not allow you to specify your own partitioning layout or package selections.  Would you like to use VNC mode instead?
sv: Textläge ger ett begränsat antal installationsalternativ.  Det tillåter inte att du anger din egen partitioneringsuppdelning eller ditt eget paketval.  Skulle du vilja använda VNC-läge istället?

en: Thank you for downloading this pre-release of %(productName)s.
    
    This is not a final release and is not intended for use on production systems.  The purpose of this release is to collect feedback from testers, and it is not suitable for day to day usage.
    
    To report feedback, please visit:
    
       %(bugzillaUrl)s
    
    and file a report against '%(fileagainst)s'.
sv: Tack för att du har hämtat denna förhandsutgåva av %(productName)s.
    
    Detta är inte en slutgiltig version och den är inte avsedd för användning på system i produktion.  Ändamålet med denna utgåva är att samla information från testare, och den är inte lämplig för daglig användning.
    
    För att skicka återkoppling, besök:
    
        %(bugzillaUrl)s
    
    och fyll i en felrapport mot "%(fileagainst)s".

en: That directory could not be mounted from the server.
sv: Den katalogen kunde inte monteras från servern.

en: That directory does not seem to contain a %s installation image.
sv: Den katalogen verkar inte innehålla en %s-installationsavbild.

en: That's not the correct %s disc.
sv: Detta är inte rätt %s skiva.

en: The %s disc was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
sv: Skivan med %s kunde inte hittas i någon av dina CDROM-enheter. Sätt i skivan med %s och tryck %s för att försöka igen.

en: The %s disc was not found in any of your drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
sv: Skivan med %s kunde inte hittas i någon av dina enheter. Sätt i skivan med %s och tryck %s för att försöka igen.

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error.
sv: ISO-avbilden %s har en storlek som inte är en multipel av 2048 bytes. Det kan betyda att den blev förstörd när den överfördes till denna dator.
    
    Det är rekommenderat att du avbryter din installation, men du kan välja att fortsätta om du tror detta inte är korrekt.

en: The VNC server is now running.
sv: VNC-servern kör nu.

en: The arch of the release of %(productName)s you are upgrading to appears to be %(myarch)s which does not match your previously installed arch of %(arch)s.  This is likely to not succeed.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
sv: Arkitekturen på den utgåva av %(productName)s du uppgraderar verkar vara %(myarch)s vilket inte stämmer överens med din tidigare installerade arkitektur %(arch)s.  Detta kommer antagligen inte att lyckas.  Är du säker på att du vill fortsätta uppgraderingsprocessen?

en: The boot partition must be within the first 4MB of the disk.
sv: Startpartitionen måste finnas inom de första 4 MB av disken.

en: The current requested size (%(size)10.2f MB) is larger than the maximum logical volume size (%(maxlv)10.2f MB). To increase this limit you can create more Physical Volumes from unpartitioned disk space and add them to this Volume Group.
sv: Den nu storleken (%(size)10.2f MB) är större än den maximala storleken på en logisk volym (%(maxlv)10.2f MB).  För att höja denna gräns kan du skapa fler fysiska volymer från opartitionerat diskutrymme och lägga till dem i denna volymgrupp.

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage.  What additional tasks would you like your system to support?
sv: Standardinstallationen av %s inkluderar en samling program som är lämpliga för allmän internetanvändning.  Vilka ytterligare uppgifter vill du att ditt system skall stödja?

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage. You can optionally select a different set of software now.
sv: Standardinstallationen av %s inkluderar en samling program som är lämpliga för allmän internetanvändning.  Du har möjlighet att välja en annan uppsättning program nu.

en: The default installation of %s is a minimum install. You can optionally select a different set of software now.
sv: Standardinstallationen av %s är en minimal installation.  Du har möjlighet att välja en annan uppsättning program nu.

en: The disk %s requires at least 1MB of free space at the beginning.
sv: Disken %s kräver åtminstone 1 MB fritt utrymme i början.

en: The file %s cannot be opened.  This is due to a missing file, a corrupt package or corrupt media.  Please verify your installation source.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will likely require reinstallation.
sv: Filen %s kan inte öppnas.  Detta beror på att en fil saknas, ett trasigt paket eller trasigt medium.  Kontrollera din installationskälla.
    
    Om du avbryter kommer ditt system hamna i ett inkonsistent läge som troligen kräver en ominstallation.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
sv: Filsystemen på den Linuxinstallation som du har valt att uppgradera har redan monterats. Du kan inte gå tillbaka efter detta.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
sv: Följande är kataloger som istället borde vara symboliska länkar, och dessa kommer att orsaka problem vid uppgraderingen. Var vänlig och återställ dem till deras ursprungliga tillstånd som symboliska länkar och starta om uppgraderingen.

en: The following critical errors exist with your requested partitioning scheme. These errors must be corrected prior to continuing with your install of %(productName)s.
    
    %(errorstr)s
sv: De följande ödesdigra felen finns i ditt begärda partitioneringsschema.  Dessa fel måste rättas innan du kan fortsätta med installationen av %(productName)s.
    
    %(errorstr)s

en: The following devices have been found on your system.
sv: Följande enheter har hittats i ditt system.

en: The following error occurred when mounting the file systems listed in /etc/fstab.  Please fix this problem and try to upgrade again.
    %s
sv: Följande fel uppstod när filsystem som finns med i /etc/fstab monterades.  Åtgärda detta problem och försök att uppgradera igen.
    %s

en: The following error occurred while setting up the installation repository:
    
    %(e)s
    
    Please provide the correct information for installing %(productName)s.
sv: Följande fel inträffade när installationsförrådet sattes upp:
    
    %(e)s
    
    Ange korrekt information för att installera %(productName)s.

en: The following error occurred while setting up the repository:
    
    %s
sv: Följande fel uppstod när förrådet upprättades:
    
    %s

en: The following error was encountered while downloading the escrow certificate:
    
    %s
sv: Följande fel uppstod när deponeringscertifikatet hämtades:
    
    %s

en: The following error was found while parsing the kickstart configuration file:
    
    %s
sv: Följande fel upptäcktes vid tolkning av kickstart-konfigurationsfilen:
    
    %s

en: The following errors occurred with your partitioning:
    
    %(errortxt)s
    
    This can happen if there is not enough space on your hard drive(s) for the installation. %(extra)s
sv: Följande fel inträffade med din partitionering:
    
    %(errortxt)s
    
    Detta kan inträffa om det inte finns tillräckligt med utrymme på dina hårddiskar för installationen. %(extra)s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
sv: Följande filsystem på ditt Linuxsystem avmonterades inte korrekt. Starta upp din Linuxinstallation och låt filsystemen kontrolleras, och stäng sedan ner korrekt för att uppgradera.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
sv: Följande filsystem på ditt Linuxsystem avmonterades inte korrekt. Vill du montera dem ändå?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
sv: Följande filer är absoluta symboliska länkar, och dessa stöds inte under en uppgradering. Var vänlig och ändra dem till relativa symboliska länkar och starta om uppgraderingen.

en: The following invalid argument was specified for the kickstart driver disk command: %s
sv: Följande ogiltiga argument angavs till kickstartkommandot för drivrutinsdiskett: %s

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
sv: Följande partitioner togs inte bort eftersom de används:
    
    %s

en: The following pre-existing devices have been selected to be formatted, destroying all data.
sv: De följande befintliga enheterna har valts ut för formatering, vilket förstör all data.

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
sv: De följande befintliga partitionerna har valts ut för formatering som kommer att förstöra all data.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
sv: De följande varningarna finns hos ditt begärda partitioneringsschema.
    
    %s
    
    Vill du fortsätta med ditt begärda partitioneringsschema?

en: The given location isn't a valid %s live CD to use as an installation source.
sv: Den angivna platsen är inte en giltig %s live-CD som kan användas som installationskälla.

en: The hostname "%(hostname)s" is not valid for the following reason:
    
    %(herrors)s
sv: Värdnamnet "%(hostname)s" är inte giltigt av följande skäl:
    
    %(herrors)s

en: The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
sv: Avbilden som testades nyss innehåller fel. Detta kan bero på en felaktig hämtning eller en trasig skiva. Prova att göra rent skivan om tillämpligt och försök igen. Om detta test fortsätter att misslyckas bör du inte fortsätta installationen.

en: The image which was just tested was successfully verified.  It should be OK to install from this media.  Note that not all media/drive errors can be detected by the media check.
sv: Avbilden som just testades verifierades riktigt.  Det skall vara OK att installera från detta media.  Observera att inte alla media-/enhetsfel kan upptäckas av mediakontrollen.

en: The installation source given by device %s could not be found.  Please check your parameters and try again.
sv: Installationskällan angiven av enheten %s kunde inte hittas. Kontrollera dina parametrar och försök igen.

en: The installer has detected the %(type)s boot loader currently installed on %(bootDev)s.
sv: Installationsprogrammet har detekterat startprogrammet %(type)s som är installerat på %(bootDev)s.

en: The installer has tried to mount image #%s, but cannot find it on the hard drive.
    
    Please copy this image to the drive and click Retry.  Click Exit to abort the installation.
sv: Installationsprogrammet har försökt att montera avbild nr. %s, men kan inte hitta den på hårddisken.
    
    Kopiera denna avbild till hårddisken och klicka på Försök igen.  Klicka på Avsluta för att avbryta installationen.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
sv: Installationsprogrammet kan inte detektera det startprogram som för tillfället används på ditt system.

en: The kickstart configuration file is missing required information that anaconda cannot prompt for.  Please add the following sections and try again:
    %s
sv: Kickstartkonfigurationsfilen saknar nödvändig information som anaconda inte kan fråga efter.  Lägg till följande sektioner och försök igen:
    %s

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
sv: Det logiska volymnamnet "%s" används redan. Välj ett annat.

en: The mount point "%s" is in use. Please pick another.
sv: Monteringspunkten "%s" används. Välj en annan.

en: The mount point %s is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
sv: Monteringspunkten %s är ogiltig. Monteringspunkter måste börja med "/" och kan inte sluta med "/", och måste innehålla skrivbara tecken och inga blanksteg.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
sv: Monteringspunkten %s måste ligga på ett linux-filsystem.

en: The partitioning scheme you requested caused the following critical errors.
sv: Partitioneringsschemat du begärde orsakade följande kritiska fel.

en: The partitioning scheme you requested generated the following warnings.
sv: Partitioningsschemat du begärde genererade följande varningar.

en: The passphrase must be at least %d character long. | The passphrase must be at least %d characters long.
sv[0]: Lösenfrasen måste vara minst %d tecken lång.
sv[1]: Lösenfrasen måste vara minst %d tecken lång.

en: The passphrase must be at least eight characters long.
sv: Lösenfrasen måste vara minst åtta tecken lång.

en: The passphrases you entered were different.  Please try again.
sv: Lösenfraserna du angav var olika.  Försök igen.

en: The password must be at least six characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst sex tecken långt.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
sv: Lösenorden du angav var olika. Var vänlig och försök igen.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
sv: Lösenorden du skrev in var olika. Var vänlig och försök igen.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
sv: Den fysiska ytans storlek kan inte ändras eftersom utrymmet som krävs för de för tillfället angivna logiska volymerna annars kommer att bli större än det tillgängliga utrymmet.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom maximala logiska volymstorleken (%10.2f MB) är mindre än en eller flera av de angivna logiska volymerna.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is larger than the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom det värde som valts (%(curpe)10.2f MB) är större än den minsta fysiska volymen (%(maxpvsize)10.2f MB) i volymgruppen.

en: The physical extent size cannot be changed because the value selected (%(curpe)10.2f MB) is too large compared to the size of the smallest physical volume (%(maxpvsize)10.2f MB) in the volume group.
sv: Storleken på den fysiska ytan kan inte ändras eftersom det värde som valts (%(curpe)10.2f MB) är för stor jämfört med storleken på den minsta fysiska volymen (%(maxpvsize)10.2f MB) i volymgruppen.

en: The repository %s has already been added.  Please choose a different repository name and URL.
sv: Förrådet %s har redan lagts till.  Välj ett annat förrådsnamn och URL.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
sv: Den begärda storleken som angavs är inte ett giltigt tal större än 0.

en: The rescue environment will now attempt to find your Linux installation and mount it under the directory %s.  You can then make any changes required to your system.  If you want to proceed with this step choose 'Continue'.  You can also choose to mount your file systems read-only instead of read-write by choosing 'Read-Only'.  If you need to activate SAN devices choose 'Advanced'.
    
    If for some reason this process fails you can choose 'Skip' and this step will be skipped and you will go directly to a command shell.
sv: Räddningsmiljön kommer nu att försöka hitta din Linuxinstallation och montera det under katalogen %s.  Du kan sedan göra de nödvändiga ändringarna i ditt system.  Om du vill fortsätta med detta steg väljer du "Fortsätt".  Du kan också välja att montera dina filsystem i skrivskyddat läge genom att välja "Skrivskyddat".  Om du behöver aktivera SAN-enheter, välj "Avancerat".
    
    Om detta av någon anledning misslyckas kan du välja "Hoppa över" då detta steg kommer hoppas över och du kommer att hamna i ett kommandoskal direkt.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
sv: root-kontot används för administration av systemet. Ange ett lösenord för root-användaren.

en: The root filesystem you created is not large enough for this live image (%.2f MB required).
sv: Rotfilsystemet du skapade är inte tillräckligt stort för denna live-avbild (%.2f MB krävs).

en: The root for the previously installed system was not found.
sv: Roten till det tidigare installerade systemet hittades inte.

en: The root for the previously installed system was not found.  You can exit installer or backtrack to choose installation instead of upgrade.
sv: Roten till det tidigare installerade systemet hittades inte.  Du kan avbryta installeraren eller gå tillbaka och välja installation istället för uppgradering.

en: The root password must be at least 6 characters long.
sv: Root-lösenordet måste vara minst 6 tecken långt.

en: The root password must be at least six characters long.
sv: Root-lösenordet måste vara minst sex tecken långt.

en: The screenshots have been saved in the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
sv: Skärmdumparna har sparats i katalogen:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    Du kan komma åt dessa när du startar om och loggar in som root.

en: The size entered for this logical volume (%(size)d MB) combined with the size of the other logical volume(s) exceeds the size of the volume group (%(tempvgsize)d MB). Please make the volume group larger or make the logical volume smaller.
sv: Storleken som angavs för denna logiska volym (%(size)d MB) kombinerat med storleken på de andra logiska volymerna överskrider storleken på volymgruppen (%(tempvgsize)d MB).  Gör volymgruppen större eller gör de logiska volymerna mindre.

en: The software you have selected to install will require the following %(productName)s %(productVersion)s discs:
    
    %(reqcdstr)s
    Please have these ready before proceeding with the installation.  If you need to abort the installation and exit please select "Reboot".
sv: Programvaran du har valt att installera kommer att kräva följande %(productName)s %(productVersion)s-skivor:
    
    %(reqcdstr)s
    Ha dessa till hands innan du fortsätter med installationen. Om du måste avbryta installationen och avsluta, välj "Starta om".

en: The storage configuration you have chosen has already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
sv: Lagringkonfigurationen du har valt har redan aktiverats.  Du kan inte längre gå tillbaka till diskredigeringsskärmen.  Vill du fortsätta med installationsprocessen?

en: The swap device:
    
         %s
    
    does not contain a supported swap volume.  In order to continue installation, you will need to format the device or skip it.
sv: Växlingsenheten:
    
         %s
    
    innehåller inte en stödd växlingsvolym.  För att fortsätta installationen behöver du formatera enheten eller hoppa över den.

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. If you are performing a new install, make sure the installer is set to format all swap devices.
sv: Växlingsenheten:
    
         %s
    
    i din /etc/fstab-fil används för tillfället som en enhet för programvarususpendering, vilket innebär att ditt system är i viloläge.  Om du utför en nyinstallation bör du se till att installationsprogrammet är inställt att formatera alla växlingspartitioner.

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. To perform an upgrade, please shut down your system rather than hibernating it.
sv: Växlingsenheten:
    
         %s
    
    i din /etc/fstab-fil används för tillfället som en enhet för programvarususpendering, vilket innebär att ditt system är i viloläge.  För att utföra en uppgradering behöver du stänga av ditt system istället för att försätta det i viloläge.

en: The swap device:
    
         %s
    
    is an old-style Linux swap partition.  If you want to use this device for swap space, you must reformat as a new-style Linux swap partition.
sv: Växlingsenheten:
    
         %s
    
    är en Linuxväxlingspartion i gannal stil.  Om du vill använda denna enhet till växlingsutrymme måste du formatera om den som en Linuxväxlingspartition i ny stil.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
sv: Växlingsfilen måste vara mellan 1 och 2000 MB stor.

en: The system will be rebooted now.
sv: Systemet kommer nu att startas om.

en: The system will now reboot.
sv: Systemet kommer nu att startas om.

en: The value you entered is not a valid number.
sv: Värdet du angav är inte ett giltigt tal.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
sv: Volymgruppsnamnet "%s" används redan. Välj ett annat.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup require.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer att installeras på ditt system efter installationen är färdig. Du kan nu ange ytterligare kärn- och chandev-parametrar som din maskin eller konfiguration kanske kräver.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer nu att installeras på ditt system.
    
    Rotpartitionen kommer att vara den du valde tidigare under partitionskonfigurationen.
    
    Kärnan som används för att starta maskinen kommer att vara den som installeras som standard.
    
    Om du vill göra ändringar senare efter installationen kan du redigera konfigurationsfilen /etc/zipl.conf.
    
    Du kan nu ange eventuella ytterligare kärnparametrar som din maskin eller din konfiguration kräver.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
sv: Startprogrammet z/IPL kommer att installeras på ditt system.

en: There are multiple partitions on this device which could contain the driver disk image.  Which would you like to use?
sv: Det finns flera partitioner på denna enhet som kan innehålla avbilden för drivrutinsdisketten. Vilken vill du använda?

en: There are multiple partitions on this device which could contain the update disk image.  Which would you like to use?
sv: Det finns flera partitioner på denna enhet som kan innehålla diskavbilden uppdatering.  Vilken vill du använda?

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you must reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
sv: Det finns inget ledigt utrymme i volymgruppen för att skapa nya logiska volymer. För att lägga till en logisk volym måste du minska storleken på en eller flera av de befintliga logiska volymerna

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för växlingspartitionen på den enheten.

en: There seem to be one or more existing Linux installations on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
sv: Det verkar finnas en eller flera Linux-installationer på ditt system.
    
    Välj en att uppgradera, eller välj "Installera om system" för att installera ditt system från grunden.

en: There was an error configuring your network interface.
sv: Ett fel inträffade vid konfigurertömning av målhårddiskarna. Kloning misslyckades.

en: There was an error encountered while resizing the device %s.
sv: Ett fel dök upp när storleken på enhet %s ändrades.

en: There was an error installing the bootloader.  The system may not be bootable.
sv: Ett fel uppstod vid installation av startprogrammet.  Systemet kanske inte kan startas.

en: There was an error installing the live image to your hard drive.  This could be due to bad media.  Please verify your installation media.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will require reinstallation.
sv: Det uppstod ett fell vid installation av live-avbilden till din hårddisk.  Detta kan bero på trasigt medium.  Kontrollera ditt installationsmedium.
    
    Om du avbryter kommer ditt system hamna i ett inkonsistent läge som kräver en ominstallation.

en: There was an error running the kickstart script at line %(lineno)s.  You may examine the output in %(msgs)s.  This is a fatal error and installation will be aborted.  Press the OK button to exit the installer.
sv: Det uppstod ett fel vid körningen av kickstartskriptet på rad %(lineno)s.  Du kan undersöka utdata i %(msgs)s.  Detta är ett ödesdigert fel och installationen kommer att avbrytas.  Tryck OK-knappen för att avsluta installationsprogrammet.

en: There was an error running your transaction for the following reason(s): %s.
sv: Ett fel uppstod när din transaktion kördes av följande skäl: %s

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s
sv: Ett fel uppstod när transaktionen kördes av följande skäl: %s

en: There were file conflicts when checking the packages to be installed:
    %s
sv: Det fanns konflikter vid kontrollen av paketen som skulle installeras:
    %s

en: Third BIOS drive:
sv: Tredje BIOS-disk:

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
sv: Detta startmål kan inte tas bort eftersom det är avsett för det %s-system du håller på att installera.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take effect immediately.
sv: Denna ändring i värdet på den fysiska ytan kommer att kräva att storleken på den aktuella logiska volymen avrundas uppåt i storlek till en heltalsmultipel av den fysiska ytan.
    
    Denna ändring kommer att börja gälla omedelbart.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
sv: Denna ändring i värdet på den fysiska ytan kommer att slösa bort avsevärda mängder utrymme på en eller flera av de fysiska volymerna i volymgruppen.

en: This device is already being used for another boot entry.
sv: Denna enhet används redan för en annan startpost.

en: This device is an extended partition which contains logical partitions that cannot be deleted:
sv: Denna enhet är en utökad partition som innehåller logiska partitioner som inte kan tas bort:

en: This device is part of a LVM volume group.
sv: Denna enhet är en del av en LVM-volymgrupp.

en: This device is part of a RAID device.
sv: Denna enhet är en del av en RAID-enhet.

en: This device is part of the LVM volume group '%s'.
sv: Denna enhet är en del av LVM-volymgruppen "%s".

en: This device is part of the RAID device %s.
sv: Denna partition är en del av RAID-enheten %s.

en: This is a global passphrase
sv: Detta är en global lösenfras

en: This is the recommended option.
sv: Detta är det rekommenderade alternativet.

en: This label is already in use for another boot entry.
sv: Denna etikett används redan för en annan startpost.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
sv: Denna montering är ogiltig.  Katalogen %s måste finnas på /-filsystemet.

en: This option creates a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
sv: Detta alternativ skapar en ny konfiguration för startprogrammet. Om du vill byta startprogram bör du välja detta.

en: This option makes no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
sv: Detta alternativ kommer inte att göra några ändringar i din konfiguration för startprogrammet. Om du använder ett startprogram från en tredje part bör du välja detta.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
sv: Denna partition innehåller data för hårddiskinstallationen.

en: This partition is part of an inconsistent LVM Volume Group.
sv: Denna enhet är en del av en inkonsistent LVM-volymgrupp.

en: This release of %(productName)s supports an updated file system, which has several benefits over the file system traditionally shipped in %(productName)s.  This installation program can migrate formatted partitions without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
sv: Denna utgåva av %(productName)s stödjer ett uppdaterat filsystem, som har flera fördelar jämfört med filsystemet som normalt använts i %(productName)s.  Detta installationsprogram kan migrera formaterade partitioner utan förlust av data.
    
    Vilka av dessa partitioner vill du migrera?

en: This release of %(productName)s supports the an updated file system, which has several benefits over the file system traditionally shipped in %(productName)s.  This installation program can migrate formatted partitions without data loss.
    
    Which of these partitions would you like to migrate?
sv: Denna utgåva av %(productName)s stödjer ett uppdaterat filsystem, som har flera fördelar jämfört med filsystemet som traditionellt kommit med %(productName)s.  Detta installationsprogram kan migrera formaterade partitioner utan förlust av data.
    
    Vilka av dessa partitioner vill du migrera?

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please configure a network interface.
sv: Detta kräver att du har en fungerande nätverksuppkoppling under installationsprocessen. Vänligen konfigurera ett nätverksinterface.

en: This will update your current boot loader.
sv: Detta kommer att uppdatera ditt nuvarande startprogram.

en: Time Zone Selection
sv: Tidszonsval

en: To begin testing the media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
sv: För att påbörja testandet av media innan installationen trycker du %s.
    
    Välj %s för att hoppa över mediatestet och starta installationen.

en: To create a PV you need a partition with free space.  To create a VG you need a PV that is not part of any existing VG.  To create a LV you need a VG with free space.
sv: För att skapa en PV behöver du en partition med ledigt utrymme.  För att skapa en VG behöver du en PV som inte utgör del av någon befintlig VG.  För att skapa en LV behöver du en VG med ledigt utrymme.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device that can be formatted and mounted.
sv: För att använda RAID måste du först skapa minst två partitioner av typen "programvaru-RAID". Sedan kan du skapa en RAID-enhet som kan formateras och monteras.

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
sv: För att använda iSCSI diskar måste du ange adressen till ditt iSCSI-mål ochiSCSI-initiatorns namn som du har konfigurerat för din maskin.

en: Too small
sv: För liten

en: Total Space:
sv: Totalt utrymme:

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type
sv: Typ

en: URL Setup
sv: URL-konfiguration

en: URL is a _mirror list
sv: URL:en är en s_pegellista

en: URL must be either an ftp or http URL
sv: URL:en måste antingen vara en ftp- eller en http-URL

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable To Delete
sv: Kan inte ta bort

en: Unable To Edit
sv: Kan inte redigera

en: Unable to Start X
sv: Kan inte starta X

en: Unable to access the disc.
sv: Kan inte komma åt skivan.

en: Unable to activate a networking device.  Networking will not be available in rescue mode.
sv: Kan inte aktivera en nätverksenhet. Nätverket kommer inte vara tillgängligt i räddningsläge.

en: Unable to change iSCSI initiator name once set
sv: Det går inte att ändra iSCSI-initierarnamn när det en gång är satt

en: Unable to download the kickstart file.  Please modify the kickstart parameter below or press Cancel to proceed as an interactive installation.
sv: Kunde inte ladda ner uppstartstilfen. Vänligen modifiera uppstarts-parametern nedan eller tryck Avbryt för att fortsätta en interaktiv installation.

en: Unable to download the updates image.  Please modify the updates location below or press Cancel to proceed without updates..
sv: Kunde inte ladda ner uppdateringsavbilden.  Modifiera uppdateringsplatsen nedan eller tryck Avbryt för att fortsätta utan uppdateringar.

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
sv: Kan inte hitta /bin/sh att köra!  Startar inte ett skal

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
sv: Kan inte hitta några enheter av den typ som behövs för denna installationstyp. Vill du välja din drivrutin manuellt eller använda en drivrutinsdiskett?

en: Unable to find image
sv: Kunde inte hitta avbild

en: Unable to find install image %s
sv: Kunde inte hitta installationsavbilden %s

en: Unable to find the checksum in the image.  This probably means the disc was created without adding the checksum.
sv: Det går inte att läsa diskkontrollsumman i avbilden.  Detta betyder troligtvis att disken skapades utan att kontrollsumman lades till.

en: Unable to load title bar
sv: Kan inte läsa in titelrad

en: Unable to mount filesystem
sv: Kan inte montera filsystem

en: Unable to open the image.
sv: Det gick inte att öppna avbilden.

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
sv: Kan inte läsa gruppinformation från förrådet.  Detta är ett problem med generationen av ditt installationsträd.

en: Unable to read package metadata from repository.  This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your repository has been correctly generated.
    
    %s
sv: Kan inte läsa paketmetadata från förrådet.  Detta kan bero på att repodata-katalogen saknas. Försäkra dig om att ditt förråd har genererats korrekt. 
    
    %s

en: Unable to read package metadata. This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your install tree has been correctly generated.
    
    %s
sv: Det går inte att läsa paketmetadata.  Detta kan bero på att repodata-katalogen saknas.  Försäkra dig om att ditt installationsträd genererats korrekt.
    
    %s

en: Unable to retrieve %s.
sv: Kan inte hämta %s.

en: Unable to retrieve the install image.
sv: Kan inte hämta installationsavbilden.

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Unformatted DASD Device Found | Unformatted DASD Devices Found
sv[0]: Oformaterad DASD-enhet funnen
sv[1]: Oformaterade DASD-enheter funna

en: Unknown Device
sv: Okänd enhet

en: Unknown Linux system
sv: Okänt Linux-system

en: Unknown Url method %s
sv: Url-metoden %s är okänd

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
sv: Okänd kickstartkälla för drivrutinsdiskett: %s

en: Unknown error processing %%ksappend lines: %s
sv: Okänt fel vid bearbetning av %%ksappend-rader: %s

en: Unknown return code: %d.
sv: Okänt returvärde: %d.

en: Unrecoverable Error
sv: Olösligt fel

en: Update Disk Source
sv: Diskkälla för uppdatering

en: Update boot loader configuration
sv: Uppdatera konfiguration av startprogram

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Updates Disk
sv: Uppdateringsdisk

en: Upgrade Boot Loader Configuration
sv: Uppgradera konfiguration av startprogram

en: Upgrade Examine
sv: Granskning av uppgradering

en: Upgrade Swap Partition
sv: Uppgradera växlingspartition

en: Upgrade an Existing Installation
sv: Uppgradera en befintlig installation

en: Upgrade root not found
sv: Uppgraderingsrott hittades inte

en: Upgrading %s
sv: Uppgraderar %s

en: Usage error.
sv: Användningsfel.

en: Usage or syntax error.
sv: Användnings- eller syntaxfel.

en: Use All Space
sv: Använt allt utrymme

en: Use DCB
sv: Använd DCB

en: Use Free Space
sv: Använd ledigt utrymme

en: Use a driver disk
sv: Använd en drivrutinsdiskett

en: Use entire drive
sv: Använd hela enheten

en: Use free space
sv: Använd ledigt utrymme

en: Use text mode
sv: Använd textläge

en: Used Space:
sv: Använt diskutrymme:

en: Username
sv: Användarnamn

en: VNC Configuration
sv: VNC-konfiguration

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Volume Group Name:
sv: Namn på volymgrupp:

en: Volume to Shrink
sv: Volym att krympa

en: WWPN %(wwpn)s not found at zFCP device %(devnum)s.
sv: WWPN %(wwpn)s finns inte på zFCP-enhet %(devnum)s.

en: Waiting for NetworkManager
sv: Väntar på NetworkManager

en: Waiting for NetworkManager to activate these devices: %s
sv: Väntar på att NetworkManager skall aktivera dessa enheter: %s

en: Waiting for NetworkManager to configure %s.
sv: Väntar på att NetworkManager skall konfigurera %s.

en: Waiting for telnet connection.
sv: Väntar på telnet-anslutning.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning! This is pre-release software!
sv: Varning! Detta är en förhandsutgåva!

en: Warning: %s.
sv: Varning: %s.

en: Warnings During Automatic Partitioning
sv: Varningar under automatisk partitionering

en: Weak Password
sv: Svagt lösenord

en: Web Server
sv: Webbserver

en: Welcome to %(productName)s for %(productArch)s
sv: Välkommen till %(productName)s för %(productArch)s

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Welcome to %s for %s
sv: Välkommen till %s för %s

en: Welcome to %s for %s - Rescue Mode
sv: Välkommen till %s för %s - räddningsläge

en: Welcome to %s!
sv: Välkommen till %s!

en: Welsh
sv: Kymriska

en: What language would you like to use during the installation process?
sv: Vilket språk vill du använda under installationen?

en: What partition and directory on that partition holds the installation image for %s?  If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
sv: Vilken partition, och katalog på den partitionen, innehåller installationsavbilden för %s?  Tryck F2 för att konfigurera ytterligare enheter om du inte ser den disk du använder i denna lista.

en: What type of devices will your installation involve?
sv: Vilken slags enheter kommer din installation ta med?

en: What type of keyboard do you have?
sv: Vilken typ av tangentbord har du?

en: What type of media contains the installation image?
sv: Vilket sorts medium innehåller installationsavbilden?

en: What type of media contains the rescue image?
sv: Vilket medium innehåller räddningsavbilden?

en: What would you like to do?
sv: Vad vill du göra?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
sv: När du är färdig avslutar du skalet. Systemet kommer då att startas om.

en: Where would you like to install the boot loader for your system?
sv: Var vill du installera startprogrammet för ditt system?

en: Which device holds the root partition of your installation?
sv: Vilken enhet innehåller rotpartitionen i din installation?

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
sv: Vilken eller vilka enheter vill du använda för denna installation?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
sv: Vilken typ av tangentbord är ansluten till denna dator?

en: Which partition would you like to shrink to make room for your installation?
sv: Vilken partition vill du krympa för att göra plats för din installation?

en: Which type of installation would you like?
sv: Vilken installationstyp önskar du?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
sv: Försöker igen om 15 sekunder...

en: Would you like to continue with the upgrade?
sv: Vill du fortsätta med uppgraderingen?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
sv: Vill du fortsätta med ditt begärda partitioneringsschema?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
sv: Vill du utföra en test av kontrollsumman för ISO-avbilden:
    
       %s?

en: Would you like to use VNC?
sv: Skulle du vilja använda VNC?

en: Writing storage configuration to disk
sv: Skriver lagringskonfiguration till disk

en: Wrong Disc
sv: Fel skiva

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
sv: X kunde inte startas på din maskin. Vill du starta VNC för att ansluta till denna dator från en annan dator och utföra en grafisk installation, eller fortsätta med en textläge installation?

en: Yes
sv: Ja

en: You appear to be upgrading from a system which is too old to upgrade to this version of %s.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
sv: Du verkar uppgradera från ett system som är för gammalt för att kunna uppgradera till denna version av %s. Är du säker på att du vill fortsätta uppgraderingsprocessen?

en: You are about to delete a RAID device.
sv: Du är på väg att ta bort en RAID-enhet.

en: You are about to delete all partitions on the device '%s'.
sv: Du är på väg att ta bort alla partitioner på enheten "%s".

en: You are about to delete the %(type)s %(name)s
sv: Du är på väg att ta bort %(type)s %(name)s

en: You are about to delete the %s partition.
sv: Du är på väg att ta bort partitionen %s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
sv: Du är på väg att ta bort den logiska volymen "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
sv: Du håller på att ta bort volymgruppen "%s".
    
    ALLA logiska volymer i denna volymgrupp kommer att gå förlorade!

en: You can further customize the software selection now, or after install via the software management application.
sv: Du kan anpassa programvaruvalet ytterligare nu, eller efter installationen via programmet för programvaruhantering.

en: You can identify the physical port for
sv: Du kan identifiera den fysiska porten för

en: You cannot create more than %d logical volume per volume group. | You cannot create more than %d logical volumes per volume group.
sv[0]: Du kan inte skapa mer än %d logisk volym per volymgrupp.
sv[1]: Du kan inte skapa mer än %d logiska volymer per volymgrupp.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
sv: Du kan inte ta bort en partition på en LDL-formaterad DASD.

en: You cannot edit this device:
    
    %s
sv: Du kan inte redigera denna enhet:
    
    %s

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
sv: Du kan inte ta bort denna fysiska volym eftersom volymgruppen annars kommer att vara för liten för att hålla de för tillfället definierade logiska volymerna.

en: You currently have %d available PV free to use.
     | You currently have %d available PVs free to use.
sv[0]: Du har för närvarande %d tillgänglig PV:er ledig att använda.
sv[1]: Du har för närvarande %d tillgängliga PV:er lediga att använda.

en: You currently have %d software RAID partition free to use. | You currently have %d software RAID partitions free to use.
sv[0]: Du har för närvarande %d programvaru-RAID-partition ledig att använda.
sv[1]: Du har för närvarande %d programvaru-RAID-partitioner lediga att använda.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
sv: Du har inte tillräckligt med minne för att installera %s på denna maskin.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
sv: Du har inte tillräckligt med minne för att använda det grafiska installationsprogrammet. Startar textläge.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
sv: Du har inte någon Linuxpartition.  Startar om.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Du har inga Linuxpartitioner. Tryck Retur för att komma till ett skal. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
sv: Du verkar inte ha några hårddiskar på ditt system! Vill du konfigurera ytterligare enheter?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then continue without formatting this partition.
sv: Du har valt att använda en befintlig partition för denna installation utan att formatera den.  Vi rekommenderar att du formaterar denna partition för att försäkra dig om att filer från en tidigare operativsystemsinstallation inte orsakar problem med denna installation av Linux.  Dock, om denna partition innehåller filer som du behöver behålla, som till exempel hemkataloger, fortsätt då utan att formatera denna partition.

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
sv: Du har flera enheter som kan tjäna som källor för en drivrutinsdiskett. Vilken vill du använda?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
sv: Du har flera enheter som skulle kunna vara källor för en uppdateringsdisk. Vilken vill du använda?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
sv: Du har flera nätverksenheter i detta system. Vilken vill du installera via?

en: You have not created a /boot/efi partition.
sv: Du har inte skapat en /boot/efi-partition.

en: You have not created a bootable partition.
sv: Du har inte skapat en startpartition.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
sv: Du har inte angivit någon rotpartition (/), vilket krävs för att installationen av %s ska kunna fortsätta.

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
sv: Du har inte angivit ett FCP-LUN eller så är numret ogiltigt.

en: You have not specified a device number or the number is invalid
sv: Du har inte angivit ett enhetsnummer eller så är numret ogiltigt

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
sv: Du har inte angivit en växlingspartition. Även om det inte absolut krävs i alla lägen kommer det att markant förbättra prestanda för de flesta installationer.

en: You have not specified a swap partition.  Due to the amount of memory present, a swap partition is required to complete installation.
sv: Du har inte angivit någon växlingspartition.  Med tanke på den tillgängliga mängden minne är en växlingspartition nödvändig för att fullborda installationen.

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
sv: Du har inte angivit ett WWPN (worldwide port name) eller så är namnet ogiltigt.

en: You have provided a weak password: %s
sv: Du har gett ett svagt lösenord: %s

en: You have specified that the group '%s' should be installed. This group does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
sv: Du har angivit att gruppen "%s" ska installeras.  Denna grupp finns inte.  Vill du fortsätta eller avbryta denna installation?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
sv: Du har angivit att paketet "%s" ska installeras.  Detta paket finns inte.  Vill du fortsätta eller avbryta denna installation?

en: You must correct these errors before you continue your installation of %s.
sv: Du måste åtgärda dessa fel innan du kan fortsätta med installationen av %s.

en: You must enter a URL.
sv: Du måste ange en URL.

en: You must enter a valid hostname for this computer.
sv: Du måste ange ett giltigt värdnamn för denna dator.

en: You must enter both a valid IPv4 address and a network mask or CIDR prefix.
sv: Du måste skriva in både en giltig IPv4-adress och en nätmask eller CIDR prefix.

en: You must enter both a valid IPv6 address and a CIDR prefix.
sv: Du måste skriva in både en giltig IPv6-adress och ett CIDR prefix.

en: You must enter the number of seconds as an integer between 1 and 30.
sv: Då måste ange antalet sekunder som ett heltal mellan 1 och 30.

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
sv: Du måste ange ditt root-lösenord och bekräfta det genom att ange det en andra gång för att fortsätta.

en: You must first select a partition to delete.
sv: Du måste först välja en partition att ta bort.

en: You must have at least one software repository enabled to continue installation.
sv: Du måste ha åtminstone ett programvaruförråd aktiverat för att fortsätta med installationen.

en: You must provide a repository name.
sv: Du måste ange ett förrådsnamn.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a proxy.
sv: Du måste ange en HTTP-, HTTPS- eller FTP-URL till en proxy.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a repository.
sv: Du måste ange en HTTP-, HTTPS- eller FTP-URL till ett förråd.

en: You must select a NIC to use.
sv: Du måste välja en nätverksenhet att använda.

en: You must select at least one drive to be used for installation.
sv: Du måste välja minst en enhet som du vill använda för installation.

en: You must select at least one protocol (IPv4 or IPv6).
sv: Du måste välja minst ett protokoll (IPv4 eller IPv6).

en: You must select one drive to boot from.
sv: Du måste välja en enhet att starta från.

en: You must specify a label for the entry
sv: Du måste ange en etikett för posten

en: You need more space on the following file systems:
sv: Du behöver mer utrymme på följande filsystem:

en: You need to select at least one hard drive to install %s.
sv: Du måste välja minst en hårddisk som du vill att %s ska installeras på.

en: You specified block device encryption should be enabled, but you have not supplied a passphrase. If you do not go back and provide a passphrase, block device encryption will be disabled.
sv: Du angav att kryptering av blockenheter skulle aktiveras, men du har inte angett ett lösenord. Om du inte går tillbaka och anger ett lösenord kommer kryptering av blockenheter vara inaktiverad.

en: Your %(mount)s partition is less than %(size)s megabytes which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
sv: Din %(mount)s-partition är mindre än %(size)s megabyte vilket är mindre än rekommenderat för en normal installation av %(productName)s.

en: Your / partition does not match the the live image you are installing from.  It must be formatted as %s.
sv: Din /-partition stämmer inte överens med live-avbilden du installerar från.  Den måste vara formaterad som %s.

en: Your / partition is less than %(min)s MB which is lower than recommended for a normal %(productName)s install.
sv: Din /-partition är mindre än %(min)s MB vilket är mindre än rekommenderat för en normal installation av %(productName)s.

en: Your boot loader password is shorter than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
sv: Ditt lösenord för startprogrammet är kortare än sex tecken. Vi rekommenderar ett längre lösenord för startprogrammet.
    
    Vill du fortsätta med detta lösenord?

en: Your installation source is set to a network location, but no netork devices were found on your system.  To avoid a network installation, boot with the full DVD, full CD set, or do not pass a repo= parameter that specifies a network source.
sv: Din angivna installationsskälla är en nätverksplats, men ingen nätverksenhet hittades på ditt system.  Starta för att undvika nätverksinstallation med en full DVD, full CD-uppsättning eller skicka inte en parameter repo= som anger en nätverkskälla.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
sv: Din rotpartition är mindre än 250 megabyte, vilket normalt är för litet för att installera %s.

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
sv: De paket som du har valt kräver %d MB ledigt utrymme för installation, men du har inte tillräckligt mycket ledigt. Du kan ändra dina val eller avsluta installationsprogrammet.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ditt system hade nedsmutsade filsystem som du valde att inte montera. Tryck på Retur för att komma till ett skal där du kan köra fsck och montera dina partitioner. Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: Your system has been mounted under %(rootPath)s.
    
    Press <return> to get a shell. If you would like to make your system the root environment, run the command:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    The system will reboot automatically when you exit from the shell.
sv: Ditt system har monterats under %(rootPath)s.
    
    Tryck <retur> för att komma till ett skal.  Om du vill göra ditt system till rotmiljön, kör kommandot:
    
    	chroot %(rootPath)s
    
    Systemet kommer automatiskt att startas om när du avslutar skalet.

en: Your system is mounted under the %s directory.
sv: Ditt system är monterat under katalogen %s.

en: Your system will now be rebooted...
sv: Ditt system kommer nu att startas om...

en: _Abort
sv: _Avbryt

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add FCoE Disk(s)
sv: _Lägg till FCoE-disk(ar)

en: _Add additional software repositories
sv: _Lägg till fler mjukvaru-repositories

en: _Add drive
sv: _Lägg  till hårddisk

en: _Back
sv: Till_baka

en: _Change device
sv: _Ändra enhet

en: _Confirm:
sv: _Bekräfta:

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Create
sv: _Skapa

en: _Create new boot loader configuration
sv: _Skapa ny konfiguration av startprogram

en: _Customize now
sv: _Anpassa nu

en: _Debug
sv: _Felsök

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Deselect
sv: _Välj bort

en: _Deselect all optional packages
sv: _Välj bort alla valfria paket

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Device
sv: E_nhet

en: _Directory
sv: _Katalog

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Eject
sv: _Mata ut

en: _Encrypt
sv: _Kryptera

en: _Encrypt system
sv: _Kryptera systemet

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: _Exit installer
sv: _Avsluta installationsprogrammet

en: _File Bug
sv: _Rapportera fel

en: _File System Type:
sv: _Filsystemstyp:

en: _Fixed size
sv: _Fast storlek

en: _Format
sv: _Formatera

en: _Format as:
sv: _Formatera som:

en: _Format partition?
sv: _Formatera partitionen?

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: _Ignore All
sv: Ignorera alla

en: _Install anyway
sv: _Installera ändå

en: _Install boot loader on /dev/%s.
sv: _Installera startprogram på /dev/%s.

en: _Label
sv: _Etikett

en: _Logical Volume Name:
sv: Namn på _logisk volym:

en: _Logical Volumes
sv: Logiska _volymer

en: _Modify Partition
sv: _Ändra partition

en: _Modify repository
sv: _Modifiera förråd

en: _Mount Point:
sv: _Monteringspunkt:

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Optional packages
sv: _Valfria paket

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Path
sv: Sök_väg

en: _Physical Extent:
sv: _Fysisk yta:

en: _RAID Members:
sv: _RAID-medlemmar:

en: _Re-initialize
sv: _Ominitiera

en: _Reboot
sv: Starta _om

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Select
sv: _Välj

en: _Select all optional packages
sv: _Välj alla valfria paket

en: _Shrink
sv: _Krymp

en: _Size (MB):
sv: _Storlek (MB):

en: _Skip boot loader updating
sv: _Hoppa över uppdatering av startprogram

en: _Update boot loader configuration
sv: _Uppdatera konfiguration av startprogram

en: _Use Anyway
sv: _Använd ändå

en: _Use a boot loader password
sv: _Använd ett lösenord för startprogrammet

en: _Volume Group Name:
sv: Namn på _volymgrupp:

en: _Write changes to disk
sv: _Skriv ändringar till disk

en: by flashing the LED lights for a number of seconds.  Enter a number between 1 and 30 to set the duration to flash the LED port lights.
sv: genom att blinka LED-lamporna i ett antal sekunder.  Ange ett tal mellan 1 och 30 för att sätta tiden för hur länge portens LED-lampor blinkar.

en: e2fsck cancelled by user request.
sv: e2fsck annullerat på begäran av användaren.

en: file conflicts
sv: filkonflikter

en: filesystem configuration missing a type
sv: filsystemskonfigurationen saknar en typ

en: iSCSI not available
sv: iSCSI inte tillgängligt

en: insufficient disk inodes
sv: inte tillräckligt med diskinoder

en: insufficient disk space
sv: inte tillräckligt med diskutrymme

en: loader has already been run.  Starting shell.
sv: inläsaren har redan körts. Startar skal.

en: older package(s)
sv: äldre paket

en: package already installed
sv: paket som redan är installerat

en: package conflicts
sv: paketkonflikter

en: package for incorrect arch
sv: paket för felaktig arkitektur

en: package for incorrect os
sv: paket för felaktigt os

en: required package
sv: paket som krävs

en: vginfo failed for %s
sv: vginfo misslyckades för %s

en: z/IPL Boot Loader Configuration
sv: Konfiguration av z/IPL-startprogram

en: z/IPL Configuration
sv: z/IPL-konfiguration

en: zFCP device %s not found, not even in device ignore list.
sv: zFCP-enheten %s finns inte, inte ens i listan över enheter att ignorera.

en: zSeries machines can access industry-standard SCSI devices via Fibre Channel (FCP). You need to provide a 16 bit device number, a 64 bit World Wide Port Name (WWPN), and a 64 bit FCP LUN for each device.
sv: zSeries-maskiner kan komma åt SCSI-enheter som följer industristandarden via Fibre Channel (FCP). Du måste ange ett 16-bitars enhetsnummer, ett 64-bitars World Wide Port Name (WWPN) och ett 64-bitars FCP-LUN för varje enhet.
